reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Opłata targowa – 2018 r.

Opłata targowa – 2018 r.

Opłatę targową pobiera się od podmiotów, które dokonują sprzedaży na targowiskach. Jej wysokość ustala rada gminy, pamiętając by nie przekroczyć wyznaczonego przez Ministra Rozwoju i Finansów. W 2018 r. opłata targowa nie będzie mogła być wyższa niż 765,94 zł.

Opłata targowa może zostać wprowadzona przez radę gminy, w drodze uchwały. Obciążyć można nią osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które dokonują sprzedaży na targowiskach.

Z opłaty targowej zwolnione są podmiotu, które dokonujące sprzedaży w budynkach lub ich częściach. Ponadto z tej opłaty zwolnione są osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, będące podatnikami podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach.

Targowisko

Jak już zostało wspomniane, opłatą targową obciążona jest sprzedaż dokonywana na targowisku. Należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest targowisko. Targowiskiem są wszystkie miejsca, w których dokonuje się sprzedaży. Nie będzie miało tu decydującego znaczenia objęcie danego terenu uchwałą gminy dotyczącą lokalizacji targowiska. Jak wskazuje WSA w Bydgoszczy w wyroku z dnia 11 września 2007 r. (Sygn. Akt. I SA/Bd 473/07), dla powstania zobowiązania w opłacie targowej istotne jest zaistnienie przesłanek wynikających z przepisów ustawy, a nie z treści uchwały rady miejskiej.

Wysokość opłaty targowej

Wysokość opłaty targowej określa rada gminy, w formie uchwały. Organ gminny zobowiązany jest przy tym uwzględnić wydawane corocznie przez Ministra Finansów obwieszczenie, w którym określa górne granice stawek podatków i opłat lokalnych. Rada gminy, ustalając wysokość takiej opłaty nie może jej przekroczyć, ale może ustalić dowolną kwotę poniżej maksymalnej.

Minister Finansów ustalił, że maksymalna opłata targowa na 2018 r. wynosić może 765,94 zł.

Opłatę targową pobiera się niezależnie od należności przewidzianych w odrębnych przepisach za korzystanie z urządzeń targowych oraz za inne usługi świadczone przez prowadzącego targowisko.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 716 z późn. zm.)

Obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 28 lipca 2017 r. w sprawie górnic granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2018 r. (M.P. z 2017 r. poz. 800)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama