| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Podatek od nieruchomości – 2018 r.

Podatek od nieruchomości – 2018 r.

Podatkiem od nieruchomości obciążone są grunty, budynki lub ich części, a także budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jego wysokość określa rada gminy, w drodze uchwały.

Podatek od nieruchomości został uregulowany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z art. 2 tej ustawy, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wyłączone z opodatkowania są:

  • użytki rolne lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej;
  • nieruchomości będące własnością państw obcych lub organizacji międzynarodowych albo przekazane im w użytkowanie wieczyste, przeznaczone na siedziby przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i innych misji korzystających z przywilejów i immunitetów na mocy ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych – pod warunkiem wzajemności;
  • grunty pod wodami powierzchniowymi płynącymi, jednakże poza gruntami pod wodami jezior lub zbiorników sztucznych;
  • grunty pod morskimi wodami wewnętrznymi;
  • nieruchomości lub ich części zajęte na potrzeby organów jednostek samorządu terytorialnego;
  • grunty zajęte pod pasy drogowe dróg publicznych oraz zlokalizowane w nich budowle - z wyjątkiem związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż eksploatacja autostrad płatnych.

Kto płaci

Obowiązek uiszczenia podatku od nieruchomości może spoczywać na osobie fizycznej, osobie prawnej, jednostce organizacyjnej (w tym spółce), nie posiadającej osobowości prawnej, będącej w stosunku do nieruchomości lub obiektów budowlanych właścicielem, posiadaczem samoistnym, użytkownikiem wieczystym (grunt), posiadaczem jeżeli własność należy do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Nieruchomość lub obiekt budowlany może być przedmiotem współwłasności lub znajdować się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów. W takim wypadku stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich posiadaczach lub współwłaścicielach.

Co jest podstawą opodatkowania

Podstawą opodatkowania dla gruntów jest ich powierzchnia. W przypadku budynków lub ich części, podatek jest opłacany od ich powierzchni użytkowej. Inną podstawę opodatkowania mają budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W takim wypadku podatek jest opłacany od ich wartości, ustalonej na dzień 1 stycznia roku podatkowego.

Wysokość opodatkowania

O wysokości podatku od nieruchomości decyduje rada gminy w drodze uchwały. Należy pamiętać przy tym, że rada gminy musi przestrzegać wyznaczonej przez Ministra Rozwoju i Finansów, maksymalnej kwoty tego opodatkowania. Oznacza to, że zaproponowana przez Ministra kwota może zostać obniżona przez radę gminy, ale nigdy nie można jej przekroczyć.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kietlińska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »