reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Podatek od środków transportowych – 2018 r.

Podatek od środków transportowych – 2018 r.

Obowiązek zapłaty podatku od środków transportowych spoczywa na osobach fizycznych, prawnych a także na jednostkach organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, na które dany środek transportu jest zarejestrowany. Ze względu na inflację, stawka podatku od środków transportu w 2018 r. wzrośnie. Sprawdź ile zapłacisz w nadchodzącym roku!

Kwestie związane z podatkiem od środków transportowych zostały szczegółowo uregulowane w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Jak wynika z art. 3 tej ustawy, obciążeniu tym podatkiem podlegają samochody ciężarowe o masie powyżej 3,5 t a także:

  • ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów powyżej 3,5 t;
  • przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 t;
  • autobusy.

W przypadku przyczep i naczep nie trzeba płacić podatku od środków transportowych pod warunkiem, że ich użycie związane jest wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego.

Kto płaci i kiedy?

Obowiązkiem zapłaty podatku od środków transportowych obciążone są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, na które dany środek transportowy jest zarejestrowany. Może też zdarzyć się tak, że środek transportowy jest przedmiotem współwłasności. W takim wypadku obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach.

Zobacz również: Rejestracja samochodu

Jeżeli w czasie roku kalendarzowego zmieni się właściciel środka transportowego (np. na skutek zawarcia umowy kupna-sprzedaży) poprzedni właściciel ma obowiązek zapłaty podatku do końca miesiąca, w którym nastąpiło przeniesienie własności.

Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany na terytorium RP.

X kupił niezarejestrowany samochód ciężarowy o masie pow. 3,5 t. Pojazd ten został zarejestrowany 10 września 2017 r. Obowiązek zapłaty podatku spadnie na X dopiero 1 października 2017 r.

Jeżeli ktoś nabył pojazd już zarejestrowany to obowiązek podatkowy zacznie ciążyć na nabywcy począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został nabyty.

Y kupił zarejestrowany już samochód ciężarowy o masie pow. 3,5 t. Transakcja miała miejsce 19 września 2017 r. Obowiązek podatkowy spadnie na Y 1 października 2017 r.

Obowiązek podatkowy wygasa wraz z końcem miesiąca, w którym środek transportowy został wyrejestrowany lub wydana została decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu tego pojazdu z ruchu, albo z końcem miesiąca, w którym upłynął czas, na który pojazd powierzono.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatek od środków transportowych – 2018 r. /fot. Fotolia
Podatek od środków transportowych – 2018 r. /fot. Fotolia

INFORLEX Księgowość225.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama