REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przywrócić termin w postępowaniu administracyjnym?

Marta Wrzosek
Na złożenie wniosku o przywrócenie terminu strona ma 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia.
Na złożenie wniosku o przywrócenie terminu strona ma 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia.

REKLAMA

REKLAMA

W postępowaniu administracyjnym wyróżniamy dwa główne rodzaje terminów: wynikające z ustawy (a te znów dzielimy na instrukcyjne i zawite) oraz wyznaczone przez organ zajmujący się naszą sprawą. Dlaczego zachowanie terminu jest tak istotne i co zrobić, aby utracony termin przywrócić?

Termin instrukcyjny a termin zawity

REKLAMA

Zasadnicza różnica między tymi dwoma terminami przejawia się przede wszystkim w innych konsekwencjach prawnych ich przekroczenia.

Jeżeli zostanie przekroczony termin instrukcyjny, nie wywoła to żądnych negatywnych skutków. To znaczy, nie utracimy prawa do składania określonych żądań. Terminy te mogą być skracane i przedłużane.

Terminy zawite to takie, których przekroczenie wiąże się z utratą przez organ kompetencji do rozpatrzenia danej sprawy, a naruszenie go przez stronę powoduje nieskuteczność czynności. Warto jednak pamiętać, że termin ten może zostać przywrócony.

Zobacz również: Czym charakteryzuje się skarga na przewlekłość postępowania?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy termin zostanie uznany za zachowany?

REKLAMA

Zanim przejdziemy do procedury przywracania terminu, warto wskazać, w jakich sytuacjach termin na dokonanie czynności zostanie zachowany. Zgodnie z treścią kodeksu postępowania administracyjnego, termin uważa się za zachowany, jeśli przed jego upływem (tj. godziną 24.00) pismo zostanie:

• wysłane w formie dokumentu elektronicznego;
• nadane w polskiej placówce pocztowej;
• złożone w polskim urzędzie konsularnym;
• złożone przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej;
• złożone przez członka załogi statku morskiego kapitanowi statku;
• złożone przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego.

Zobacz również: Postępowanie administracyjne

Jak przywrócić termin?

Termin może zostać przywrócony wyłącznie na wniosek strony. W postępowaniu administracyjnym nie ma terminów przywracanych z urzędu, czyli z inicjatywy organu administracji.

Na złożenie wniosku o przywrócenie terminu strona ma 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia. Wraz ze złożeniem wniosku, musi dokonać czynności, której terminowi uchybiła. 

Jeżeli strona uchybiła terminowi złożenia zażalenia na postanowienie organu administracyjnego, powinna w ciągu 7 dni od ustania przyczyny uchybienia złożyć wniosek o przywrócenie terminu, a wraz z nim – zażalenie na postanowienie.

We wniosku powinniśmy wykazać, że uchybienie terminowi nastąpiło bez naszej winy.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Z czego powinien składać się wniosek o przywrócenie terminu?

• wskazanie miejscowości i daty sporządzenia wniosku (Kraków, dnia 20 marca 2011 roku);
• imię i nazwisko, adres zamieszkania wnioskodawcy (Jan Kowalski, ul. Warszawska 1, 30-054 Kraków);
• wskazanie organu, do którego kierowany (np. Prezydent Miasta Krakowa);
• prośba o przywrócenie terminu (np. na podstawie art. 58 k.p.a wnoszę o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od decyzji … z dnia …, sygn. akt … o wydaniu pozwolenie na budowę);
• uzasadnienie (wskazanie przyczyny uchybienia terminowi);
• podpis;
• załączniki (np. zażalenie lub odwołanie od decyzji – czynność, jakiej terminowi uchybiliśmy; dokument usprawiedliwiający uchybienie terminowi, np. dokument potwierdzający leczenie szpitalne).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy pracodawca musi skonsultować procedury zgłoszeń, by przyjąć je do 25 września 2024 r.? Sygnalista w pytaniach i odpowiedziach

Ustawa o ochronie sygnalistów wchodzi w życie w dniu 25 września 2024 r., ale pracodawca musi podjąć działania dużo wcześniej, by przyjąć procedury zgłoszeń w terminie. Kiedy pracodawca musi skonsultować i ogłosić procedury? Na te i inne pytania dotyczące sygnalistów odpowiada ekspert Paweł Bronisław Ludwiczak.

300 zł dla emeryta co miesiąc. Bez względu na dochody. Najbliżsi przejmą świadczenie po śmierci. Kiedy złożyć wniosek na okres 2024/2025?

300 zł dla emerytów co miesiąc. Bez względu na dochody. Najbliżsi przejmą świadczenie po śmierci. Kiedy złożyć wniosek na okres 2024/2025, by uzyskać dodatkową pomoc finansową od ręki? Sprawdź, co załączyć do wniosku.

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Przepisy prawa przewidują takie sytuacje, że możemy częścią zgromadzonego majątku rozrządzić w inny sposób aniżeli przez testament. Ta część majątku nie wejdzie wówczas do spadku. Przykładem takiej regulacji jest dyspozycja wkładem na wypadek śmierci, a zasady korzystania z tej instytucji znajdują przede wszystkim w ustawie Prawo bankowe. 

Niegodność dziedziczenia. Kto może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia?

Kto, przez kogo i z jakich przyczyn może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia? Jakie są skutki uznania za niegodnego dziedziczenia? O tym wszystkim w poniższym artykule. 

REKLAMA

Nawet ponad 1000 zł miesięcznie dopłaty do wynajmu mieszkania. Dla kogo? Mieszkanie na Start nadal działa

W ostatnich miesiącach dość głośno o zapowiadanym przez rząd programie dopłat kredytowych „Kredyt na Start”. A mało osób pamięta o programie mieszkaniowym, który ma podobną nazwę. Chodzi o program Mieszkanie na Start przewidujący całkiem wysokie dopłaty do najmu dla wybranych lokatorów. Program Mieszkanie na Start działa i będzie funkcjonował w najbliższych latach, bo państwo obiecało najemcom długoterminowe wsparcie. Kiedy najemcom przysługują dopłaty do najmu?

PIP zdecyduje, czy prowadzisz działalność, czy jesteś pracownikiem. Toczą się prace nad przyznaniem nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025. 1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

REKLAMA

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

Czy palenie papierosów na balkonie to wykroczenie? Jest reakcja Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

REKLAMA