REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Porządkowanie zniszczeń powodziowych

REKLAMA

REKLAMA

W Małopolsce nadal trwają prace nad usunięciem skutków powodzi. W trzech powiatach jest już prowadzona akcja odkomarzania. W miejscach gdzie jest to możliwe osuszane są budynki.

Województwo małopolskie

REKLAMA

W powiecie bocheńskim w gminie Bochnia wypompowywana jest woda z zanieczyszczonych studni, a w miejscowości Bessów wypompowywana jest woda z rozlewiska.

W powiecie brzeskim w gminie Szczurowa i gminie Borzęcin wypompowywana jest woda z rozlewisk i piwnic.

W powiecie dąbrowskim w gminach: Szczucin, Gręboszów, Bolesław, Mędrzechów wypompowywana jest woda z rozlewisk, zalanych piwnic i zanieczyszczonych studni. Usuwane są zniszczenia i zanieczyszczenia naniesione przez wodę.

W powiatach: nowosądeckim, oświęcimskim, proszowickim, tarnowskim, wielickim wypompowywana jest woda z budynków, rozlewisk oraz ze studni. Usuwane są powalone i podmyte drzewa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W powiecie chrzanowskim w gminie Libiąż, w miejscowości Gromiec w związku z napływem wód gruntowych zabezpieczane są domy przed ewentualnym zalaniem. Z powodu nocnych opadów wielkość rozlewiska nie zmniejszyła się i wynosi 30 ha.

Akcje odkomarzania prowadzone są w powiatach: dąbrowskim w gminie Szczucin (od 10 czerwca br.), tarnowskim w Tarnowie (od 8 czerwca br.), bocheńskim w gminie Bochnia w miejscowościach: Siedlec, Chełm, Stanisławice, Cikowice, Kamieniec, Proszówki, Baczków (od 13 czerwca br.).

Zobacz: Powódź 2010

Województwo śląskie

We wszystkich gminach dotkniętych powodzią rozpoczęto prace porządkowe. Wypompowywana jest woda z rozlewisk na terenie:

* powiatu bielskiego, gmina Wilamowice, miejscowości: Kaniów i Kaniówek Dankowski;
* powiatu bieruńsko - lędzińskiego, miejscowość Bieruń - zalanych około 5 ha;
* powiatu wodzisławskiego - miejscowość Mszana - zalanych około 2 ha;
* Miasta Bytomia, ul. Celna - zalanych około 3 ha.

Na zalanych terenach trwa wypompowywanie wody.

Sytuacja epidemiologiczna na obszarze województwa jest stabilna. Nie odnotowano chorób zakaźnych. Mieszkańcom Czechowic - Dziedzic rozdawane są środki czystości oraz środki do dezynfekcji.

Z pięciu zalanych oczyszczalni ścieków tylko jedna w Bieruniu nie pracuje w pełnym zakresie (uruchomiono część mechaniczną oczyszczalni). Wojska chemiczne zakończyły dezynfekcję i dezodoryzację terenu wokół oczyszczalni.

Podtopione cmentarze w chwili obecnej nie stanowią zagrożenia.

Zobacz: Infolinia dla powodzian

Województwo podkarpackie

W powiecie tarnobrzeskim w miejscowościach: Furmany, Sokolniki, Orliska, Trześń, Zalesie Gorzyckie, Baranów Sandomierski oraz w Tarnobrzegu na osiedlach: Sobów, Dzików, Wielowieś, Zakrzów, Sielec wypompowywana jest woda z rozlewisk oraz piwnic. Mieszkańcom oferowana jest pomoc w sprzątaniu posesji.

W powiecie mieleckim wypompowywana jest woda z rozlewisk w miejscowościach: Gliny Małe, Sadkowa Góra, Gawłuszowice, Podleszany, Ostrówek, Wola Mielecka.

Do akcji odkomarzania przeznaczonych zostało około 30 000 ha.

Województwo świętokrzyskie

Odpływają wody z zalanej prawobrzeżnej części Sandomierza. Jednocześnie trwa wypompowywanie wody przez ponad 30 pomp. Sytuacja jest stabilna. Średni poziom wody w zalanej części Sandomierza wynosi około 0,5 metra. Trwa akcja porządkowa, w której pomagają wolontariusze i strażacy. Mieszkańcom dostarczane są środki czystości.

Woda wypompowywana jest w gminie Dwikozy po prawej stronie rzeki Opatówki.

W gminie Zawichost również wypompowywana jest woda z rozlewisk powodziowych.

Akcja odkomarzania obejmie 4 powiaty: buski, staszowski, sandomierski i opatowski.

Zobacz: Dowód utracony w powodzi

Województwo lubelskie

W powiecie opolskim rozpoczyna się sprzątanie po powodzi. Trwa wypompowywanie wody z powstałych na terenie gminy Wilków rozlewisk. W dyspozycji służb są pompy o wysokiej wydajności, w tym specjalna pompa spalinowa o masie 5 ton.

Mieszkańcy m.in. z miejscowości Zagłoba, Kępa Chotecka i Wrzelów powoli wracają do swoich domów.

Na terenie powiatu kraśnickiego wypompowywana jest woda do rzeki Wisły. Nadal całkowicie zalanych pozostaje 65 studni. Poszkodowanym wydawana jest żywność oraz woda pitna. Dostarczane są również środki czystości, odzież oraz leki.

W powiecie puławskim w Kazimierzu Dolnym na ul. Puławskiej wypompowywana jest woda z piwnic.

Po osuszeniu zalanych terenów w miejscowościach nadwiślańskich przeprowadzona zostanie akcja dezynfekcyjna.

Na terenie wszystkich gmin nadwiślańskich odwołany został alarm przeciwpowodziowy.

Zobacz: Dokumentowanie szkód po powodzi

Województwo mazowieckie

Inspekcje, nadzór budowlany, sanepid, służby weterynaryjnie i straż pożarna sprawdzają stan gospodarstw. Kontrolowane są budynki, w których woda opada.

W gminie Słubice rozpoczęło się ponowne sprawdzanie gospodarstw. Zostały przeprowadzone inspekcje w miejscowościach: Rybaki, Zyck Polski i Zyck Nowy.

Zespół Wojewódzkiej Stacji Epidemiologicznej kontroluje stan sanitarno - epidemiologiczny na terenach dotkniętych powodzią od Dobrzykowa po Juliszew, Świniary i Słubice.

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

Jesteśmy gotowi na rozlokowanie broni nuklearnej, powiedział Andrzej Duda. Sikorski: to bardzo poważna decyzja wymagająca dyskusji

Zdaniem Prezydenta, jesteśmy gotowi na rozlokowanie na naszym terytorium broni nuklearnej, jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników. Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje, że taką decyzję musi przedyskutować Rada Ministrów.

Wybory były świętem demokracji. Trójmiasto stało się kobietą. Polacy nie zawsze wybierają zgodnie z tradycją miejsca. Komunikat KPRM

Za nami wybory samorządowe, które wyłoniły władze lokalne w całej Polsce. Czasami się kłócimy, czasami się spieramy, ale to Polki i Polacy wybierają i niekoniecznie zgodnie z tradycją danego miejsca. PiS w wielu miejscach po prostu zniknął. W nadchodzącej kadencji Trójmiasto będzie zarządzane przez kobiety - powiedział Premier.

REKLAMA

500 zł za MWh - maksymalna cena prądu powinna dotyczyć też przedsiębiorców, twierdzi PiS. Likwidacja miejsc pracy z powodu wzrostu cen energii.

Bezrobocie w marcu, w stosunku do marca poprzedniego roku, wzrosło o 0,2 proc. Jedną z przyczyn likwidacji tych miejsc pracy i wycofywania się z Polski wielkich firm jest przewidywany wzrost cen energii. Będziemy wnosić, żeby stawka w postaci maksymalnej ceny prądu 500 zł za MWh dotyczyła również mikro, małych i średnich przedsiębiorców - podkreślili w poniedziałek posłowie PiS.

Takiej sytuacji w Polsce nie było od 26 lat. Tusk: Płace wzrosły o 12 proc.

Premier Donald Tusk poinformował, że podczas jego kadencji, realne płace w Polsce wzrosły o 12 proc. To jest najwyższy wzrost płac w Polsce od 26 lat. Premier podkreślił, że wzrost ten jest dla niego osobiście bardzo ważny.

Dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe, zdecydowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Polska od dłuższego czasu pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Sytuacja jest stabilna, pewna i optymistyczna, ale uruchomiono dodatkowe środki - 50 mln. złotych m.in. na pośrednictwo pracy, refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy - poinformowała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

7000 zł zasiłku pogrzebowego coraz bliżej. Projekt ustawy podnoszącej kwotę jest już opiniowany - informuje MRPiPS.

Projekt ustawy podwyższającej zasiłek pogrzebowy do wysokości 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

REKLAMA

Zabójstwo 61-latka. 36-latek usłyszał prokuratorski zarzut

Policjanci z tczewskiej komendy zatrzymali na terenie Trójmiasta 36-latka. Mężczyzna jest podejrzany o pobicie, które doprowadziło do śmierci 61-letniego mieszkańca Tczewa. Zatrzymany usłyszał prokuratorski zarzut, a sąd na wniosek prokuratora, zadecydował o tymczasowym aresztowaniu sprawcy na 3 miesiące.

PFRON: Osoby niepełnosprawne zachowają etat. 15% podwyżka dofinansowań dla ich zatrudnienia

Podwyżka o 15% dofinansowań do pensji osób niepełnosprawnych. Dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (wcześniej 2400zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (wcześniej 1350zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (wcześniej 500zł).

REKLAMA