reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Formy popełnienia przestępstwa > Niezależność odpowiedzialności współdziałających (art. 20)

Niezależność odpowiedzialności współdziałających (art. 20)

Każdy ze współdziałających w popełnieniu czynu zabronionego odpowiada w granicach swojej umyślności lub nieumyślności niezależnie od odpowiedzialności pozostałych współdziałających.

Analizowany przepis zawiera kluczową dla prawa karnego i procesu karnego zasadę indywidualizacji odpowiedzialności poszczególnych osób biorących udział w popełnieniu przestępstwa.

Zasada ta oznacza, że odpowiedzialność każdego z współdziałających w popełnieniu danego czynu (współsprawców, sprawców kierowniczych i polecających, podżegaczy, pomocników) będzie ustalana i badana osobno w stosunku do każdego ze sprawców i będzie on odpowiadał tylko w granicach umyślności lub nieumyślności swojego czynu.

Ważnym elementem wyrażonej zasady jest również to, że każde zachowanie sprawcy nie uzgodnione ze współsprawcami i stanowiące wykroczenie poza ustalony plan działania (poza porozumienie sprawców) tzw. eksces będzie miał znaczenie przy ustalaniu odpowiedzialności i wymiaru kary  jedynie dla tego sprawcy, który by danego ekscesu się dopuścił.

Zobacz serwis: Formy popełnienia przestępstwa

Jeżeli założeniem sprawców było nocne włamanie się do domku letniskowego i kradzież rzeczy tam się znajdujących, i nastąpi eksces w zachowaniu jednego z współsprawców polegający na nieustalonym uprzednio zgwałceniu śpiącej tam dziewczyny, to eksces ten będzie przypisany tylko temu sprawcy który ją zgwałcił. Oznacza to, że obok zarzutu kradzieży z włamaniem (jak jego koledzy) taki sprawca gwałciciel (i wyłącznie on) dostałby również zarzut gwałtu (jeśli osoba zgwałcona złożyłaby wniosek o ściganie sprawcy, bo jest to przestępstwo wnioskowe).

Innym przejawem wskazanej zasady jest to, że chociaż współsprawcy popełniają czyn razem, to może istnieć sytuacja w której tylko część współsprawców odpowie przed sądem w tym samym czasie lub odpowie przed sądem w ogóle. Przykładowo jeżeli jednego ze współsprawców nie można schwytać, to zgodnie z procedurą karną można materiały dotyczące jego czynu wyłączyć ze sprawy i zacząć ją prowadzić dalej w momencie uchwycenia osoby ukrywającej. Jeżeli natomiast z różnych przyczyn (np. niepoczytalności) dana osoba w ogóle nie może odpowiadać za swój czyn, to nie stoi to na przeszkodzie osądzenia pozostałych współsprawców. 

Zobacz również: Bezpłatne porady prawne

Podstawa prawna: Art. 20 Kodeksu karnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Eksces to zachowanie sprawcy nie uzgodnione ze współsprawcami i stanowiące wykroczenie poza ustalony plan działania.
Eksces to zachowanie sprawcy nie uzgodnione ze współsprawcami i stanowiące wykroczenie poza ustalony plan działania.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama