reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Kary i środki karne > Zakaz wstępu na imprezę masową (art. 41b)

Zakaz wstępu na imprezę masową (art. 41b)

Sąd może orzec, a w przypadkach wskazanych w ustawie orzeka, zakaz wstępu na imprezę masową, jeżeli przy popełnieniu przestępstwa zachowanie sprawcy wskazuje, że jego udział w imprezach masowych zagraża istotnym dobrom chronionym prawem.

Środek karny, jakim jest zakaz wstępu na imprezę masową został wprowadzony w wyniku nowelizacji ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny i od 1 sierpnia 2009 roku istnieje możliwość jego wymierzenia. Ma on za zadnie polepszyć bezpieczeństwo na różnego rodzaju wydarzeniach, które odbywają się na stadionach.

Kiedy orzekany jest zakaz stadionowy?

Zakaz wstępu na imprezę masową jest orzekany, jeżeli przy popełnieniu przestępstwa zachowanie sprawcy wskazuje, że jego udział w imprezach masowych zagraża istotnym dobrom chronionym prawem.

Na czym polega zakaz stadionowy?

Zakaz wstępu na imprezę masową polega na niemożności wstępu na określone wydarzenie rozgrywające się na stadionie, połączoną z jednoczesnym obowiązkiem osobistego stawiennictwa w jednostce organizacyjnej Policji lub w miejscu określonym przez właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania osoby skazanej, komendanta powiatowego (rejonowego, miejskiego) Policji, w czasie trwania imprezy masowej.
Ponadto, sąd określa rodzaje imprez masowych, w czasie trwania których skazany jest obowiązany do osobistego stawiennictwa w jednostce Policji, w tym nazwy dyscyplin sportowych, nazwy klubów sportowych oraz zakres terytorialny obowiązywania orzeczonego środka.

Zakaz wstępu na imprezę masową dotyczy również meczu piłki nożnej rozgrywanego przez polską kadrę narodową i polski klub sportowy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na jaki okres orzekany jest zakaz wstępu na imprezę masową?

Sąd orzeka zakaz stadionowy na okres od 2 do 6 lat. Obowiązuje on od dnia uprawomocnienia się orzeczenia. Okres, na który orzeczono zakaz stadionowy nie biegnie, jeżeli sprawca odbywa w tym czasie karę pozbawienia wolności, chociażby orzeczoną za inne przestępstwo.

Zobacz także: Nowe przestępstwa przed Euro 2012

Co grozi za złamanie zakazu

Osobie, wobec której orzeczono zakaz stadionowy, a która nie zastosuje się do obowiązku stawiennictwa na komisariacie w czasie trwania imprezy masowej lub co gorsze, na taką imprezę się uda, grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Zobacz serwis: Kary i środki karne

Podstawa prawna:
Kodeks karny- art. 41 b

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama