REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Nie ma zakazu orzekania środków karnych w zbiegu, tzn. orzekania o stosowaniu dwóch lub więcej środków karnych naraz.
Nie ma zakazu orzekania środków karnych w zbiegu, tzn. orzekania o stosowaniu dwóch lub więcej środków karnych naraz.

REKLAMA

REKLAMA

We wskazanym przepisie ustawodawca sformułował ramy czasowe dla stosowania poszczególnych środków karnych. Orzekając zakaz określony w art. 42, sąd nakłada obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu; do chwili wykonania obowiązku okres, na który orzeczono zakaz, nie biegnie.

Należy zwrócić uwagę, że określenie czasu trwania środka karnego ma spełnić dwie zasadnicze funkcje:

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsza funkcja to funkcja prewencyjna (ochronną) – poprzez skuteczność i czas trwania danego środka sąd może chronić społeczeństwo, zapobiegać powtórzeniu pewnych zdarzeń (przykładowo wybitnie taki charakter będzie miał zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich w sytuacji gdy ktoś został skazany za przestępstwo przeciw wolności seksualne małoletnich np. nauczyciel skazany za pedofilię)

Drugą funkcją będzie funkcja wychowawcza – środek karny (tak jak i kara) ma za zadanie wychowywać nie tylko sprawcę, ale i społeczeństwo. Poprzez swoją dokuczliwość ma zniechęcać do popełnienia danego przestępstwa (przykładowo orzekany obowiązkowo zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości odstrasza wielu kierowców od tego by próbować zasiadać za kółko po spożywaniu alkoholu.

Należy wskazać, że są zasadniczo określone dwa potencjalne przedziały czasowe trwania środków karnych:

1) Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pozbawienie praw publicznych oraz zakazy i nakaz wymienione w art. 39 pkt 2, 2d, 2e i 3 Kodeksu karnego orzeka się w latach, od roku do lat 10, zakazy oraz obowiązek wymienione w art. 39 pkt 2a i 2b orzeka się w latach, od roku do lat 15, a zakaz wymieniony w art. 39 pkt 2c orzeka się w latach, od lat 2 do 6.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) od roku do 15 lat w przypadku zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi (art. 39 p.1 pkt 2a Kodeksu karnego) oraz obowiązku powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu (art. 39 p.1 pkt 2b)

Należy wskazać na to, że nie istnieje żaden zakaz orzekania środków karnych w zbiegu, tzn. orzekania o stosowaniu dwóch lub więcej środków karnych naraz.

Zobacz serwis: Sprawy karne

REKLAMA

Pozbawienie praw publicznych, obowiązki lub orzeczone zakazy obowiązują od uprawomocnienia się orzeczenia, ale okres,na który środek orzeczono nie biegnie w czasie odbywania kary pozbawienia wolności, chociażby orzeczonej za inne przestępstwo. Oznacza to, że dopiero w wypadku zakończenia odbywania kary pozbawienia wolności, zaczyna się bieg okresu na jaki środki te zostały orzeczone. Oznacza to, że nie są one liczone nawet w przypadku orzeczonej przerwy w odbywaniu kary.

Jeżeli Jan. K ma orzeczony zakaz wykonywania zawodu na 2 lata i odbywa trzyletni okres pozbawienia wolności, to dopiero gdy opuści więzienie po tych trzech latach zacznie się mu liczyć („uaktywni się”) orzeczony dwuletni zakaz.

W przypadku orzekanego zakazu prowadzenie pojazdów bieg środka karnego zaczyna się nie od ewentualnego opuszczenia zakładu karnego, ale od momentu zwrotu dokumentu po jego opuszczeniu przez skazanego, jeżeli skazany nie oddał go uprzednio (bądź nie zostało mu ono wcześniej zabrane).

Ta sama zasada odnośnie co do liczenia okresu obowiązywania orzeczonego zakazu od momentu zwrotu prawa jazdy dotyczy osób nie będących pozbawionymi wolności. Jeżeli w toku postępowania sądowego prawo jazdy jest zabrane osobie nie pozbawionej wolności, to takiemu oskarżonemu czas zatrzymania prawa jazdy wlicza się do później orzekanego zakazu prowadzenia pojazdów.

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

Podstawa prawna: Art. 43 Kodeksu karnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

1500 zł – takie wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosku muszą pamiętać rodzice. Ale kiedy to zrobić?

1500 zł – to wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosków muszą jednak pamiętać rodzice. Kiedy to zrobić, by otrzymać pieniądze jeszcze w wakacje?

Abonament RTV 2025 – ile wynosi. Jakie zniżki za zapłatę z góry za cały rok?

W 2025 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu RTV jak w 2024 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 13 maja 2024 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2025 r. 

REKLAMA

Czy pokrzywdzony musi bać się groźby, by jej sprawca został ukarany?

Groźba nie jest niczym przyjemnym. Wiele osób może odczuwać poważne obawy, a co za tym idzie także emocjonalno–psychiczne cierpienia utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie. Tymczasem są też ludzie bardzo odporni psychicznie na tyle, że w przypadku stosowania wobec nich gróźb, często mogą nie odczuwać ani żadnych obaw ani emocji.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby układu oddechowego. Astma, mukowiscydoza, następstwa przebytego COVID-19 i inne. Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że cały czas można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt Zakładu. Dotyczy to różnych schorzeń - także układu oddechowego. Tylko w zeszłym roku skierowanych zostało na rehabilitację lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS ponad 50,8 tys. osób w całej Polsce. Ponad tysiąc osób z całego kraju odbyło leczenie z powodu schorzeń układu oddechowego. Do dolegliwości tych należą m.in. mukowiscydoza, przewlekła choroba płuc, astma oskrzelowa, nadciśnienie płucne czy następstwa przebytego COVID-19.

REKLAMA