| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Kary i środki karne > Zakazy w razie skazania za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej (art. 41a)

Zakazy w razie skazania za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej (art. 41a)

Sąd może orzec obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu w razie skazania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego oraz w razie skazania za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy, w tym przemocy przeciwko osobie najbliższej; obowiązek lub zakaz może być połączony z obowiązkiem zgłaszania się do Policji lub innego wyznaczonego organu w określonych odstępach czasu.

Wskazany środek karny został dodany do Kodeksu karnego w 2005 roku w wyniku nowelizacji kodeku karnego. Rozwiązanie jakie zawiera i potencjalne sposoby oddziaływania na sprawcę zostały zaczerpnięte z ustawodawstw innych państw, w tym amerykańskiego. Ich główną funkcją jest funkcja ochronna a także wychowawcza. Przepis ten znajduje szczególnie zastosowanie w przypadku przestępstw związanych z przemocą w rodzinie.

Analizowany przepis wskazuje, że sąd może orzec wobec sprawcy obok kary głównej dodatkowo następujące nakazy/zakazy:

1. obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach (np. obowiązek powstrzymania się człowieka uzależnionego od hazardu od przebywania w kasynach)

2. zakaz kontaktowania się z określonymi osobami (np. zakaz kontaktu ojca maltretującego dzieci z nimi)

3. zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu (w razie skazania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego oraz w razie skazania za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy, w tym przemocy przeciwko osobie najbliższej). Obowiązek ten może być połączony z obowiązkiem zgłaszania się do Policji lub innego wyznaczonego organu w określonych odstępach czas.

Zobacz serwis: Kary i środki karne

Sąd nakłada na skazanego wskazane obowiązki fakultatywnie na okres od roku do 15 lat. Mogą być one orzekane w różnej konfiguracji tj. mogą być orzekane pojedynczo, wybiórczo obok siebie (równolegle) lub mogą być orzeczone wszystkie razem (np. ojciec maltretujący seksualnie dzieci może dostać nie tylko zakaz kontaktowania się z nimi, ale także zakaz opuszczania miejsca pobytu bez zgody sądu).

Od powyżej wskazanej reguły co do tego, że orzeczenie wskazanych obowiązków jest fakultatywne istnieją wyjątki, tj. sytuacje w których ich zastosowanie jest obligatoryjne. Ma to miejsce w przypadku:

  • nałożenia na sprawcę jednego (lub kilku) z obowiązków/zakazów jest obowiązkowe jeżeli został on skazany na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego
  • sąd może orzec wobec sprawcy jeden z obowiązków/zakazów na zawsze jeżeli sprawca ponownie zostanie skazany na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego

Zobacz serwis: Sprawy karne

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd nakłada na skazanego wskazane obowiązki fakultatywnie na okres od roku do 15 lat.
Sąd nakłada na skazanego wskazane obowiązki fakultatywnie na okres od roku do 15 lat.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK)

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców to nowoczesna firma outsourcingowa, która świadczy kompleksowe usługi dla firm z branży TSL.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »