Kategorie

Wzmożona liczba gwałtów w okresie wakacyjnym

Marta Piórkowska
Pigułka gwałtu przestaje być wykrywalna już po ośmiu godzinach od jej zażycia.
Pigułka gwałtu przestaje być wykrywalna już po ośmiu godzinach od jej zażycia.
Wakacje to czas wypoczynku, beztroski i zabawy. Policja jednak apeluje o ostrożność i zdrowy rozsądek, szczególnie młodych kobiet, podkreślając, że to właśnie latem dochodzi do największej liczby przestępstw na tle seksualnym.

Jak wynika z policyjnych statystyk w ubiegłym roku zgłoszono 1816 zgwałceń, przy czym porównując ilość wszczętych postępowań w poszczególnych miesiącach roku, to widać wyraźnie wzrost w miesiącach letnich, w niektórych latach nawet o kilkadziesiąt procent, w stosunku do pozostałych miesięcy. Wykrywalność przestępstw na tle seksualnym jest dosyć wysoka, w ubiegłym roku wyniosła 82,6%. Zarzuty popełnienia przestępstwa przedstawiono 852 dorosłym oraz 98 nieletnim, przy czym największą grupę wśród podejrzanych stanowią bezrobotni (406 osób).

Miejmy jednak na uwadze, że wyniki te oparte są wyłącznie na podstawie zgłoszonych przestępstw. W Polsce gwałt ściga się dopiero wówczas, gdy ofiara złoży o to wniosek. Policja szacuje, że codziennie gwałconych może być nawet 200 kobiet, z czego notowanych jest zaledwie 5 przypadków.

Miejsca w których należy zachować szczególną ostrożność

Najwięcej gwałtów odnotowuje się w miastach, bo aż 72%. Do tego rodzaju przestępstw paradoksalnie najczęściej dochodzi w mieszkaniach i domach, a sprawcami zwykle są osoby bliskie i znane ofiarom. Pozostałe miejsca to przede wszystkim ulice, parki, skwery, lasy i samochody. Nie obowiązują tu żadne reguły ani zależności, praktycznie każda kobieta może stać się ofiarą gwałtu, dlatego też Komenda Główna Policji zamieściła na stronie internetowej obszerne porady, mające pomóc w zadbaniu o bezpieczeństwo potencjalnych ofiar.

Należą do nich między innymi: informowanie bliskich i zaufanych osób o przewidywanym wyjściu i powrocie, poruszania się drogami dobrze oświetlonymi i uczęszczanymi przez innych przechodniów, unikania jazdy z nieznajomymi. Wiele z tych zasad dotyczy zachowania ostrożności na spotkaniach, imprezach czy klubach, gdzie szczególną uwagę należy zwrócić na niebezpieczeństwo zażycia „pigułki gwałtu”.

Zobacz również serwis: Formy popełnienia przestępstwa

Wakacyjna zabawa z dozą zdrowego rozsądku

„Pigułka gwałtu” jest substancją psychoaktywną, która w czystej formie to bezbarwna ciecz, nie posiadająca smaku i zapachu a jej spożycie wywołuje kilkugodzinną amnezję. W Polsce występuje coraz częściej, już nie tylko w klubach i dyskotekach, ale może nam być również podana przez nieznajomego w pociągu, autobusie czy na plaży. Odnalezienie sprawcy gwałtu, który podał ofierze pigułkę jest bardzo trudne, nie tylko zważając na utratę świadomości ofiary, która zwykle nic nie pamięta, ale również na fakt iż substancja ta przestaje być wykrywalna już po ośmiu godzinach od jej zażycia. Zwykle kiedy ofiara zorientuje się co się stało, jest już za późno na zebranie wymaganych podczas śledztwa dowodów, co znacznie utrudnia dalsze postępowanie dowodowe.

Zobacz również serwis: Prawa ofiary przestępstwa

W celu uniknięcia zażycia pigułki gwałtu Policja namawia do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Oto kilka z nich:

- nie przyjmuj napojów i poczęstunków od nieznanych osób

- unikaj samotnych wizyt w klubach i na imprezach lub w towarzystwie nieznanych osób

- nie pij niczego, co oferuje nieznajoma osoba; unikaj dzielenia się lub wymieniania napojami; pij z własnoręcznie otwartej butelki lub puszki, a jeżeli robi to barman, to żądaj, aby uczynił to na Twoich oczach; obserwuj, jak napój jest przyrządzany

- nie zostawiaj napoju bez opieki, nawet gdy odchodzisz tylko na chwilę; jeżeli stwierdzisz, że Twój napój wygląda lub smakuje inaczej – nie ryzykuj, nie pij go

- jeśli po wypiciu jakiegoś napoju poczujesz się dziwnie (np. mdłości, zawroty głowy, zaburzenia widzenia itp.), szukaj pomocy u zaufanej osoby lub zadzwoń na pogotowie.

Zobacz serwis: Prawo karne

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?