| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Łączenie kar > Stosowanie środków karnych i zabezpieczających (art. 90)

Stosowanie środków karnych i zabezpieczających (art. 90)

Środki karne i środki zabezpieczające oraz dozór stosuje się, chociażby je orzeczono tylko co do jednego ze zbiegających się przestępstw. W razie orzeczenia za zbiegające się przestępstwa pozbawienia praw publicznych, zakazów lub obowiązku tego samego rodzaju, sąd stosuje odpowiednio przepisy o karze łącznej.

Środki karne, środki zabezpieczające oraz dozór stosuje się niezależnie od kary łącznej, przy czym są one stosowane nawet wówczas, gdy zostały orzeczone chociażby tylko co do jednego ze zbiegających się przestępstw.

Przepis ten określa zasady łączenia środków karnych przy odpowiednim zastosowaniu przepisów o karze łącznej. Nie wszystkie środki karne przewidziane w artykule 39 Kodeksu karnego podlegają łączeniu. Należy zauważyć, że łączenie dotyczy takich środków, które orzekane są terminowo, czyli na oznaczony w wyroku okres. Do środków tych należy:
• pozbawienie praw publicznych;
• zakaz zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej, zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami, zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu, zakaz prowadzenia pojazdów);
• obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach).

Zobacz: Darmowa porada prawna

Warto pamiętać o tym, że reguła ta odnosi się jedynie do łączenia tego samego zakazu, a nie np. orzeczonych jednostkowo zakazów wykonywania różnych zawodów, zajmowania różnych stanowisk, czy też prowadzenia różnego typu działalności gospodarczej. Zakazy, które mają różny zakres i treść, nie mogą ulegać połączeniu, a więc powinny być osobno uwzględnione w wyroku orzekającym karę łączną i będą podlegać równoległemu wykonaniu.

Nie podlegają łączeniu środki karne, które pozbawione są terminowego charakteru (tzn. ich orzekanie nie następuje na ograniczony określonymi ramami czas). Są to: przepadek, obowiązek naprawienia szkody, nawiązka, świadczenie pieniężne oraz podanie wyroku do publicznej wiadomości.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Jeżeli chodzi o środki karne niepodlegające łączeniu to obowiązuje zasada kumulatywnego ich stosowania. Każdy zatem z tych środków musi zostać wykonany. Jeżeli na przykład za zbiegające się przestępstwa orzeczono obowiązek naprawienia różnych szkód, to każda z tych szkód musi zostać naprawiona.

Podstawa prawna: Art. 90 Kodeksu karnego

Czytaj także

Ekspert:

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie podlegają łączeniu środki karne, które pozbawione są terminowego charakteru.
Nie podlegają łączeniu środki karne, które pozbawione są terminowego charakteru.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dagmara Jagodzińska

Specjalista w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa cywilnego, w tym w szczególności sprawach o rozwód, separację, władzę rodzicielską, alimenty, kontakty z małoletnimi, podział majątku dorobkowego po rozwodzie, zniesienie współwłasności, sprawach wynikających z umów darowizny oraz stosunków spadkowych w rodzinie i innych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »