| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Odpowiedzialność karna > Nowe przestępstwo w Kodeksie karnym - utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Nowe przestępstwo w Kodeksie karnym - utrudnianie kontaktów z dzieckiem

W Kodeksie karnym pojawi się nowy typ przestępstwa. Jeżeli projekt z dnia 27 czerwca 2018 r. nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie, to w Kodeksie karnym pojawi się przestępstwo utrudniania kontaktów z dzieckiem. Na czym będzie polegać to przestępstwo i jaka kara będzie grozić za jego popełnienie?

Na etapie opiniowania znajduje się projekt z dnia 27 czerwca 2018 r. nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają na celu m.in. walkę z przedłużającymi się postępowaniami w sprawach o alimenty, zwiększenie skuteczności mechanizmów wymuszających wykonywanie orzeczeń sądowych, co do kontaktów z dzieckiem, a także zwiększenie ochrony interesu dziecka w postępowaniu rozwodowym.

W celu rozwiązania w/w problemów Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje m.in. wprowadzenia tzw. alimentów natychmiastowych, postępowania nakazowego alimentacyjnego, a także dokonanie zmian w Kodeksie karnym i Kodeksie postępowania karnego wprowadzających penalizację zachowania polegającego na utrudnianiu kontaktów z dzieckiem, co ma ,,zachęcić'' opiekunów dziecka do wykonywania prawomocnych orzeczeń wydawanych dla jego dobra.

Co będzie grozić za utrudnianie kontaktów z dzieckiem?

Zmiana w k.k. polegać ma dodaniu nowego przepisu - art. 209a. Zgodnie z projektowanym art. 209a § 1 k.k., osoba która po wyczerpaniu środków przewidzianych w postępowaniu cywilnym (nakaz zapłaty na rzecz pokrzywdzonego) będzie uchylać się od wykonania orzeczenia lub ugody w sprawie kontaktów z dzieckiem, a więc dopuści się utrudniania z nim kontaktu, podlegać będzie karze grzywny lub ograniczenia (nie-pozbawienia) wolności. Tej samej karze podlegać ma rodzic, który uchylać się będzie od wykonania orzeczenia nakazującego odebranie dziecka (art.209a § 2 k.k.).

Opisywany występek będzie ścigany wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego (przestępstwo wnioskowe).

W pewnych sytuacjach możliwe będzie uniknięcie kary. Sprawca w/w czynów nie będzie karany w przypadku m.in. wykonania ciążących na nim obowiązków po pierwszym przesłuchaniu w charakterze podejrzanego.

Możliwość zawieszenia postępowania karnego

Nowością, która pojawi się w k.p.k. jest proponowana w projektowanym art. 318a k.p.k. możliwość zawieszenia przez prokuratora postępowania, na okres od 3 miesięcy do roku, w przypadku pisemnego zobowiązania podejrzanego do wykonywania orzeczenia sądu rodzinnego. W czasie zawieszenia postępowania prokurator zarządzać będzie, co najmniej raz na 3 miesiące, przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przez kuratora sądowego, w celu sprawdzenia czy podejrzany wykonuje orzeczenie sądowe lub ugodę.

Jeżeli prokurator stwierdzi, że podejrzany nie stosuje się do warunków zawieszenia tj. nie wykonuje nałożonych na niego zobowiązań, podejmie zawieszone postępowanie - nie będzie możliwości ponownego zawieszenia. Natomiast w razie stwierdzenia, że podejrzany wykonał orzeczenie sądu lub ugodę, prokurator umorzy postępowanie przygotowawcze.

Opracowano na podstawie:

Projekt z dnia 27 czerwca 2018 r. zmiany Ustawy o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »