Kategorie

Nowe przestępstwo w Kodeksie karnym - utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Bartłomiej Ceglarski
Nowe przestępstwo w Kodeksie karnym - utrudnianie kontaktów z dzieckiem/fot. Fotolia
Nowe przestępstwo w Kodeksie karnym - utrudnianie kontaktów z dzieckiem/fot. Fotolia
W Kodeksie karnym pojawi się nowy typ przestępstwa. Jeżeli projekt z dnia 27 czerwca 2018 r. nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie, to w Kodeksie karnym pojawi się przestępstwo utrudniania kontaktów z dzieckiem. Na czym będzie polegać to przestępstwo i jaka kara będzie grozić za jego popełnienie?

Na etapie opiniowania znajduje się projekt z dnia 27 czerwca 2018 r. nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają na celu m.in. walkę z przedłużającymi się postępowaniami w sprawach o alimenty, zwiększenie skuteczności mechanizmów wymuszających wykonywanie orzeczeń sądowych, co do kontaktów z dzieckiem, a także zwiększenie ochrony interesu dziecka w postępowaniu rozwodowym.

W celu rozwiązania w/w problemów Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje m.in. wprowadzenia tzw. alimentów natychmiastowych, postępowania nakazowego alimentacyjnego, a także dokonanie zmian w Kodeksie karnym i Kodeksie postępowania karnego wprowadzających penalizację zachowania polegającego na utrudnianiu kontaktów z dzieckiem, co ma ,,zachęcić'' opiekunów dziecka do wykonywania prawomocnych orzeczeń wydawanych dla jego dobra.

Co będzie grozić za utrudnianie kontaktów z dzieckiem?

Zmiana w k.k. polegać ma dodaniu nowego przepisu - art. 209a. Zgodnie z projektowanym art. 209a § 1 k.k., osoba która po wyczerpaniu środków przewidzianych w postępowaniu cywilnym (nakaz zapłaty na rzecz pokrzywdzonego) będzie uchylać się od wykonania orzeczenia lub ugody w sprawie kontaktów z dzieckiem, a więc dopuści się utrudniania z nim kontaktu, podlegać będzie karze grzywny lub ograniczenia (nie-pozbawienia) wolności. Tej samej karze podlegać ma rodzic, który uchylać się będzie od wykonania orzeczenia nakazującego odebranie dziecka (art.209a § 2 k.k.).

Opisywany występek będzie ścigany wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego (przestępstwo wnioskowe).

W pewnych sytuacjach możliwe będzie uniknięcie kary. Sprawca w/w czynów nie będzie karany w przypadku m.in. wykonania ciążących na nim obowiązków po pierwszym przesłuchaniu w charakterze podejrzanego.

Możliwość zawieszenia postępowania karnego

Nowością, która pojawi się w k.p.k. jest proponowana w projektowanym art. 318a k.p.k. możliwość zawieszenia przez prokuratora postępowania, na okres od 3 miesięcy do roku, w przypadku pisemnego zobowiązania podejrzanego do wykonywania orzeczenia sądu rodzinnego. W czasie zawieszenia postępowania prokurator zarządzać będzie, co najmniej raz na 3 miesiące, przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przez kuratora sądowego, w celu sprawdzenia czy podejrzany wykonuje orzeczenie sądowe lub ugodę.

Jeżeli prokurator stwierdzi, że podejrzany nie stosuje się do warunków zawieszenia tj. nie wykonuje nałożonych na niego zobowiązań, podejmie zawieszone postępowanie - nie będzie możliwości ponownego zawieszenia. Natomiast w razie stwierdzenia, że podejrzany wykonał orzeczenie sądu lub ugodę, prokurator umorzy postępowanie przygotowawcze.

Opracowano na podstawie:

Projekt z dnia 27 czerwca 2018 r. zmiany Ustawy o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  17 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.

  Dodatek energetyczny w 2021 r.

  Dodatek energetyczny w 2021 r. przysługuje odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej. Ile aktualnie wynosi takie świadczenie?