Kategorie

Nowe przestępstwo w Kodeksie karnym - utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Bartłomiej Ceglarski
Nowe przestępstwo w Kodeksie karnym - utrudnianie kontaktów z dzieckiem/fot. Fotolia
W Kodeksie karnym pojawi się nowy typ przestępstwa. Jeżeli projekt z dnia 27 czerwca 2018 r. nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie, to w Kodeksie karnym pojawi się przestępstwo utrudniania kontaktów z dzieckiem. Na czym będzie polegać to przestępstwo i jaka kara będzie grozić za jego popełnienie?

Na etapie opiniowania znajduje się projekt z dnia 27 czerwca 2018 r. nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają na celu m.in. walkę z przedłużającymi się postępowaniami w sprawach o alimenty, zwiększenie skuteczności mechanizmów wymuszających wykonywanie orzeczeń sądowych, co do kontaktów z dzieckiem, a także zwiększenie ochrony interesu dziecka w postępowaniu rozwodowym.

W celu rozwiązania w/w problemów Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje m.in. wprowadzenia tzw. alimentów natychmiastowych, postępowania nakazowego alimentacyjnego, a także dokonanie zmian w Kodeksie karnym i Kodeksie postępowania karnego wprowadzających penalizację zachowania polegającego na utrudnianiu kontaktów z dzieckiem, co ma ,,zachęcić'' opiekunów dziecka do wykonywania prawomocnych orzeczeń wydawanych dla jego dobra.

Co będzie grozić za utrudnianie kontaktów z dzieckiem?

Zmiana w k.k. polegać ma dodaniu nowego przepisu - art. 209a. Zgodnie z projektowanym art. 209a § 1 k.k., osoba która po wyczerpaniu środków przewidzianych w postępowaniu cywilnym (nakaz zapłaty na rzecz pokrzywdzonego) będzie uchylać się od wykonania orzeczenia lub ugody w sprawie kontaktów z dzieckiem, a więc dopuści się utrudniania z nim kontaktu, podlegać będzie karze grzywny lub ograniczenia (nie-pozbawienia) wolności. Tej samej karze podlegać ma rodzic, który uchylać się będzie od wykonania orzeczenia nakazującego odebranie dziecka (art.209a § 2 k.k.).

Opisywany występek będzie ścigany wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego (przestępstwo wnioskowe).

W pewnych sytuacjach możliwe będzie uniknięcie kary. Sprawca w/w czynów nie będzie karany w przypadku m.in. wykonania ciążących na nim obowiązków po pierwszym przesłuchaniu w charakterze podejrzanego.

Możliwość zawieszenia postępowania karnego

Reklama

Nowością, która pojawi się w k.p.k. jest proponowana w projektowanym art. 318a k.p.k. możliwość zawieszenia przez prokuratora postępowania, na okres od 3 miesięcy do roku, w przypadku pisemnego zobowiązania podejrzanego do wykonywania orzeczenia sądu rodzinnego. W czasie zawieszenia postępowania prokurator zarządzać będzie, co najmniej raz na 3 miesiące, przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przez kuratora sądowego, w celu sprawdzenia czy podejrzany wykonuje orzeczenie sądowe lub ugodę.

Jeżeli prokurator stwierdzi, że podejrzany nie stosuje się do warunków zawieszenia tj. nie wykonuje nałożonych na niego zobowiązań, podejmie zawieszone postępowanie - nie będzie możliwości ponownego zawieszenia. Natomiast w razie stwierdzenia, że podejrzany wykonał orzeczenie sądu lub ugodę, prokurator umorzy postępowanie przygotowawcze.

Opracowano na podstawie:

Projekt z dnia 27 czerwca 2018 r. zmiany Ustawy o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  12 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.