REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co nazywamy okresem próby? (art. 80)

Elżbieta Kozłowska
Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.
W okresie próby sąd może nałożyć na skazanego obowiązki wymienione w art. 72 § 1 Kodeksu karnego.
W okresie próby sąd może nałożyć na skazanego obowiązki wymienione w art. 72 § 1 Kodeksu karnego.

REKLAMA

REKLAMA

W razie warunkowego zwolnienia czas pozostały do odbycia kary stanowi okres próby, który jednak nie może być krótszy niż 2 lata ani dłuższy niż 5 lat. Jeżeli skazanym jest osoba określona w art. 64 § 2, okres nie może być krótszy niż 3 lata. W razie warunkowego zwolnienia z kary dożywotniego pozbawienia wolności okres próby wynosi 10 lat.

Warunkowe przedterminowe zwolnienie następuje na okres próby, którym jest czas pozostały do końca kary. Okres próby:
• nie może być krótszy niż 2 lata ani dłuższy niż 5 lat (art. 80 § 1 Kodeksu karnego),

REKLAMA

• jeżeli skazanym jest wielokrotny recydywista (art. 64 § 2 Kodeksu karnego) oraz osoba określona w art. 65 § 1 i 2 Kodeksu karnego (chodzi o skazanych, którzy z popełnienia przestępstw uczynili sobie stałe źródło dochodu lub popełnili przestępstwo działając w zorganizowanej grupie albo związku mającym na celu popełnianie przestępstw) – okres próby nie może być krótszy niż 3 lata (art. 80 § 2 k.k.),

• w razie warunkowego przedterminowego zwolnienia osoby skazanej na karę dożywotniego pozbawienia wolności - okres próby wynosi 10 lat (art. 80 § 3 k.k.).

Bardzo ważną rolę w realizacji celów warunkowego przedterminowego zwolnienia odgrywa dozór kuratora sądowego. Dozór ten można także powierzyć innej osobie godnej zaufania, stowarzyszeniu, organizacji lub instytucji, do której działalności należy troska o wychowanie, zapobieganie demoralizacji lub pomoc skazanym. Do ich obowiązków należy informowanie sądu o zachowaniu się warunkowo zwolnionego, a w szczególności o tym, czy wykonuje on nałożone obowiązki i przestrzega porządku prawnego.

Zobacz: Porada prawna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dozór jest obowiązkowy nad warunkowo zwolnionym, gdy jest on młodocianym, recydywistą szczególnym w rozumieniu art. 64 Kodeksu karnego - co dotyczy także przestępców zawodowych, działających w ramach zorganizowanej grupy lub związku przestępnego oraz skazanych za przestępstwo terrorystyczne, a także skazanym na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

W okresie próby sąd może nałożyć na skazanego obowiązki wymienione w art. 72 § 1 Kodeksu karnego (informowanie sądu lub kuratora o przebiegu okresu próby, przeproszenie pokrzywdzonego, wykonanie obowiązku łożenia na utrzymanie innej osoby, wykonanie pracy zarobkowej, powstrzymania się od nadużywania alkoholu, poddanie się leczeniu odwykowemu, powstrzymanie się od przebywania w określonych środowiskach, powstrzymanie się od kontaktowania się z pokrzywdzonym, opuszczenie lokalu zajmowanego z pokrzywdzonym i inne stosowne postępowania, jeżeli może to zapobiec popełnieniu ponownie przestępstwa).

Obowiązki te są takie same, jakie można nałożyć na skazanego stosując warunkowe zawieszenie wykonania kary, z wyjątkiem obowiązku naprawienia szkody i świadczenia pieniężnego.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Przebieg okresu próby może być pozytywny lub negatywny. Próbę uznaje się z pozytywną, jeżeli w okresie próby oraz w ciągu dalszych 6 miesięcy nie odwołano warunkowego zwolnienia.

Podstawa prawna: Art. 80 Kodeksu karnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZUS może wycofać dokument A1, jeśli został błędnie wydany – wyrok TSUE

    W wyroku z 16 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) uznał, że w razie stwierdzenia, że zaświadczenie A1 zostało błędnie wydane, instytucja, która wydała ten dokument (ZUS) może go wycofać  z urzędu, bez konieczności informowania o tym instytucji właściwej drugiego państwa.

    Czy pandemia i inflacja spowodowały większą falę rozwodów w Polsce?

    Czy Polacy rozwodzą się częściej niż w poprzednich latach? Do sądów okręgowych trafiło od początku roku tylko 1,4% więcej pozwów rozwodowych niż rok wcześniej. Eksperci zauważają, że wciąż jeszcze do sądów trafiają sprawy zapoczątkowane w okresie pandemii. A gospodarka wpływa na nastroje. 

    Co robić, gdy zostawimy bagaż w pociągu? Kto odpowiada za skradzioną walizkę?

    Zostawiłeś bagaż w pociągu? Nie panikuj. Większość przewoźników ma przewidziane odpowiednie procedury. Urząd Transportu Kolejowego przypomina, co zrobić, gdy zgubimy bagaż lub kiedy nasze walizki zostaną skradzione.

    Prezydent: Rząd utworzony przez największe ugrupowanie parlamentarne to dopełnienie konstytucyjnego zwyczaju

    Dopełniamy politycznego i historycznego, konstytucyjnego zwyczaju powołując po wyborach parlamentarnych rząd RP, który jest formowany przez kandydata przedstawionego przez obóz polityczny, który wygrał wybory parlamentarne – powiedział prezydent Andrzej Duda po powołaniu rządu Mateusza Morawieckiego.

    REKLAMA

    Zmiany 2024: dodatek mieszkaniowy dostanie więcej osób dzięki wyższym progom dochodowym. Komu przeleją na czynsz, kto dostanie pieniądze do ręki

    Dzięki wzrostowi o ponad 12 proc. progów dochodowych, zwiększy się grono osób, które mogą starać się o dodatek mieszkaniowy od marca 2024 r. Ponieważ świadczenie to przyznawane jest na sześć miesięcy z prawem do aplikowania o wsparcie wiele razy, o dodatek mieszkaniowy ba początku przyszłego roku będą mogły wnioskować także osoby, które w 2023 dodatek utraciły ze względu na wzrost dochodów.

    Prezydent jest zbudowany ogromną reprezentacją kobiet w nowym gabinecie. 10 spośród 18 ministrów to kobiety

    Ogromna reprezentacja pań w tym gabinecie, to element, który mnie cieszy; muszę powiedzieć, jestem tym zbudowany – powiedział w poniedziałek 27 listopada 2023 r. prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości zaprzysiężeniami nowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego.

    Rząd Mateusza Morawieckiego powołany. Musi teraz uzyskać wotum zaufania w Sejmie

    Mateusz Morawiecki powołany na stanowisko Prezesa Rady Ministrów. Prezydent Andrzej Duda powołał rząd w składzie zaproponowanym przez premiera i przyjął przysięgę od członków gabinetu. Nowy rząd Mateusza Morawieckiego musi teraz uzyskać wotum zaufania Sejmu. Konieczna jest do tego większość 231 posłów.

    Budżetówka: 1 mld zł wyrównania dla części pensji. Za 2021 - 2023 r. Stary i nowy rząd muszą znaleźć pieniądze

    Chodzi o sędziów i prokuratorów (i referendarzy, asesorów). Nie ma wątpliwości, że zostali finansowo pokrzywdzeni. Jak?

    REKLAMA

    Czy w separacji się dziedziczy?

    Separacja jest rozwiązaniem wybieranym niekiedy przez małżonków, którzy nie są jeszcze gotowi na podjęcie decyzji o definitywnym rozstaniu. Kiedy sąd może orzec separację i czy wpływa to na dziedziczenie po małżonku?

    Urlop trwający 4 lata. Za 80% pensji. A potem prosto z urlopu na emeryturę. Aż 2400 stanowisk z takim przywilejem [Wykaz uprawnionych]

    Górnicy i pracownicy sektora energii mogą skorzystać z 4-letniego urlopu. W czasie tego urlopu otrzymają 80% wynagrodzenia. A potem przejdą na emeryturę. Dotyczy to 2400 różnych zawodów i stanowisk.  

    REKLAMA