| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Środki zabezpieczające > Warunkowe zwolnienie z reszty kary (art. 98)

Warunkowe zwolnienie z reszty kary (art. 98)

Jeżeli wyniki leczenia, o których mowa w art. 96 § 3, za tym przemawiają, sąd warunkowo zwalnia skazanego z pozostałej do odbycia reszty kary na zasadach określonych w art. 77-82, bez ograniczeń wynikających z art. 78 § 1 lub 2 dozór jest obowiązkowy.

Przepis ten ma zastosowanie w trudniejszych wypadkach uzależnień, gdy leczenie i rehabilitacja może odbywać się tylko w warunkach zamkniętego zakładu leczenia odwykowego.

Podstawą warunkowego zwolnienia jest przede wszystkim wynik leczenia, ale także spełnienie wymagań określonych w artykule 77 – 82 kodeksu karnego (przepisy dot. warunkowego zwolnienia), których spełnienie konieczne jest w każdym wypadku warunkowego zwolnienia, z tą tylko różnicą, że zwolnienie może nastąpić bez względu na to, jaką część kary skazany odbył (chodzi o sytuację, gdy zaliczony został okres tymczasowego aresztowania).

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

Warunkowe zwolnienie może nastąpić również wtedy, gdy skazany w ogóle nie odbywał kary. Dotyczy to także sprawcy, który odpowiadał w warunkach powrotu do przestępstwa określonych w art. 64 § 1 i 2 kodeksu karnego - recydywa.

Obligatoryjne stosowanie dozoru ma na celu utrwalenie wyników leczenia odwykowego, stąd konieczność szczególnie starannego doboru osoby wykonującej dozór. 

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Sąd, orzekając warunkowe zwolnienie, powinien, za zgodą skazanego, nałożyć na niego obowiązek poddania się dalszemu leczeniu odwykowemu lub rehabilitacji jeżeli przemawiają za tym względy medyczne. 

Podstawa prawna: Art. 98 Kodeksu karnego

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »