reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Katastrofa w Smoleńsku > Prezydencka para spocznie na Wawelu

Prezydencka para spocznie na Wawelu

To już pewne. Prezydent Lech Kaczyński oraz Pierwsza Dama Maria Kaczyńska spoczną w krypcie na Wawelu. Sarkofag prezydenckiej pary będzie umieszczony w przedsionku krypty Marszałka Piłsudskiego.

Decyzja o miejscu pochówku została podjęta kilka dni po tragicznej śmierci całej polskiej delegacji w katastrofie lotniczej w Smoleński, która miała miejsce 10 kwietnia. We wtorek o miejscu pochówku poinformował kard. Stanisław Dziwisz. O miejscu pochówku zadecydowała rodzina prezydenta. Wedle pojawiających się publikacji prasowych wybór miejsca był konsultowany z władzami państwowymi, które jednak ostateczną decyzję pozostawiły w gestii najbliższych Lecha i Marii Kaczyńskich.

Sama ceremonia pogrzebowa odbędzie się w niedzielę 18 kwietnia. W planie uroczystości przewidziana jest msza św., która zostanie odprawiona o godz. 14.00 przed Bazyliką Mariacką. Następnie po ceremonii kondukt żałobny przejdzie trasę na Wzgórze Wawelskie.

Uroczystości pogrzebowe będą podzielone na dwie części. Oficjalna część, która będzie poświęcona pamięci wszystkich ofiarom, jakie pochłonęła katastrofa w Smoleńsku, odbędzie się w sobotę, 17 kwietnia, w Warszawie. Uroczystość jest organizowana przez Radę Ministrów, a zamiast trumien będą zdjęcia wszystkich, którzy zginęli.

Z kolei w Krakowie odbędzie druga część uroczystości, podczas której prezydent Lech Kaczyński wraz z żoną udadzą się w ostatnią drogę.

Na Wawelu tragicznie zmarłej prezydenckiej parze towarzyszyć będą liczni światowi przywódcy. Przyjazd do stolicy Małopolski potwierdzili m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych - Barack Obama oraz Rosji – Dmitrij Miedwiediew.

Oprócz nich na uroczystości pogrzebowe przybędą najważniejsi europejscy przywódcy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz prezydentem Francji Nicolasem Sarkozy. Z Madrytu przybędzie królewska para oraz premier Jose Luis Zapatero, zaś Wielką Brytanię będzie reprezentował następca tronu książę Karol.

Ostatecznie prezydencka para spocznie w sarkofagu, który zostanie umieszczony w przedsionku krypty Marszałka Józefa Piłsudskiego.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama