| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Obywatelstwo > Gdzie i jak wyrobić paszport w 2013 r.?

Gdzie i jak wyrobić paszport w 2013 r.?

Od 17 stycznia 2013 r. z wnioskiem o wydanie paszportu można zgłosić się do dowolnego wojewody na terenie całego kraju. Nowelizacja ustawy o dokumentach paszportowych wprowadziła możliwość ubiegania się o paszport w dowolnym urzędzie wojewódzkim w kraju.

Prawo do otrzymania paszportu

W świetle art. 3 ustawy o dokumentach paszportowych każdy obywatel polski ma prawo do otrzymania paszportu. Pozbawienie lub ograniczenie tego prawa może nastąpić wyłącznie w przypadkach przewidzianych w ustawie.

Organ właściwy do 16 stycznia 2013 r.

Do 16 stycznia 2013 r. paszporty i paszporty tymczasowe w Rzeczypospolitej Polskiej wydawał, odmawiał ich wydania i je unieważniał wojewoda właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu osoby ubiegającej się o dokument paszportowy, a w razie braku takiego miejsca – według ostatniego miejsca stałego pobytu tej osoby.

Osobom, wobec których nie można było ustalić właściwości miejscowej, paszporty i paszporty tymczasowe wydawał, odmawiał ich wydania i je unieważniał wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu tej osoby

Zobacz: Łatwiej o paszport od 2013 r.

Organ właściwy od 17 stycznia 2013 r.

Aktualnie zgodnie z art. 43 ustawy o dokumentach paszportowych paszporty i paszporty tymczasowe w Rzeczypospolitej Polskiej wydaje i odmawia ich wydania wojewoda, do którego wpłynął wniosek o wydanie dokumentu paszportowego.

W związku z tym nowelizacja ustawy o dokumentach paszportowych pozwala na ubieganie się o paszport w dowolnym urzędzie wojewódzkim w kraju (na przykład w miejscowości, w której aktualnie dana osoba przebywa). Należy jednak wziąć pod uwagę czas potrzebny na wyrobienie paszportu, gdyż można odebrać go tylko w urzędzie zgłoszenia wniosku. Może on maksymalnie wynosić 30 dni.

Natomiast unieważnianiem paszportów zajmuje się wojewoda właściwy ze względu na miejsce zameldowania na pobyt stały lub czasowy osoby posiadającej dokument paszportowy, a w razie braku takiego miejsca – według ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały lub czasowy tej osoby.

Jeśli nie można ustalić właściwości miejscowej paszporty i paszporty tymczasowe unieważnia organ paszportowy, który jako ostatni wydał obywatelowi dokument paszportowy.

Zobacz: Paszport dla dziecka

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz.U. z 2006 Nr 143, poz. 1027 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Ekspresowe finansowanie należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »