| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Obywatelstwo > Gdzie i jak wyrobić paszport w 2013 r.?

Gdzie i jak wyrobić paszport w 2013 r.?

Od 17 stycznia 2013 r. z wnioskiem o wydanie paszportu można zgłosić się do dowolnego wojewody na terenie całego kraju. Nowelizacja ustawy o dokumentach paszportowych wprowadziła możliwość ubiegania się o paszport w dowolnym urzędzie wojewódzkim w kraju.

Prawo do otrzymania paszportu

W świetle art. 3 ustawy o dokumentach paszportowych każdy obywatel polski ma prawo do otrzymania paszportu. Pozbawienie lub ograniczenie tego prawa może nastąpić wyłącznie w przypadkach przewidzianych w ustawie.

Organ właściwy do 16 stycznia 2013 r.

Do 16 stycznia 2013 r. paszporty i paszporty tymczasowe w Rzeczypospolitej Polskiej wydawał, odmawiał ich wydania i je unieważniał wojewoda właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu osoby ubiegającej się o dokument paszportowy, a w razie braku takiego miejsca – według ostatniego miejsca stałego pobytu tej osoby.

Osobom, wobec których nie można było ustalić właściwości miejscowej, paszporty i paszporty tymczasowe wydawał, odmawiał ich wydania i je unieważniał wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu tej osoby

Zobacz: Łatwiej o paszport od 2013 r.

Organ właściwy od 17 stycznia 2013 r.

Aktualnie zgodnie z art. 43 ustawy o dokumentach paszportowych paszporty i paszporty tymczasowe w Rzeczypospolitej Polskiej wydaje i odmawia ich wydania wojewoda, do którego wpłynął wniosek o wydanie dokumentu paszportowego.

W związku z tym nowelizacja ustawy o dokumentach paszportowych pozwala na ubieganie się o paszport w dowolnym urzędzie wojewódzkim w kraju (na przykład w miejscowości, w której aktualnie dana osoba przebywa). Należy jednak wziąć pod uwagę czas potrzebny na wyrobienie paszportu, gdyż można odebrać go tylko w urzędzie zgłoszenia wniosku. Może on maksymalnie wynosić 30 dni.

Natomiast unieważnianiem paszportów zajmuje się wojewoda właściwy ze względu na miejsce zameldowania na pobyt stały lub czasowy osoby posiadającej dokument paszportowy, a w razie braku takiego miejsca – według ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały lub czasowy tej osoby.

Jeśli nie można ustalić właściwości miejscowej paszporty i paszporty tymczasowe unieważnia organ paszportowy, który jako ostatni wydał obywatelowi dokument paszportowy.

Zobacz: Paszport dla dziecka

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz.U. z 2006 Nr 143, poz. 1027 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »