REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Paszport w 2020 r. dla osoby dorosłej i dziecka – wniosek i opłaty

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Do otrzymania paszportu ma prawo każdy polski obywatel./Fot. Fotolia
Do otrzymania paszportu ma prawo każdy polski obywatel./Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy w 2020 r. zmienią się przepisy, dotyczące procedury wydawania paszportów? Kto i jak może złożyć wniosek o paszport? Jak otrzymać paszport dla dziecka?

Obecnie nie ma oczekujących przepisów w zakresie wydawania paszportów, które miałyby wejść w życie w 2020 r. Wszystko wskazuje więc na to, iż wniosek o paszport złożymy na dotychczasowych zasadach.

REKLAMA

Czym jest paszport?

Do otrzymania paszportu ma prawo każdy polski obywatel.

Dokument ten uprawnia do przekraczania granicy i pobytu za granicą. Paszport poświadcza również obywatelstwo polskie oraz tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie ten dokument zawiera.

Paszport ma formę książeczki. Znajdują się w nim dane takie jak m.in. imiona, nazwisko, płeć, obywatelstwo, data i miejsce urodzenia, numer PESEL, dane biometryczne.

Dane biometryczne w rozumieniu ustawy o dokumentach paszportowych to wizerunek twarzy i odciski palców umieszczone w dokumentach paszportowych w formie elektronicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Paszporty tymczasowe nie zawierają danych biometrycznych.

Polecamy: Samochód służbowy do celów prywatnych – pytania i odpowiedzi (PDF)

Wniosek o paszport

Do otrzymania paszportu konieczny jest wniosek złożony przez osobę pełnoletnią. Wniosek taki należy złożyć w urzędzie wojewódzkim (dowolnie wybranym). Za granicą wniosek o paszport składamy w konsulacie.

Paszport dla dziecka

Wniosek o paszport dla dziecka składają rodzice albo jeden z rodziców. Jeżeli wniosek składa tylko jeden rodzic, to niezbędna jest pisemna zgoda drugiego z nich. Podpis rodzica w przypadku takiej zgody musi potwierdzić organ paszportowy lub notariusz.

Powyższe zasady dotyczą również ustanowionych przez sąd opiekunów dziecka.

Zgoda rodzica nie jest wymagana, jeżeli został ona pozbawiony władzy rodzicielskiej lub władza ta została mu ograniczona.

Pani Joanna chce wnieść o wydanie paszportu dla swojej 6-letniej córeczki. Przeciwny jest temu ojciec dziecka. Mężczyzna nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej ani nie została mu ona ograniczona. W takiej sytuacji pani Joanna może wystąpić do sądu rodzinnego.

Orzeczenie sądu zastępuje zgodę rodzica na wydanie dokumentu paszportowego.

Dziecko powinno być obecne przy składaniu wniosku, jeżeli ukończyło 5 lat.

Ile kosztuje wydanie paszportu?

Za wydanie dokumentu paszportowego należy uiścić opłatę.

Opłata z wydanie paszportu wynosi 140 zł.

Wydanie paszportu tymczasowego to koszt 30 zł.

Wydanie drugiego paszportu w przypadku zawinionego przez jego posiadacza zniszczenia lub utracenia wiąże się z koniecznością uiszczenia kwoty 280 zł.

Wydanie paszportu z powodu jego wady technicznej jest zwolnione z opłaty.

Warto pamiętać, iż poszczególne osoby mają prawo do zniżek, a nawet całkowitego zwolnienia z opłaty paszportowej. Przyjrzyjmy się zatem, ile za wydanie dokumentu zapłacą:

  • dzieci i duże rodziny

Za paszport dla dziecka, które nie ukończyło 13. roku życia należy uiścić opłatę 60 zł.

Uczniowie od 13. roku życia oraz studenci uiszczają opłatę w wysokości 70 zł.

Zniżki przysługują dzieciom również w ramach Karty Dużej Rodziny. Dziecko, będące członkiem dużej rodziny korzysta z 75% zniżki za wydanie paszportu. Opłata za paszport wynosi w takim przypadku 15 zł. Pozostali członkowie dużej rodziny korzystają z ulgi w wysokości 50% opłaty.

  • seniorzy

Osoby, które w dniu złożenia wniosku mają ukończone 70 lat nie wnoszą opłaty za paszport. Korzystają bowiem z całkowitego zwolnienia.

Ulga w wysokości 50% przysługuje emerytom, rencistom oraz małżonkom tych osób pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu. Wymienione osoby za paszport zapłacą zatem 70 zł.

Polecamy serwis: Prawa seniora

  • osoby niepełnosprawne

Podobnie jak emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne oraz ich małżonkowie, będący na ich wyłącznym utrzymaniu korzystają z ulgi w opłacie w wysokości 50%.

  • osoby korzystające z pomocy społecznej

Osobom przebywającym w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystającym z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych przysługuje 50% ulga w opłacie.

Jeżeli wyjazd za granicę tych osób następuje w celu długotrwałego leczenia lub w związku z koniecznością poddania się operacji, to nie ponoszę one opłaty za wydanie paszportu.

  • kombatanci i represjonowani

Połowę opłaty za wydanie paszportu uiszczają również kombatanci i inne osoby, będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

  • żołnierze

Opłaty za wydanie paszportu nie pobiera się żołnierzy wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami państwa, z wyjątkiem żołnierzy zawodowych.

Osoba wnosząca opłatę za paszport korzysta tylko z jednej zniżki.

Opłatę za paszport można uiścić:

- w kasie;

- na rachunek bankowy

organu paszportowego.

Ile trwa wyrobienie paszportu?

Wyrobienie paszportu powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca. W sprawach skompilowanych termin ten może wydłużyć się do dwóch miesięcy. Urzędy często apelują, by wnioski o paszporty składać poza sezonem urlopowym, bo może to znacznie przyspieszyć wydanie dokumentu.

Jak odebrać paszport?

Paszport należy odebrać osobiście. Dokument przeznaczony dla dziecka odbiera jego rodzic.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (j. t. Dz. U. z 2018 r., 2096 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (j. t. Dz. U. z 2018 r., poz. 1919 z późn. zm.)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 lutego 2010 r. w sprawie opłat za wydanie dokumentu paszportowego oraz ich zwrotu (Dz. U. z 2010 r., nr 25, poz. 126)

Polecamy serwis: Konstytucja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

REKLAMA

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

REKLAMA

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

REKLAMA