| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Dziecko > Ile dni urlopu przysługuje ojcu po narodzinach dziecka?

Ile dni urlopu przysługuje ojcu po narodzinach dziecka?

Po narodzinach dziecka ojciec może skorzystać nie tylko z urlopu ojcowskiego, ale również z urlopu okolicznościowego i rodzicielskiego. Ponadto przysługuje mu opieka nad żoną po urodzeniu dziecka.

Urlop ojcowski

Tata – pracownik – wychowujący dziecko ma także prawo do 2 tygodniowego urlopu. Jest to tak zwany urlop ojcowski. Zgodnie z art. 1823. § 1. pracownik – ojciec może wykorzystać w sumie 2 tygodnie nie dłużej jednak niż:

  • do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo
  • do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Urlop ten można wykorzystać w całości lub w dwóch równych częściach (żadna z części nie może być krótsza niż tydzień). Aby otrzymać urlop należy złożyć wniosek w terminie 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z niego. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić urlop. Istotne jest także to, że urlop ojcowski jest niezależny od urlopu macierzyńskiego matki dziecka.

Urlop rodzicielski i wychowawczy

Pracownik, który chce skorzystać z urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego powinien złożyć wniosek na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z niego. Ojciec dziecka ma takie same uprawnienia jak matka, w kwestii urlopów rodzicielskich oraz wychowawczych. Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Urlop ten trwa do:

  • 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka;
  • 34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci (przy jednym porodzie).

Z kolei z urlopu wychowawczego może skorzystać pracownik zatrudniony, co najmniej 6 miesięcy. Na uwagę zasługuje fakt, że do tego okresu wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Wymiar tego urlopu wynosi 36 miesięcy i można go wykorzystać aż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. W przypadku dziecka z niepełnosprawności z urlopu tego skorzystać można aż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Należy pamiętać, że wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego można wycofać nie później niż 7 dni przed jego rozpoczęciem. Jeżeli okaże się, że pracownik nie będzie jednak potrzebował tego urlopu powinien złożyć pisemne oświadczenie do pracodawcy. Urlop wychowawczy udzielany jest w nie więcej niż 5 częściach.

W czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Emilianowicz Kuchta Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »