| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Ulga prorodzinna w związku partnerskim

Ulga prorodzinna w związku partnerskim

Możliwość odpisania 1112,04 zł nie jest przywilejem małżonków – przysługuje obydwu rodzicom, niezależnie od łączących ich instytucji prawa rodzinnego.

Podział ulgi pomiędzy rodziców

Jeśli rodzice dziecka (dzieci) wychowują je razem (czyli de facto mieszkają razem) – mogą podzielić się zwolnieniem w sposób dowolny. Jest to istotne w przypadku niewielkich dochodów ( i dużej liczby dzieci). Jeśli jeden z rodziców ma niewielki dochód, a tym samym kwota należnego podatku jest mniejsza od możliwego zwolnienia – warto część ulgi przenieść na drugiego z rodziców (tak żeby zwolnienie się nie „zmarnowało”). Stosunek w jakim dzielimy zwolnienie może być dowolny – jednak sytuacja zmienia się jeśli dziecko nie jest wspólnie wychowywane.

Prawo do ulgi przysługuje bowiem za faktyczne sprawowanie opieki nad dzieckiem. W sytuacji, w której opieka sprawowana jest przez rodziców (opiekunów) oddzielnie- zwolnienie przysługuje w takim stosunku, w jakim sprawowana jest opieka:

Jeśli sprawowana jest „miesięcznie”- przysługuje w wysokości 1/12 zwolnienia za każdy miesiąc sprawowanej opieki.
Jeśli w ciągu jednego miesiąca prawo i obowiązki wynikające z opieki są dzielone pomiędzy rodziców (opiekunów) – zwolnienie przysługuje w wysokości 1/30 kwoty miesięcznej, za każdy dzień sprawowania opieki.

Jeśli rodzic nie sprawuje opieki nad dzieckiem a jedynie płaci alimenty – nie przysługuje mu zwolnienie.

Wysokość zwolnienia

Ulga ta polega na obniżeniu podatku o kwotę stanowiącą iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek w pierwszym przedziale skali podatkowej. Oznacza to, że w zeznaniu składanym za 2009 rok. można będzie odliczyć od podatku 1112,04 zł na każde dziecko (2 x 556,02 zł).

Prawo do odliczenia ulgi nie zostało uzależnione ani od liczby wychowywanych dzieci, ani od wysokości osiąganego dochodu.

Jednak z uwagi na swoją konstrukcję (czyli odpis od należnego podatku a nie od podstawy opodatkowania) zwolnienie nie może być wyższe niż naliczony podatek.

Joanna K. ma dwójkę dzieci – stąd teoretycznie przysługuje jej zwolnienie w wysokości 2224,08 zł. Jednak z uwagi na to, że wysokość należnego za ten rok podatku wyniesie 1900 zł – może skorzystać jedynie z części zwolnienia – do wysokości należnego podatku.

Ze zwolnienia korzysta się wypełniając PIT-O, w którym wskazuje się wysokość ulgi, liczbę dzieci (oraz od przyszłego roku) liczbę miesięcy w jakich wychowywało się dziecko.

Zadaj pytanie: Forum

Do tej pory rodzicom przysługiwało pełne zwolnienie, niezależnie od tego kiedy urodziło się dziecko. Np. nawet jeśli dziecko przyszło na świat w grudniu – zwolnienie nie zmniejszało się. W przyszłym roku będzie proporcjonalne – a więc w tym samym przypadku ulga wyniesie 1/12 zwolnienia , czyli 92,76 zł. 

Więcej - na serwisie ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK