REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga prorodzinna w związku partnerskim

Ulga prorodzinna przysługuje obojgu rodzicom.
Ulga prorodzinna przysługuje obojgu rodzicom.

REKLAMA

REKLAMA

Możliwość odpisania 1112,04 zł nie jest przywilejem małżonków – przysługuje obydwu rodzicom, niezależnie od łączących ich instytucji prawa rodzinnego.

Stan prawny dotyczy rozliczenia bieżącego roku podatkowego

W niniejszym tekście ( z uwagi na zakończenie obecnego „sezonu pit”) przedstawimy zasady, które będą obowiązywać co do rozliczania obecnego (2009) roku podatkowego. W stosunku do lat ubiegłych wprowadzono kilka istotnych zmian (m.in. zmniejszyła się kwota odliczenia, odliczenie jest również proporcjonalne do czasu wychowywania dziecka). Jednakże to, że ulga przysługuje nie tylko małżonkom funkcjonuje od początku istnienia ulgi prorodzinnej.

REKLAMA


Nie musisz być małżonkiem – ważna jest władza rodzicielska

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanego dalej PIT) w zakresie w jakim statuuje ulgę prorodzinną nie operuje co do zasady instytucją małżeństwa ( z drobnym wyjątkiem, o czym później) – opierając prawo do odliczenia od wykonywania władzy rodzicielskiej i faktycznego wychowywania dziecka.

Jedynie rodzice zastępczy muszą być małżeństwem, aby wspólnie skorzystać z ulgi.

Władza rodzicielska to kompleks uprawnień i obowiązków rodziców (biologicznych bądź adopcyjnych) w stosunku do dzieci, nie jest związana z małżeństwem- co do zasady powstaje z mocy prawa wraz z narodzinami dziecka i przysługuje obojgu rodzicom z mocy prawa. Może również być kształtowana w oparciu o orzeczenie sądu (np. pozbawiające jednego z rodziców władzy).

Komu za ten rok przysługuje odliczenie

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, ulga przysługiwać będzie podatnikowi, który:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • wykonywał władzę rodzicielską,
 • pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało,
 • sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, „na jakie dziecko” przysługuje zwolnienie, a dotyczy ona dziecka:

 • małoletniego,
 • bez względu na wiek, jeżeli otrzymywało zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
 • do ukończenia 25 lat, uczącego się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie.

W tych przypadkach odliczenie przysługuje rodzicom jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej (art. 27 ustawy o PIT) bądź dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30b (podatek belki) ustawy o PIT w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej (3089 zł), z wyjątkiem renty rodzinnej.

Podział ulgi pomiędzy rodziców

REKLAMA

Jeśli rodzice dziecka (dzieci) wychowują je razem (czyli de facto mieszkają razem) – mogą podzielić się zwolnieniem w sposób dowolny. Jest to istotne w przypadku niewielkich dochodów ( i dużej liczby dzieci). Jeśli jeden z rodziców ma niewielki dochód, a tym samym kwota należnego podatku jest mniejsza od możliwego zwolnienia – warto część ulgi przenieść na drugiego z rodziców (tak żeby zwolnienie się nie „zmarnowało”). Stosunek w jakim dzielimy zwolnienie może być dowolny – jednak sytuacja zmienia się jeśli dziecko nie jest wspólnie wychowywane.

Prawo do ulgi przysługuje bowiem za faktyczne sprawowanie opieki nad dzieckiem. W sytuacji, w której opieka sprawowana jest przez rodziców (opiekunów) oddzielnie- zwolnienie przysługuje w takim stosunku, w jakim sprawowana jest opieka:

Jeśli sprawowana jest „miesięcznie”- przysługuje w wysokości 1/12 zwolnienia za każdy miesiąc sprawowanej opieki.
Jeśli w ciągu jednego miesiąca prawo i obowiązki wynikające z opieki są dzielone pomiędzy rodziców (opiekunów) – zwolnienie przysługuje w wysokości 1/30 kwoty miesięcznej, za każdy dzień sprawowania opieki.

Jeśli rodzic nie sprawuje opieki nad dzieckiem a jedynie płaci alimenty – nie przysługuje mu zwolnienie.

Wysokość zwolnienia

Ulga ta polega na obniżeniu podatku o kwotę stanowiącą iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek w pierwszym przedziale skali podatkowej. Oznacza to, że w zeznaniu składanym za 2009 rok. można będzie odliczyć od podatku 1112,04 zł na każde dziecko (2 x 556,02 zł).

Prawo do odliczenia ulgi nie zostało uzależnione ani od liczby wychowywanych dzieci, ani od wysokości osiąganego dochodu.

Jednak z uwagi na swoją konstrukcję (czyli odpis od należnego podatku a nie od podstawy opodatkowania) zwolnienie nie może być wyższe niż naliczony podatek.

Joanna K. ma dwójkę dzieci – stąd teoretycznie przysługuje jej zwolnienie w wysokości 2224,08 zł. Jednak z uwagi na to, że wysokość należnego za ten rok podatku wyniesie 1900 zł – może skorzystać jedynie z części zwolnienia – do wysokości należnego podatku.

Ze zwolnienia korzysta się wypełniając PIT-O, w którym wskazuje się wysokość ulgi, liczbę dzieci (oraz od przyszłego roku) liczbę miesięcy w jakich wychowywało się dziecko.

Zadaj pytanie: Forum

Do tej pory rodzicom przysługiwało pełne zwolnienie, niezależnie od tego kiedy urodziło się dziecko. Np. nawet jeśli dziecko przyszło na świat w grudniu – zwolnienie nie zmniejszało się. W przyszłym roku będzie proporcjonalne – a więc w tym samym przypadku ulga wyniesie 1/12 zwolnienia , czyli 92,76 zł. 

Więcej - na serwisie ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  REKLAMA

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  REKLAMA

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

  ZUS informuje, że rodzice i opiekunowie cały czas (także w 2024 roku) mogą ubiegać się o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Świadczenie to wypłacane jest przez ZUS w dwóch opcjach: po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata - w zależności od wyboru rodzica. Od 2022 roku ZUS przyznał to świadczenie dla ponad 800 tys. dzieci. Na konta rodziców trafiło z tego tytułu w sumie ponad 5 mld 868 mln zł. 

  REKLAMA