reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Egzekucja z rachunku wspólnego małżonków

Egzekucja z rachunku wspólnego małżonków

Egzekucja z rachunku wspólnego małżonków jest - na gruncie kodeksu postępowania cywilnego - możliwa, gdy małżonków łączy system wspólności majątkowej. Jak bronić się przed egzekucją ze wspólnego rachunku bankowego, jakie środki są zwolnione z takiego zajęcia?

Egzekucję wszczyna się na podstawie tytułu wykonawczego, którym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Tytuł wykonawczy określa treść i zakres świadczenia mogącego być przedmiotem egzekucji oraz osoby, na których rzecz i przeciwko którym można egzekucję prowadzić.

Egzekucja ze wspólnego rachunku bankowego przebiega na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego i odbywa się poprzez zajęcie rachunku bankowego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Egzekucja ze wspólnego rachunku bankowego małżonków

Stosownie do treści art. 8912 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim można prowadzić egzekucję z rachunku wspólnego dłużnika i jego małżonka. Przepis § 1 nie wyłącza możliwości obrony małżonka dłużnika w drodze powództwa o zwolnienie od egzekucji, jeżeli na rachunku wspólnym małżonków zgromadzono:

  • środki, które nie wchodzą do majątku osobistego dłużnika, albo też
  • środki, które nie pochodzą z pobranego przez dłużnika wynagrodzenia za pracę, dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy.

Powództwo o zwolnienie spod egzekucji

Małżonek dłużnika może zatem wytoczyć powództwo o zwolnienie spod egzekucji na przykład wtedy, gdy na rachunku wspólnym małżonków zgromadzono środki należące do ich wspólnego majątku. Warto wskazać, że jeżeli wierzyciel chce prowadzić egzekucję ze wspólnego rachunku bankowego, na którym znajdują się środki należące do majątku wspólnego małżonków, winien posiadać tytuł egzekucyjny z klauzulą wykonalności również wobec małżonka dłużnika. Klauzula wykonalności wobec małżonka dłużnika nadawana jest przez sąd na wniosek wierzyciela, po wykazaniu zaistnienia ustawowych przesłanek nadania tejże klauzuli.

W doktrynie przyjmuje się na ogół, że powyżej wskazany przepis ma zastosowanie w razie egzekucji skierowanej do rachunku wspólnego małżonków, pod warunkiem że łączy ich system wspólności majątkowej małżeńskiej.

Rachunek bankowy wspólny

Egzekucja gdy rozdzielność majątkowa

Natomiast w razie rozdzielności majątkowej do egzekucji skierowanej do rachunku wspólnego małżonków należy stosować art. 8911 § 1 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie, z którym na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi można zająć wierzytelność z rachunku wspólnego prowadzonego dla dłużnika i osób trzecich. W takim wypadku egzekucja prowadzona będzie z udziału dłużnika w rachunku wspólnym (zgodnie z treścią umowy regulującej prowadzenie takiego rachunku, którą obowiązany jest on przedłożyć komornikowi w terminie tygodnia od daty zajęcia rachunku). Jeżeli umowa nie określa udziału poszczególnych współposiadaczy w rachunku wspólnym albo gdy dłużnik nie przedłoży umowy komornikowi, domniemywa się, że udziały te są równe. Przyjmuje się, że do każdego z małżonków należy 1/2 środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku. Widzimy zatem, że działa tu swego rodzaju mechanizm obrony dla małżonka dłużnika, wobec którego toczy się egzekucja. Wystarczy bowiem, że przedstawi komornikowi umowę, z której wynika udział każdego małżonka w środkach na zajętym rachunku. Natomiast małżonek, który nie jest dłużnikiem i zmierza do ochrony przed zajęciem środków pieniężnych stanowiących majątek wspólny małżonków, musi wytoczyć powództwo o zwolnienie tych środków spod egzekucji, co wymaga zaangażowania zarówno czasowego, jak i finansowego.

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Autor: Gabriela Waraszkiewicz, adwokat, Kancelaria Radców Prawnych Marek Zdanowicz i Wspólnicy Sp.  k.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama