reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Jak przebiega egzekucja z majątku wspólnego małżonków?

Jak przebiega egzekucja z majątku wspólnego małżonków?

Jeżeli dłużnik jest w związku małżeńskim, wówczas część majątku objęta jest małżeńską wspólnością majątkową. W sytuacji, gdy dłużnik pozostaje w związku małżeńskim, wierzyciel może skierować egzekucję do majątku objętego wspólnością majątkową. Aby przeprowadzić egzekucję należy uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika.

Tak więc, jeżeli uzyskano klauzulę wykonalności przeciwko drugiemu z małżonków, wówczas komornik będzie mógł prowadzić egzekucję w stosunku do majątku, który wchodzi w skład majątku wspólnego.

Tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.

Tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika z ograniczeniem jego odpowiedzialności do przedsiębiorstwa wchodzącego w skład majątku wspólnego małżonków, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Zobacz: Podział majątku w sądzie

Aby uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, wierzyciel będzie musiał wykazać, że wierzytelność została dokonana za zgodą małżonka dłużnika.

Wniosek kieruje się do sądu, który wydał tytuł egzekucyjny lub sądu ogólnej właściwości dłużnika, gdy tytułem egzekucyjnym jest, np. akt notarialny. Do wniosku należy dołączyć oryginał tytułu wykonawczego oraz odpis skrócony aktu małżeństwa. Należy również wykazać, że małżonek wyraził zgodę na dokonanie wskazanej czynności prawnej, np. poprzez załączenie oświadczenia małżonka dłużnika, że drugi z małżonków zgadza się na dokonanie czynności prawnej oraz zna warunki i treść czynności prawnej.

Sąd rozpoznaje wniosek na posiedzeniu niejawnym i dłużnik nie jest uczestnikiem tego postępowania. Opłata od wniosku wynosi 50 zł.

Zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej nie stanowi przeszkody do nadania klauzuli wykonalności oraz prowadzenia na podstawie tak powstałego tytułu wykonawczego egzekucji do tych składników, które należałyby do majątku wspólnego, gdyby umowy majątkowej nie zawarto.

Nie wyłącza to obrony małżonków w drodze powództw przeciwegzekucyjnych, jeżeli umowa majątkowa małżeńska była skuteczna wobec wierzyciela.

Zobacz serwis: Małżeństwo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mizera

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama