reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Prawa i obowiązki małżonków > Ubezwłasnowolnienie częściowe

Ubezwłasnowolnienie częściowe

Osoby ubezwłasnowolnione częściowo orzeczeniem sądowym mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Kiedy osoba pełnoletnia może zostać ubezwłasnowolniona częściowo?

Ubezwłasnowolnienie częściowe jest uzasadnione gdy stan osoby która cierpi na chorobę psychiczną, niedorozwój umysłowy lub innego rodzaju zaburzenia psychiczne, w tym w szczególności pijaństwo lub narkomanię, nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, ale potrzebna jest tej osobie pomoc do prowadzenia własnych spraw.

Kto opiekuje się osobą ubezwłasnowolnioną częściowo


Dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo ustanawia się kuratelę. Osoba taka sprawuje opiekę nad majątkiem i sprawami życiowymi osoby ubezwłasnowolnionej częściowo. W tym miejscu występuje zasadnicza różnica co do ubezwłasnowolnienia całkowitego, które zakłada również całkowitą opiekę zwłaszcza nad samą osobą ubezwłasnowolnioną.

Zobacz: Opieka nad ubezwłasnowolnionym całkowicie


Skutki ubezwłasnowolnienia częściowego


Ubezwłasnowolnienie częściowe powoduje, że osoba taka staje się ograniczona w zdolności do czynności prawnych.

Aby osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych mogła zaciągnąć ważne zobowiązanie lub ważnie rozporządzić swoim prawem potrzebuje zgody przedstawiciela ustawowego, czyli w tym wypadku kuratora. Ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może sama potwierdzić umowę po uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnych. Strona, która zawarła umowę z osobą ograniczoną w zdolności do czynności prawnych, nie może powoływać się na brak zgody jej przedstawiciela ustawowego. Może jednak wyznaczyć temu przedstawicielowi odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu. Jeżeli osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych dokonała sama jednostronnej czynności prawnej, do której ustawa wymaga zgody przedstawiciela ustawowego, czynność jest nieważna. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego np. kupno gazety, podstawowych produktów żywnościowych, słodyczy. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego rozporządzać swoim zarobkiem, chyba, że sąd opiekuńczy z ważnych powodów inaczej postanowi. 

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama