reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > Akt notarialny > Zabezpieczenie zapłaty ceny

Zabezpieczenie zapłaty ceny

Zabezpieczenie zapłaty ceny to bardzo istotny punkt każdej umowy notarialnej. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zabezpieczenia zapłaty ceny jest poddanie strony kupującej egzekucji z art. 777 kpc, czyli odebranie oświadczenia, iż zobowiązuje się on zapłacić sprzedającemu umówioną cenę w określonym terminie i w odniesieniu do tego zobowiązania poddaje się wprost z tego aktu egzekucji.

Sprzedając działkę czy mieszkanie, nie unikniemy wizyty u notariusza bowiem kodeks cywilny przewiduje tzw. „przymus notarialny”, który dotyczy większości transakcji obrotu nieruchomościami. Z własnej praktyki zawodowej wiem, iż niewiele osób przynosi do kancelarii gotówkę, co jest oczywiste biorąc pod uwagę ceny nieruchomości. Z reguły strony czynności notarialnej umawiają się na płatność przelewem, co wiąże się z odroczeniem zapłaty, umówionej kwoty o kilka dni, a czasem (gdy nabywca pokrywa cenę z kredytu) nawet tygodni.

Zobacz również: Umowa sprzedaży nieruchomości WZÓR

Moment przejścia własności nieruchomości

W takiej sytuacji wielu klientów chciałoby aby w umowie sprzedaży umieścić zapis stanowiący, iż przejście własności nieruchomości dojdzie do skutku dopiero z chwilą zapłaty określonej ceny". Jednakże wbrew powszechnie utartej opinii nie jest to możliwe.

Po pierwsze bowiem zgodnie z polskim prawe cywilnym przejście własności nieruchomości następuje z chwilą podpisania aktu notarialnego, po wtóre zapis taki stanowiłby warunek, co zgodnie z przepisami tego samego kodeksu powodowałoby nieważność umowy.

Notarialne zabezpieczenie zapłaty ceny

Najbardziej powszechnym i najczęściej stosowanym sposobem na notarialne zabezpieczenie zapłaty ustalonej ceny jest poddanie strony kupującej egzekucji z art. 777 par. 1 pkt. 4 lub 5 kodeksu postępowania cywilnego, czyli zapis popularnie zwany „trzy siódemki”.

Oświadczenie kupującego o zapłacie ceny

W praktyce jest to złożenie przez kupującego oświadczenia, iż zobowiązuje się on zapłacić sprzedającemu umówioną cenę w określonym terminie i w odniesieniu do tego zobowiązania poddaje się wprost z tego aktu egzekucji na podstawie art. 777 kodeksu postępowania cywilnego. Zobowiązanie takie zgodnie z art. 777 par. 1 pkt 4 kpc zawarte jest zawsze w akcie notarialnym (może znaleźć się w samej umowie sprzedaży lub w odrębny dokumencie), w którym dłużnik (przy umowie sprzedaży będzie to kupujący) poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej albo też obowiązek wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, np. lokalu będącego przedmiotem umowy, gdy termin zapłaty lub wydania jest w akcie wskazany. Co do zasady więc „siódemkami” zabezpieczamy nie tylko zapłatę ceny lub części ceny ale też wydanie przedmiotu umowy w posiadanie strony kupującej jeżeli wydanie to jest z różnych przyczyn odroczone.

Dobrowolne poddanie się egzekucji w akcie notarialnym

Poddanie się egzekucji w akcie notarialnym

Co taki zapis oznacza w praktyce dla strony sprzedającej? Poddanie się egzekucji w akcie notarialnym daje wierzycielowi, dochodzącemu swych roszczeń (najczęściej będzie to sprzedający, który nie uzyskał zapłaty ceny, bądź części ceny w umówionym terminie) możliwość zwrócenia się do sądu rejonowego (właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika) z wnioskiem o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności (wniosek podlega opłacie w wysokości 50 złotych, którą może opłacić znakami sądowymi lub przelewem na rachunek sądu, przy czym na rozpatrzenie wniosku sąd ma 3 dni). Posiadając już akt notarialny opatrzony taką klauzulą, można z kolei udać się do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji.

Zobacz również: Kalkulator opłat notarialnych

Egzekucja z aktu notarialnego

Jak łatwo zauważyć akt notarialny zawierający właściwie sformułowane poddanie się egzekucji z „trzech siódemek” i nadaną przez sąd klauzulę wykonalności jest dla sprzedającego dokumentem równym wyrokowi sądu w sprawie o zapłatę należności. A zatem sprzedający bez konieczności prowadzenia procesu sądowego, może dochodzić zapłaty, z pomocą komornika, który przeprowadzi egzekucję z całego majątku zobowiązanego, przy czym w pierwszej kolejności z nieruchomości, będącej przedmiotem niedopełnionej umowy. „Trzy siódemki” są najbardziej standardowym zabezpieczeniem w sytuacji, gdy zapłata ceny nie nastąpi od razu.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama