reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > Notariusz > Orzeczenia Sądu Dyscyplinarnego

Orzeczenia Sądu Dyscyplinarnego

Rozstrzygnięcie o winie obwinionego, bądź o jej braku, jak i o ewentualnej karze, może być rozstrzygnięte jedynie w orzeczeniu sądu dyscyplinarnego.

Co powinno zawierać orzeczenie

Orzeczenie powinno zawierać datę czynu przypisanego obwinionemu, miejsce popełnienia, jego opis oraz dane osobowe obwinionego. Każde orzeczenie kończące postępowanie dyscyplinarne, powinno zawierać określenie kto jest zobowiązany ponieść koszty postępowania.

Zobacz także: Kim jest notariusz

Kto sporządza orzeczenia

Orzeczenie sporządza Przewodniczący rozprawy. Jeżeli sprawozdawca był inny sędzia, sporządzenie uzasadnienia należy do Sędziego Sprawozdawcy.

Zadaj pytanie: Forum

Uzasadnienie

W razie gdy sporządzenie uzasadnienia orzeczenia przez Przewodniczącego rozprawy, lub Sędziego Sprawozdawcę nie jest możliwe, lub napotyka na przeszkody, uzasadnienie sporządza inny sędzia który brał udział w wydaniu orzeczenia.

Sędzia nie ma obowiązku sporządzania uzasadnienia orzeczenia do którego zgłosił zdanie odrębne.

Uzasadnienie orzeczenia powinno zawierać: 

  • wskazanie jakie fakty sąd uznał za udowodnione lub nie udowodnione, na jakich oparł się dowodach i dlaczego nie uznał dowodów przeciwnych,
  • wyjaśnienie podstawy prawnej.

W uzasadnieniu orzeczenia należy ponadto przytoczyć okoliczności które sąd miał na względzie przy wymiarze kary

Uzasadnienie orzeczenia podpisują wszyscy Sędziowie, a w razie niemożności uzyskania podpisu członka składu Sądu, przewodniczący czyni o tym wzmiankę pod uzasadnieniem.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Zdanie odrębne

Zgłoszenie zdania odrębnego zaznacza się przy podpisie złożonym pod treścią orzeczenia przez zamieszczenie odpowiedniej wzmianki przy swoim podpisie. 

Uzasadnienie orzeczenia podpisują wszyscy sędziowie nie wyłączając przegłosowanego. Zdanie odrębne wymaga sporządzenia uzasadnienia przez sędziego który je zgłosił.

Zdania odrębnego nie ogłasza się.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Orzeczenie powinno zawierać datę czynu przypisanego obwinionemu, miejsce popełnienia, jego opis oraz dane osobowe obwinionego.
Orzeczenie powinno zawierać datę czynu przypisanego obwinionemu, miejsce popełnienia, jego opis oraz dane osobowe obwinionego.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama