REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wygaśnięcie mandatu członka zarządu sp. z o.o. po upływie roku.

Foryś Wojciechowski Kancelaria Radców Prawnych

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli w zarządzie spółki z o.o. członek zarządu powołany został uchwałą wspólników na czas nieoznaczony, a w umowie spółki nie znajdują się postanowienia regulujące okres trwania jego kadencji, istnieje duże ryzyko wystąpienia rozbieżności pomiędzy okresem trwania kadencji członka zarządu a jego mandatem. Może się z tymwiązać szereg niebezpieczeństw.

Mandat a kadencja

REKLAMA

„Mandat” to umocowanie członka zarządu do pełnienia przez niego funkcji. „Kadencja” to ustalony okres sprawowania tej funkcji. Co ważne, nie zawsze muszą się one ze sobą pokrywać. Może się zdarzyć, że na skutek wcześniejszego wygaśnięcia mandatu, członek zarządu nadal działa, jednak już bez umocowania.

Problemy w praktyce

Do tej pory problem powołania członka zarządu na czas nieokreślony, rozumiany jako powołanie go na okres „do odwołania”, budził liczne kontrowersje. Niektórzy komentatorzy twierdzili, iż nawet w sytuacji, gdy członek zarządu zostanie powołany na czas nieokreślony, jego mandat wygaśnie, zgodnie z brzmieniem art. 202 § 1 Kodeksu spółek handlowych, z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu. Byłoby to w praktyce tożsame z powołaniem go na okres jednego pełnego roku obrotowego spółki. Wyrażany był również pogląd, według którego mandat członka zarządu powołanego na czas nieoznaczony wygasał dopiero w momencie jego odwołania, rezygnacji czy śmierci, a nie z dniem zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Obranie jednego z powyższych stanowisk prowadzić mogło w praktyce to odmiennych konsekwencji.

Zobacz: Jakie obowiązki podatkowe wiążą się z likwidacją spółki z o.o.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


W pierwszym przypadku, członek zarządu, który rozpoczął kadencję np. w grudniu 2008 roku (powołanie do zarządu), a rok 2009 byłby dla niego pierwszym pełnym rokiem obrotowym, następnie utraciłby mandat w czerwcu 2010 roku. Stałoby się to z dniem zatwierdzenia sprawozdania finansowego za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia przez niego funkcji – nawet, gdyby wspólnicy byli tego faktu nieświadomi. Według drugiego z przedstawionych poglądów, kadencja takiego członka zarządu trwałaby nadal i byłby on w dalszym ciągu w pełni umocowany do działania (mandat by nie wygasł).
„Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy
pełnienia funkcji członka zarządu.” Art. 202 § 1 k.s.h.

Orzeczenie Sądu Najwyższego i jego konsekwencje

Sąd Najwyższy, zajmując stanowisko w tej sprawie, jednoznacznie uciął dotychczasowe dyskusje. Stwierdził, że w przypadku, gdy członek zarządu został powołany uchwałą wspólników na czas nieoznaczony, w sytuacji, gdy umowa spółki nie stanowi inaczej, jego mandat wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu.

Zobacz: Kodeks spółek handlowych

W związku z powyższym, od momentu odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe, bez podjęcia uchwały o powołaniu członka zarządu na nową (kolejną) kadencję, członek taki działałby bez umocowania do pełnienia swych funkcji, co wiązałoby się z szeregiem ryzyk dla spółki, związanych z zawieraniem potencjalnie wadliwych umów przez nieuprawnionego (na skutek wygaśnięcia mandatu) członka zarządu, odpowiedzialnością spółki za brak odpowiedniego wpisu do KRS, sankcjami za szkodę wyrządzoną osobom trzecim przez członka zarządu bezprawnie dalej figurującego w rejestrze, a także skomplikowanymi rozliczeniami i roszczeniami wysuwanymi przez osoby trzecie działające w dobrej wierze wobec nieumocowanego członka zarządu. Innym ryzykiem jest możliwe zakwestionowanie przez organy podatkowe wydatków spółki poniesionych na wynagrodzenie członka zarządu (po wygaśnięciu mandatu) jako kosztów uzyskania przychodu.

Zobacz: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowa - niski podatek i brak odpowiedzialności za zobowiązania

Jak zatem uniknąć problemu?

W świetle jednoznacznych wniosków wynikających z cytowanej uchwały,
wskazane jest:
• sprawdzenie postanowień umowy spółki dotyczących kadencji członków zarządu i rozważenie ich ewentualnej zmiany,
• przeanalizowanie uchwał wspólników powołujących zarząd,
• ustalenie, czy w spółce byli powoływani członkowie zarządu na czas nieoznaczony i określenie, kiedy wygasł ich mandat,
• rozważenie powoływania członków zarządu na czas określony, nawet kilkuletni (należy pamiętać, iż zawsze istnieje możliwość odwołania członka zarządu, niezależnie od tego, na jaki czas został powołany).

Autorzy:

Radca prawny Agnieszka Wojciechowska- email: a.wojciechowska@fwsk.pl
Radca prawny Ewa Konior- email: e.konior@fwsk.pl z Kancelarii

Zobacz pełną treść Law Guidance:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA