| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Zmiany zasad w naborze do policji

Zmiany zasad w naborze do policji

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji, które weszło w życie 11 marca 2011 r., reguluje kwestie zasad przyjęć do służby w policji. Po zmianach, kandydat do policji do kolejnej kwalifikacji może przystąpić po 6 miesiącach od dnia przerwania postępowania kwalifikacyjnego.

Kto może pełnić służbę w policji

Możliwość podjęcia służby w policji obwarowana jest pewnymi warunkami. Służbę w policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, niekarany i korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie, posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować. Komendant Stołeczny Policji może wyrazić zgodę na przyjęcie do służby w oddziałach prewencji Policji kandydata, który nie ma wykształcenia średniego, jeżeli w toku postępowania kwalifikacyjnego stwierdzono, że kandydat wykazuje szczególne predyspozycje do służby w Policji.

Jakie należy złożyć dokumenty

Dla rozpoczęcia procedury kwalifikacyjnej, konieczne są następujące dokumenty:
-podanie o przyjęcie do służby w Policji skierowane do komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji. W podaniu należy wymienić konkretną jednostkę. Można wskazać tylko jedną komendę.
-wypełniony kwestionariusz osobowy (tylko część A i C).
(druk kwestionariusza znaleźć można w każdej komendzie oraz na policyjnych stronach internetowych)
-odręcznie napisany życiorys – w formie opisowej lub cv,
-kserokopie dokumentów (nie odpisy) potwierdzających posiadane wykształcenie oraz kwalifikacje zawodowe (oryginały należy przynieść ze sobą do wglądu przez pracownika kadr).
Oprócz składanych dokumentów i oryginałów potwierdzających wykształcenie – do wglądu, należy mieć ze sobą dowód osobisty, a osoby podlegające kwalifikacji wojskowej dodatkowo książeczkę wojskową.

Ważnym jest aby na każdym etapie kwalifikacji mieć przy osobie dowód osobisty.

W razie przyjęcia do służby adepci wyjeżdżają na 5,5 miesięczne szkolenie zawodowe w szkołach policyjnych. Po zakończeniu szkolenia, zostają oddelegowani do pełnienia służby w oddziale prewencji policji. Po odbyciu etapu adaptacji osoby te trafiają do służby we wskazanej przez siebie w podaniu jednostce.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »