REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany zasad w naborze do policji

Roma Opoka
Aplikant adwokacki

REKLAMA

REKLAMA

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji, które weszło w życie 11 marca 2011 r., reguluje kwestie zasad przyjęć do służby w policji. Po zmianach, kandydat do policji do kolejnej kwalifikacji może przystąpić po 6 miesiącach od dnia przerwania postępowania kwalifikacyjnego.

Postępowanie kwalifikacyjne składa się z etapów nie punktowanych oraz punktowanych. Te ostatnie to test wiedzy, test sprawności fizycznej, test psychologiczny oraz wywiad zorganizowany. Po nowelizacji rozporządzenia, do kolejnej kwalifikacji można przystąpić po 6 miesiącach.

REKLAMA

Zobacz: Policja chce, by w patrolach brali udział wolontariusze

Procedura kwalifikacyjna

Aby wstąpić do policji należy przejść postępowanie kwalifikacyjne, które jest przeprowadzane w formie konkursu. Raz w roku odbywają się przyjęcia, ich terminy ustala komendant główny policji. Wszelkie informacje dotyczące konkursu, w tym o planowanej minimalnej liczbie osób, muszą być podawane do publicznej wiadomości.

Zobacz: Ustawa o Policji-zmiany

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek informacji o naborze i jego wstrzymaniu

Ogłoszenia te publikowane będą na stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji, komendy wojewódzkiej policji, komend powiatowych, miejskich i rejonowych policji. Informacje będą też umieszczane dodatkowo w siedzibach komend i w wojewódzkich oraz powiatowych urzędach pracy.

Informacje muszą zostać również udostępnione w przypadku wstrzymania naboru.

Jak wygląda procedura kwalifikacyjna

Przed rozpoczęciem postępowania kwalifikacyjnego należy złożyć dokumenty wymagane w ogłoszeniu, aby mogła odbyć się rozmowa kwalifikacyjna.

Procedura kwalifikacyjna składa się z testu sprawnościowego jak również ze sprawdzianu wiedzy kandydata z zakresu zagadnień dotyczących funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz bezpieczeństwa publicznego. Oprócz tego kandydat musi przejść test psychologiczny oraz wywiad zorganizowany.

W trakcie procedury kwalifikacyjnej sprawdzana jest prawdziwość wszystkich podanych danych, również tych zawartych w ewidencjach, rejestrach i kartotekach.

Jeżeli na którymś etapie okaże się, że nie będzie dalszego postępowania, np. po złożeniu przez kandydata dokumentów, kandydat taki musi zostać zawiadomiony o zaistniałej sytuacji.

Uwaga! po zmianach do złożenia dokumentów konieczny jest nowy kwestionariusz osobowy kandydata do służby. Jest on dostępny na stronach internetowych Policji.

Kolejne postępowanie kwalifikacyjne

Kandydat do służby może przystąpić do kolejnego postępowania kwalifikacyjnego. Jednak nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy od dnia przerwania poprzedniego postępowania kwalifikacyjnego.

Zobacz:Przestrzeganie praw człowieka przez funkcjonariuszy Policji

Kto może pełnić służbę w policji

Możliwość podjęcia służby w policji obwarowana jest pewnymi warunkami. Służbę w policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, niekarany i korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie, posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować. Komendant Stołeczny Policji może wyrazić zgodę na przyjęcie do służby w oddziałach prewencji Policji kandydata, który nie ma wykształcenia średniego, jeżeli w toku postępowania kwalifikacyjnego stwierdzono, że kandydat wykazuje szczególne predyspozycje do służby w Policji.

Jakie należy złożyć dokumenty

Dla rozpoczęcia procedury kwalifikacyjnej, konieczne są następujące dokumenty:
-podanie o przyjęcie do służby w Policji skierowane do komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji. W podaniu należy wymienić konkretną jednostkę. Można wskazać tylko jedną komendę.
-wypełniony kwestionariusz osobowy (tylko część A i C).
(druk kwestionariusza znaleźć można w każdej komendzie oraz na policyjnych stronach internetowych)
-odręcznie napisany życiorys – w formie opisowej lub cv,
-kserokopie dokumentów (nie odpisy) potwierdzających posiadane wykształcenie oraz kwalifikacje zawodowe (oryginały należy przynieść ze sobą do wglądu przez pracownika kadr).
Oprócz składanych dokumentów i oryginałów potwierdzających wykształcenie – do wglądu, należy mieć ze sobą dowód osobisty, a osoby podlegające kwalifikacji wojskowej dodatkowo książeczkę wojskową.

Ważnym jest aby na każdym etapie kwalifikacji mieć przy osobie dowód osobisty.

W razie przyjęcia do służby adepci wyjeżdżają na 5,5 miesięczne szkolenie zawodowe w szkołach policyjnych. Po zakończeniu szkolenia, zostają oddelegowani do pełnienia służby w oddziale prewencji policji. Po odbyciu etapu adaptacji osoby te trafiają do służby we wskazanej przez siebie w podaniu jednostce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie tylko bon energetyczny. ZUS wypłaca także ryczałt energetyczny. Jak go uzyskać?

Do 30 września 2024 r. można składać wnioski o bon energetyczny. Nie jest to jedyne świadczenie, które ma łagodzić wysokie koszty energii. Co miesiąc ZUS wypłaca uprawnionym niemal 300 zł ryczałtu energetycznego.

MRPiPS pracuje nad przepisami, które usprawnią proces orzekania o niepełnosprawności

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej pracuje nad projektem zmian w ustawie o rehabilitacji, które mają przyczynić się do usprawnienia pracy zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. Regulacja zakłada też m.in. rozszerzenie miejsc wstępu z psem asystującym.

Od 1 października rusza program Aktywny Rodzic. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS

Od 1 października 2024 roku ruszy program Aktywny Rodzic, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Program ma ułatwić rodzicom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS od 1 października 2024 r.

Rusza operacja „Feniks”. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz wyjaśnia

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że rozpoczęta w poniedziałek 23 września operacja „Feniks” dotyczy zaangażowania wojska w odbudowę zalanych terenów, zabezpieczenia przesiąkniętych wałów po przejściu fali. Wydzielono 25 706 żołnierzy.

REKLAMA

Wyrok za szabrownictwo: Sąd w Głubczycach skazał na 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny w wysokości 4 i 6 tysięcy złotych

Szabrownictwo po powodzi. Na kary ośmiu miesięcy pozbawienia wolności skazał Sąd Rejonowy w Prudniku dwóch mężczyzn, którzy podczas powodzi w Głuchołazach ukradli garaż powodzianina. Wyrok jest nieprawomocny.

Duże zmiany dla niepełnosprawnych w 2025 roku. Zmiana zasad orzekania, weryfikacja ważności orzeczenia, maksymalne terminy rozpatrywania wniosków, przedłużenie ważności kart parkingowych

Doprecyzowane będą przepisy dotyczące procedury rozpatrywania wniosków o uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności. Wniosek taki będzie musiał być rozpatrzony nie dłużej niż w 3 miesiące w I instancji i nie dłużej niż 2 miesiące w przypadku odwołania do II instancji. Na rok 2025 będzie rozszerzona możliwość ustalania poziomu potrzeby wsparcia od dnia złożenia wniosku. Ponadto nowe przepisy określą możliwość wydłużenia ważności kart parkingowych w związku z wydłużonym zachowaniem ważności dotychczasowych orzeczeń o niepełnosprawności. Nowością będą też przepisy pozwalające na weryfikację ważności orzeczenia o niepełnosprawności. To nie wszystkie zmiany jakie wynikają z opublikowanych 23 września 2024 r. założeń nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej w 2025 roku.

Zmiany w terminach wypłaty emerytur w październiku 2024 r. Sprawdź, kiedy będą przelewy, a kiedy przekazy i kto dostanie dwa świadczenia

Zmiany w terminach wypłaty emerytur. W październiku 2024 r. Sprawdź, kiedy będą przelewy, a kiedy przekazy pocztowe i kto dostanie dwa świadczenia w jednym miesiącu. Sprawę determinuje nie tylko kalendarz, ale i powódź.

Pobrane RKO a babciowe, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu [Przykład]

Czy rodzice, którzy mają już pobrane RKO w pełnej kwocie mogą wnioskować o babciowe, aktywnie w żłobku lub aktywnie w domu? Czy pobranie 12 tys. zł wyklucza możliwość pobierania świadczeń z nowego programu "Aktywny rodzic"?

REKLAMA

Obowiązkowe badania lekarskie dla myśliwych – kontrowersje wokół propozycji Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Wiceminister klimatu i środowiska zasugerował, że myśliwi powinni przechodzić obowiązkowe badania lekarskie co 4-5 lat, podobnie jak kierowcy, żołnierze czy policjanci. Argumentował to bezpieczeństwem publicznym, przywołując niedawne tragiczne wypadki z udziałem myśliwych. Propozycję popiera również minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. Pomysł jednak spotkał się ze sprzeciwem myśliwych.

Kto zapłaci za towar zniszczony w sklepie podczas zakupów? Nie zawsze będzie to klient. Czy znasz swoje prawa?

Kto zapłaci za towar zniszczony w sklepie podczas zakupów? Nie zawsze będzie to klient. Ale, czy znasz swoje prawa? Kluczowa jest wina i warunki techniczno-organizacyjne panujące w sklepie. Zawsze trzeba zwrócić uwagę na kontekst.

REKLAMA