| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Firmy szykują pozew zbiorowy przeciw ZUS

Firmy szykują pozew zbiorowy przeciw ZUS

W zbiorowym pozwie przedsiębiorcy będą domagać się odszkodowania za to, że urzędnicy ZUS wprowadzali ich w błąd, pozwalając na nieopłacanie składek w czasie, kiedy mieli, ich zdaniem, wyrejestrowaną (potocznie zawieszoną) działalność gospodarczą.

ZUS domaga się od firm, które zawiesiły działalność, miliarda złotych. Przedsiębiorcy, którzy zapłacili składki z odsetkami do ZUS za okres, kiedy wyrejestrowali się z ubezpieczeń, będą domagali się od zakładu odszkodowania przed sądem. Szykują pozew zbiorowy przeciwko ZUS. Chcą zwrotu zapłaconych odsetek.

Firmy przed sądem cywilnym będą się domagać odszkodowania za to, że urzędnicy ZUS wprowadzali ich w błąd, pozwalając na nieopłacanie składek w czasie, kiedy mieli, ich zdaniem, wyrejestrowaną (potocznie zawieszoną) działalność gospodarczą.

ZUS każe im płacić z odsetkami składki sprzed 20 września 2008 roku, czyli sprzed daty, gdy w życie weszły przepisy formalnie pozwalające na zawieszanie działalności.

Zobacz również: Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Oficjalne stanowisko ZUS jest jednoznaczne. Zdaniem Wojciecha Andrusiewicza z Centrali ZUS w stanie prawnym sprzed 20 września 2008 r. instytucja zawieszania prowadzenia działalności gospodarczej nie istniała. Wówczas każdy, kto zaprzestawał jej prowadzenia, musiał wyrejestrować się z ubezpieczeń społecznych. Jednak – co bardzo istotne – zaprzestanie prowadzenia działalności musiało być faktyczne. Oznacza to, że po wyrejestrowaniu z ubezpieczeń zainteresowany nie mógł podejmować żadnych czynności związanych z własnym biznesem.

Po stwierdzeniu, że działalność nadal jest prowadzona, zakład ustalał prawidłowy okres podlegania ubezpieczeniom społecznym. Robił tak, jeśli firma podejmowała, mimo wyrejestrowania, pewne działania, np. wystawiała faktury.

Pełny tekst: W lipcu pozew zbiorowy przeciw ZUS

Zobacz również nasze serwisy: Działalność gospodarcza oraz Ubezpieczenia społeczne

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

W pozwie zbiorowym przeciwko ZUS przedsiębiorcy magają się zapłaconych odsetek./ Fot. Fotolia
W pozwie zbiorowym przeciwko ZUS przedsiębiorcy magają się zapłaconych odsetek./ Fot. Fotolia

INFORLEX Administracja425.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »