Kategorie

Kompromis w sprawie reformy emerytalnej

Seniorka, pieniądze./ Fot. Fotolia
PSL zgodziło się na podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Kompromis w koalicji przewiduje też wprowadzenie tzw. emerytur częściowych.

Oto główne założenia reformy emerytalnej:

 • Docelowy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn będzie identyczny i wyniesie 67 lat. Będzie podwyższany o jeden miesiąc co cztery miesiące. Co oznacza, że mężczyźni docelowe 67 lat osiągną w 2020 r., a kobiety dopiero w 2040 r.;
 • Będzie istniało prawo do skorzystania z tzw. emerytur częściowych. Mają one wynosić 50 proc. wypracowanej emerytury. Będą przysługiwać kobietom, które ukończyły 62 lata, i mężczyznom po ukończeniu 65 lat. Dodatkowy warunek to staż składkowy: 40 lat dla mężczyzn i 35 lat dla kobiet. Emerytura częściowa miałaby stanowić połowę emerytury należnej. Można ją będzie łączyć z pracą zawodową;
 • Dodatkowo budżet ma finansować składkę emerytalną wszystkich kobiet na urlopie wychowawczym. Prawo to nabędą m.in. kobiety prowadzące działalność gospodarczą i niepracujące. Wymiar składki wynosiłby 75 proc.
Reklama

Wśród ekspertów kompromis budzi kontrowersje. Boją się, że emerytury częściowe osłabią efekty podniesienia wieku. Po drugie pomysł różnicowania wieku, po którym będzie można starać się o emeryturę częściową, może być sprzeczny z ideą reformy. Choć wiek emerytalny jest zrównywany dla obu płci, to kobiety będą miały prawo korzystać z emerytur przejściowych 5 lat przed osiągnięciem pełnego wieku emerytalnego, mężczyźni – 2 lata. To może budzić wątpliwości, nawet konstytucyjne. Choć w praktyce prawo do emerytur częściowych mężczyźni nabędą już od 2013 r., kobiety po 2021 r. Dziś wiek emerytalny dla mężczyzn to 65 lat, dla kobiet 60 lat. Wiek emerytalny będzie podwyższany stopniowo i w przypadku kobiet pułap 62 lat zostanie osiągnięty w 2021 r.

Kolejna poważna wątpliwość to emerytury wypłacane z KRUS. Korzystanie z emerytur częściowych w ZUS będzie obniżało docelowe świadczenie, bo wynika to z zasady systemu: ile odłożysz, tyle dostaniesz. Natomiast w KRUS system działa na innych zasadach i prawdopodobnie korzystanie z emerytury częściowej nie obniży ostatecznej wysokości świadczenia rolniczego. Dlatego komentarze ekspertów są chłodne. – To nadmierne rozmiękczanie reformy – mówi nam Piotr Lewandowski z Instytutu Badań Strukturalnych.

Eksperci boją się, że emerytury częściowe staną się furtką, z której skorzysta wiele osób, co podważy sens wydłużania wieku. – Po zejściu z rynku pracy może okazać się, że wypłacana emerytura jest niska, bo pomniejszyła ją emerytura częściowa. To stwarza w przyszłości ryzyko społecznego nacisku na zwiększanie wielkości świadczeń kosztem np. zwiększania długu publicznego albo podatków – mówi Wiktor Wojciechowski z Invest-Banku. Zdaniem Radosława Bodysa, głównego ekonomisty PKO BP, za 40 lat sytuacja na rynku pracy będzie inna i chętnych na częściowe emerytury nie musi być wielu. Niepodważalnym osiągnięciem koalicji jest podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku.

Pełny tekst: Tusk z Pawlakiem ustalili częściowo podwyższony wiek emerytalny

Zobacz również serwis: Emerytury

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  14 cze 2021
  Zakres dat:

  Kapitał rodzicielski - od kiedy?

  Ustawa w sprawie kapitału rodzicielskiego ma wejść w życie od stycznia 2022 r. O szczegółach mówiła minister rodziny Marlena Maląg.

  Wniosek o dowód osobisty online jeszcze tylko przez 50 dni

  To ostatnie 50 dni na złożenie wniosku o nowy dowód osobisty przez internet. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o ważnych zmianach, które wejdą w życie w sierpniu.

  Postępowanie egzekucyjne w administracji 2021 - zmiany od lipca

  Nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, która wejdzie w życie 1 lipca 2021 r. choć obejmuje zaledwie kilka artykułów, to bez wątpienia ma znamiona rewolucyjne.

  Światowy Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi

  15 czerwca 2021 r. przypada Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi. Przemoc jest problemem, który dotyka seniorów na całym świecie.

  Kara pozbawienia wolności nie tylko w zakładzie karnym

  Osoby, które zostały skazane na karę pozbawienia wolności, mają do wyboru dwie instytucje prawne, które dają im możliwość odbycia tej kary poza zakładem karnym.

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.