reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Budżet państwa w 2013 r. - znamy prognozę Ministerstwa Finansów

Budżet państwa w 2013 r. - znamy prognozę Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów opublikowało założenia projektu budżetu państwa na 2013 rok.

Resort w 2013 przewiduje przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego w ujęciu realnym do 2,9%, w porównaniu do 2,5% wzrostu PKB w 2012 r.

Obok sytuacji makroekonomicznej na poziom dochodów budżetowych wpływ będą miały planowane zmiany w systemie podatkowym. Jednak skutki planowanych zmian w 2013 r., w porównaniu do efektów zmian w podatkach w latach poprzednich, mają być stosunkowo niewielkie.

Podwyżka akcyzy

Planowana podwyżka akcyzy od wyrobów tytoniowych jest bezpośrednio związana z koniecznością osiągnięcia minimalnego, wymaganego prawem wspólnotowym, poziomu opodatkowania tych wyrobów.

Ponadto zgodnie z Dyrektywą Rady 2003/96/WE z 27.10.2003 od listopada 2013 r. Polska jest zobowiązana do objęcia podatkiem akcyzowym gazu ziemnego do celów opałowych.
Przewiduje się  jednak wprowadzenie zwolnień dla bardzo szerokiej grupy podmiotów  potencjalnie objętych tym podatkiem. W związku z tym nie zakłada się zwiększenia dochodów budżetowych z tego tytułu.

Przychody z praw autorskich

W zakresie podatku od osób fizycznych (PIT) w 2013 r. planuje się wprowadzenie rocznego limitu kwotowego w zakresie stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów dla podatników osiągających przychody z praw autorskich, który wyniesie 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, tj. 42.764 zł. Oznacza to, że podatnik osiągający przychody z praw autorskich w wysokości nieprzekraczającej kwoty 85.528 zł nadal będzie korzystać z ww. preferencji podatkowej bez ograniczenia. Dla podatników osiągających wyższe przychody, ryczałtowe koszty wyniosą maksymalnie 42.764 zł (podatnik nadal będzie miał prawo do odliczenia kosztów uzyskania przychodów w wysokości faktycznie poniesionych, o ile
zostaną odpowiednio udokumentowane).

Zobacz również: Minimalna pensja w 2013 r. - ile wyniesie?

PIT

Ministerstwo Finansów w 2013 r. nie planuje zmian wysokości progów podatkowych, stawek, zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu oraz kwoty zmniejszającej podatek. Oznacza to, że kontynuowany będzie proces nieznacznego podwyższania efektywnego obciążenia podatkiem PIT, którego beneficjentami są, podobnie jak w przypadku innych, wymienionych zmian w PIT, budżet państwa i samorząd terytorialny.

CIT

Na wysokość wpływów z podatków od działalności gospodarczej (głównie CIT) w 2012 r. i 2013 r. wpływ będzie miała zmiana sposobu płacenia grudniowej zaliczki podatku dochodowego
od osób prawnych oraz od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Zmiana ta polegająca na zlikwidowaniu tzw. podwójnej zaliczki w grudniu, stanowi realizację postulatów wysuwanych przez środowiska biznesowe. Ma ona ułatwić przedsiębiorcom rozliczanie bieżących należności podatkowych i spowodować poprawę płynności przedsiębiorstw pod koniec roku.

Zobacz również serwis: CIT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Budżet państwa na 2013 rok./ Fot. Fotolia
Budżet państwa na 2013 rok./ Fot. Fotolia

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama