REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RPD chce wprowadzenia alimentów natychmiastowych

Projektu, dotyczącego wprowadzenia alimentów natychmiastowych nie zdążył uchwalić Sejm poprzedniej kadencji./Fot. Shutterstock
Projektu, dotyczącego wprowadzenia alimentów natychmiastowych nie zdążył uchwalić Sejm poprzedniej kadencji./Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rzecznik Praw Dziecka chce, aby projekt dotyczący wprowadzenia alimentów natychmiastowych, został jak najszybciej wprowadzony w życie. W kolejnych latach swojej kadencji RPD przewiduje również działania mające na celu wprowadzenie mediacji w sprawach rozwodowych małżonków posiadających dzieci.

RPD: przed sądem rozwodowym nie ma miejsca na spór o dzieci

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak zaznaczył w rozmowie z PAP, że wśród działań na następne lata swojej kadencji przewiduje m.in. poprawę sytuacji w sądach rodzinnych, wprowadzenie alimentów natychmiastowych i mediacji między rozwodzącymi się małżonkami mającymi dzieci.

REKLAMA

Nawiązał w ten sposób do zmian w przepisach proponowanych w kwietniu w rządowym projekcie nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i Kodeksu postępowania cywilnego.

Zmiany te przewidują m.in. zapewnienie odpowiednich kwalifikacji kuratora do reprezentacji dziecka w postępowaniu karnym w razie konfliktu interesów między jego rodzicami.

Nakładają one również na kuratora obowiązki informacyjne w stosunku do rodzica sprawującego pieczę nad dzieckiem.

Zdaniem Pawlaka podczas procedowania tego projektu "nawet opozycja nie głosowała przeciw, tylko mówiła, że jest to jeden z dobrych projektów". Dlatego teraz – podkreślił – "jestem w trakcie negocjacji z ministrami, aby ten projekt, którego nie zdążono uchwalić w poprzedniej kadencji Sejmu, został jak najszybciej wprowadzony w życie".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pawlak wyjaśnił, że wprowadzenie zapisów tego projektu jest konieczne, aby odciążyć sądy rodzinne i zadbać o dobro dzieci podczas rozwodów rodziców.

"Projekt ten przede wszystkim zakłada uproszczenie orzekania o alimentach. Teraz te procesy toczą się długo i obciążają sądy dodatkowymi czynnościami" – zauważył.

Jego zdaniem można je wykonywać o wiele prościej, wprowadzając nakaz alimentacyjny. Miałby on działać według ściśle określonego wzoru, którego autorem jest sam Pawlak. Dodał, że chodzi tutaj o podstawowe alimenty, wyliczane i zasądzane w trybie wykonalnym natychmiast, bez czekania, czasami wiele miesięcy, na sądowy wyrok.

"Wtedy sędziowie rodzinni będą mieli czas na pilniejsze sprawy niż orzekanie o pieniądzach" – podkreślił.

Inny zapis projektu przewiduje utworzenie instytucji "rodzinnego postępowania informacyjnego", które polegałoby na wprowadzeniu mediatora do rozmów poprzedzających wszczęcie sprawy o rozwód lub separację. Zdaniem Pawlaka dotyczy ona wprost dobra dzieci.

"Nikt nikomu nie będzie zabraniał rozwodu, ale w sytuacji, gdy są małoletnie dzieci, ich dobro musi być na pierwszym miejscu" – przekonywał.

REKLAMA

"Przed sądem rozwodowym rodzice kłócą się głównie o dzieci, a w tym zakresie nie może być sporu. Dorośli muszą się porozumieć, bo jeśli się nie porozumieją, to przez kolejne lata będą się spotykać w sądach i spierać np. o alimenty" – mówił Pawlak.

Wyjaśnił, że właśnie dzięki postępowaniu informacyjnemu w wielu przypadkach mediatorowi uda się osiągnąć kompromis co do oczekiwań rozstających się małżonków – oczekiwań często wygórowanych czy zupełnie nierealnych. Dzięki temu rozstający się rodzice będą mogli szybciej ustalić warunki rozwodu, z uwzględnieniem jak najlepszego interesu ich dzieci.

"Dzięki rodzinnemu postępowaniu informacyjnemu wielu dzieciom oszczędzimy dodatkowej traumy podczas kolejnych wizyt w sądach. Rozpad ich rodziny to jest i tak dramat w ich życiu, niepotrzebne są im jeszcze kłótnie rodziców o pieniądze czy zasady opieki. Dlatego apeluję do wszystkich rodziców, którym los nie pozwala na dalsze trwanie w szczęśliwym związku, aby zawsze na pierwszym miejscu stawiali dobro ich dzieci" – podkreślił Mikołaj Pawlak. (PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ joz/

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA