REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 listopada bez mszy św. na cmentarzach i procesji

Subskrybuj nas na Youtube
Biskupi zachęcają wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy./Fot. Fotolia
Biskupi zachęcają wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy./Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

1 listopada 2020 r. z powodu pandemii nie będzie mszy św. na cmentarzach i procesji z modlitwą za zmarłych. Biskupi zachęcają wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy.

1 listopada bez mszy św. na cmentarzach

Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem, w tym roku w Polsce nie będzie mszy św. i procesji na cmentarzach. Zgodnie dekretami wydanymi przez biskupów w poszczególnych diecezjach, eucharystie będą sprawowane w świątyniach.

REKLAMA

Biskupi zachęcają także wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Odpust zupełny za zamarłych przez cały miesiąc

Zgodnie z dekretem wydanym na polecenie papieża Franciszka przez Penitencjarię Apostolską, w tym roku odpust zupełny za zmarłych można uzyskać nie przez pierwsze osiem dni listopada, ale przez cały miesiąc.

Indywidualne nawiedzanie cmentarzy

Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki zachęcił wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą "oktawę" uroczystości. Poprosił też duszpasterzy, by rozważyli możliwość zrezygnowania z gromadzącej tłumy mszy św. na cmentarzu w dniu 1 listopada, a zamiast tego zaprosili wiernych do udziału w liturgiach sprawowanych w ciągu dnia w świątyniach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Z powodu epidemii 1 listopada na cmentarzach poznańskich nie odbędą się tradycyjne nabożeństwa w uroczystość Wszystkich Świętych" - napisał w komunikacie.

O odwołanie mszy św. i nabożeństw na cmentarzach w uroczystość Wszystkich Świętych zaapelował także prymas Polski abp Wojciech Polak. Zwrócił się też z prośbą, by 1 listopada nie organizować na cmentarzach tradycyjnych procesji.

W wydanym komunikacie prymas poprosił, by "w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych" wszelkie obchody odbywające się w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzach celebrować w kościołach. Zaapelował jednocześnie o nieustawanie w modlitwie za zmarłych, chorych, zakażonych i wszystkich, którzy cierpią z powodu pandemii.

Poprosi także "o wzajemny szacunek, solidarność i modlitwę za pracowników służb medycznych, wolontariuszy i wszystkich, którzy w tym trudnym czasie niosą bliźnim pomoc".

REKLAMA

Zgodnie z decyzją kard. Kazimierza Nycza również w archidiecezji warszawskiej 1 listopada nie będzie tradycyjnych procesji m.in. na Cmentarzu Powązkowskim, Cmentarzu Północnym na Wólce Węglowej czy Cmentarzu Wawrzyszewskim. Natomiast "modlitwa w intencji zmarłych będzie zanoszona do Boga podczas nabożeństw w świątyniach".

Zgodnie z tradycją w Dzień Zaduszny 2 listopada o godz. 18. w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz poprowadzi procesję żałobną do krypt. Będzie jej towarzyszyła modlitwa za zmarłych arcybiskupów warszawskich, prezydentów i książąt mazowieckich. Następnie o godz. 19. odprawi mszę żałobną za zmarłych.

W archidiecezji białostockiej w intencji zmarłych arcybiskupów, biskupów i kapłanów abp Tadeusz Wojda będzie modlił się 4 listopada o godz. 18 w bazylice archikatedralnej.

Poinformowano, że w przypadającą 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie uroczysta msza św. za zmarłych polecanych w wypominkach zostanie odprawiona o godz. 12.30. Zaraz po niej odbędzie się nabożeństwo w intencji zmarłych. Limit wiernych w świątyni to 55 osób.

REKLAMA

W kościele św. Ignacego Loyoli, skąd w minionych latach wyruszała procesja na Cmentarz Północny, msza św. rozpocznie się o godz. 11.30 pod przewodnictwem proboszcza. Zgodnie z wytycznymi obowiązującymi w strefie czerwonej, w której jest Warszawa, w świątyni może uczestniczyć w nabożeństwach 90 osób.

W intencji zmarłych w kościele św. Marii Magdaleny na stołecznym Wawrzyszewie msza św. odbędzie się o godz. 13. Bezpośrednio po niej – zamiast tradycyjnej procesji na cmentarz – w kościele zostanie odprawione nabożeństwo za zmarłych. Tam "limit wiernych to 160 osób" - czytamy w informacji.

Procesji 1 listopada nie będzie także na Cmentarzu Bródzieńskim w Warszawie leżącym na terenie diecezji warszawsko-praskiej, który jest jedną z największych nekropolii nie tylko w Polsce, ale i w Europie, jeśli chodzi o liczbę pochowanych tam osób.

W informacji opublikowanej na stronie cmentarza podano, że w uroczystość Wszystkich Świętych – 1 listopada w kościele drewnianym będzie sprawowane msza św. za wszystkich zmarłych spoczywających na cmentarzu o godz.12.00. Ponadto "w kościele +Drewnianym+ będą odprawione dodatkowe msze św. o godz. 16. i 17." - zapowiedziano. Przypomniano jednocześnie, że zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami związanymi z epidemii w kościele "murowanym" może uczestniczyć w liturgii 50 osób, a w kościele "drewnianym" – 20 osób.

W komunikacie kurii diecezjalnej włocławskiej w uroczystość Wszystkich Świętych odwołano na cmentarzach msze św. polowe, nabożeństwa i procesje. "Ich celebrację należy przenieść do kościołów" - napisano.

Podkreślono, że "msze w tym dniu powinny zostać odprawione w kościołach parafialnych według porządku niedzielnego, z uwzględnieniem możliwości sprawowania ich na tych cmentarzach, na których znajdują się kościoły lub kaplice, zgodnie z nałożonymi przez władze limitami liczby uczestników zgromadzeń religijnych - jedna osoba na 7 m kw."

Zgodnie z dekretem wydanym na polecenie papieża Franciszka przez Penitencjarię Apostolską, w tym roku w dniach od 1 do 30 listopada można codziennie uzyskać odpust zupełny dla tych, którzy w czyśćcu oczekują pełni zbawienia.

Warunkiem jest nawiedzenie cmentarza lub kościoła oraz wypełnienie zwykłych warunków, tj. przystąpienie do komunii św. w dniu nawiedzenia cmentarza i odmówienie modlitw: Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz jakąkolwiek modlitwę w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez papieża.

Ponadto na mocy watykańskiego dekretu osoby starsze, chore oraz pozostałe, które nie mogą opuścić domu, na przykład z powodu restrykcji nałożonych przez władze w ich miejscach pobytu - mogą uzyskać odpust zupełny na drodze duchowej łączności ze wspólnotą wiernych i modlitwy za zmarłych. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zabezpieczyć alimenty na dziecko?

Zabezpieczenie alimentów jest ważnym i pomocnym rozwiązaniem na czas trwania postępowania. Pozwala na uzyskanie świadczeń na dziecko jeszcze przed wydaniem przez sąd wyroku. Biorąc pod uwagę fakt, iż proces o alimenty może być rozciągnięty w czasie, takie rozwiązanie może realnie pomóc w zabezpieczeniu interesów dziecka.

Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

Zasiłek dla opiekunów zamiast świadczenia pielęgnacyjnego. Luka w prawie z wymogiem 365 dni w okresie 18 miesięcy

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego dla osoby niepełnosprawnej otrzyma opiekun świadczenie pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Uzasadnieniem dla zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwroty świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

REKLAMA

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

REKLAMA

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

REKLAMA