reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Kwarantanna graniczna a test - ważne zmiany od 30 marca 2021 r.

Kwarantanna graniczna a test - ważne zmiany od 30 marca 2021 r.

Czy negatywny wynik testu w kierunku Sars-Cov-2 zwalnia z obowiązku kwarantanny podróżnych przekraczających granice zewnętrzne? Ważne zmiany w tym zakresie obowiązują od 30 marca 2021 r.

SG: negatywny test na Sars-CoV-2 nie zwalnia z kwarantanny przekraczających granicę zewnętrzną

Od dzisiaj posiadanie negatywnego wyniku testu w kierunku Sars-Cov-2 nie zwalnia z obowiązku kwarantanny podróżnych przekraczających granice zewnętrzne strefy Schengen - przekazała PAP por. Joanna Rokicka z Komendy Głównej Straży Granicznej

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nowe przepisy dot. kwarantanny weszły w życie w nocy z poniedziałku na wtorek.

Jak przekazała PAP por. SG por. Joanna Rokicka, od 30 marca posiadanie negatywnego wyniku testu w kierunku Sars-Cov-2 nie zwalnia z obowiązku kwarantanny podróżnych przekraczających granice zewnętrzne. Dodała, że pozostałe kategorie zwolnień przy przekraczaniu tej granicy pozostają aktualne.

Komenda Główna Straży Granicznej zaznaczyła, że wprowadzone zostały również kolejne obostrzenia na granicach wewnętrznych UE/Schengen.

Zgodnie ze zmienionymi przepisami osoby przekraczające morski odcinek granicy RP korzystające z regularnych połączeń promowych oraz odcinek lądowy granicy RP z Czechami, Słowacją, Litwą i Niemcami - niezależnie od środka transportu, którym się przemieszczają, w tym pieszo - w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP są zobowiązane poddać się kwarantannie. Jak dodano, w tym celu zgłaszają się za pośrednictwem infolinii do Głównego Inspektora Sanitarnego.

Osoby przekraczające granicę w innym celu obowiązane są natomiast posiadać negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego nie wcześniej niż 48h przed wjazdem.

"Osoby podróżujące statkiem powietrznym z krajów strefy Schengen, od wtorku mają obowiązek posiadać negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku Sars-Cov-2, który powinni okazać na żądanie funkcjonariusza Straży Granicznej. Wynik testu, w języku polskim lub angielskim, musi być uzyskany w okresie 48 godzin przed przekroczeniem granicy" - poinformowała SG.

Osoby zwolnione z kwarantanny granicznej

W rozporządzeniu wskazano przypadki osób, które z kwarantanny są zwolnione. Z obowiązku tego - po wjeździe do Polski - zwolnieni będą m.in. ozdrowieńcy, którzy zakończyli izolację nie później niż 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy, oraz osoby zaszczepione przeciw Covid-19.

Zmiany dotyczą m.in. pracowników transgranicznych. W przypadku, gdy przekraczają oni granicę wewnętrzną - lądową i morską - wykorzystując regularne połączenia promowe - pracownicy tacy są zwolnieni z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu lub kwarantanny.

Zwolnienia takiego nie zastosowano jednak w przypadku pracowników transgranicznych, którzy przekraczają granicę wewnętrzną drogą powietrzną.

Podróżni podróżujący statkami powietrznymi z krajów UE, które nie w pełni przyjęły dorobek Schengen, tj. Irlandia, Chorwacja, Cypr, Bułgaria i Rumunia, mimo iż podlegają odprawie granicznej, traktowani są jak podróżni przekraczający granicę wewnętrzną UE.

Jak przekazano, okres odbycia kwarantanny ulega skróceniu w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu w kierunku Sars-Cov-2, wykonanego w okresie 48 godzin po przekroczeniu tej granicy.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk
mchom/ mark/

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Kwarantanna graniczna a test - ważne zmiany od 30 marca 2021 r./Fot. Shutterstock
Kwarantanna graniczna a test - ważne zmiany od 30 marca 2021 r./Fot. Shutterstock

PIT 2021. Komentarz174.30 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama