Kategorie

Jakie obostrzenia od 27 marca 2021 - lockdown

Redakcja
Jakie obostrzenia od 27 marca 2021 - lockdown
Shutterstock
Jakie obostrzenia od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r. - czy mamy lockdown? Co jeszcze będzie zamknięte - fryzjerzy, salony kosmetyczne i sklepy budowlane? Co z przedszkolami i żłobkami? Co z Wielkanocą?

Obostrzenia od 27 marca do 9 kwietnia 2021

Na konferencji Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego z dnia 25 marca 2021 r. o godz. 11:00 podane zostały nowe obostrzenia. Są to nowe obostrzenia, które utożsamia się z twardym lockdownem. Obowiązują od 37 marca (sobota) do 9 kwietnia (piątek) 2021 roku. Potwierdzono, że dotychczasowe ograniczenia funkcjonują nadal. Nie cofa się żadnych obostrzeń, a wręcz przeciwnie, dodaje nowe. Na dzień dzisiejszy zachorowalność na COVID-19 jest bowiem rekordowa, licząc od samego początku pandemii. Wynosi 34151 osób. Dochodzimy do kresu wydolności polskiej służby zdrowia. W związku z brytyjską mutacją wirusa szybciej dochodzi do nowych zakażeń i wzrasta liczba przypadków hospitalizacji, a także ciężkich przebiegów choroby. Wszystko to stanowi przyczynę kolejnego ruchu, jakim jest wprowadzenie stanowczych obostrzeń od najbliższej soboty.

Sklepy budowlane zamknięte

Tak jak się spodziewano, zamknięte zostają sklepy budowlane wielkopowierzchniowe, a więc od 2000 m2. Były one otwarte jako jedne z nielicznych.

Sklepy meblowe zamknięte

To samo dotyczy wielkopowierzchniowych sklepów meblowych. Te, które mają od 2000 m2 zostają zamknięte od 27 marca.

Galerie handlowe i miejsca publiczne jak poczta

Galerie handlowe zostają zamknięte tak jak było do tej pory. Obowiązują jednak dotychczasowe wyjątki dotyczące np. sklepów spożywczych czy drogerii. W placówkach handlowych i miejscach publicznych takich jak urzędy np. poczta wprowadza się większy rygor sanitarny - 1 osoba na 20 m2.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Fryzjerzy nie są pocieszeni. Zgodnie z przypuszczeniami zamknięta zostaje branża beauty czyli salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne. Dotyczy to omawianego okresu, a więc od 27 marca do 9 kwietnia.

Kościoły

Mimo licznych apeli, nie zamyka się kościołów i innych miejsc kultu religijnego. Nakłada się natomiast większy rygor sanitarny dotyczący dystansu społecznego - 1 osoba na 20 m2.

Sport

Obiekty sportowe zostają całkowicie zamknięte na amatorów sporu. Zezwala się na korzystanie z nich jedynie sportowcom zawodowym.

Przedszkola i żłobki

Reklama

Przedszkola i żłobki zostają zamknięte. Funkcjonowały one przez długi czas bez ogólnego zamknięcia. Czasami dochodziło do wybuchu epidemii w niektórych placówkach i takie przedszkole czy żłobek były zamykane. Tymczasem uczniowie szkół byli wysyłani na naukę zdalną i wracały do nauki stacjonarnej. Ich sytuacji zmieniała się w zależności od rozwoju pandemii. W związku z rekordowym wzrostem zakażeń bardzo prawdopodobne było, że zamknięte zostaną także żłobki i przedszkola. Zamknięte żłobki i przedszkola muszą jednak zapewnić w tym czasie opiekę nad dziećmi medyków i innych rodziców służ walczących z COVID-19 tak, by osoby te nie musiały być odciągane od pracy.

Nowe obostrzenia obowiązują od 27 marca, a więc dzieci nie pójdą do placówek od poniedziałku 29 marca 2021 r. Zostaną w domu do piątku 9 kwietnia 2021 r. Czy rodzice dzieci będą mogli ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy za ten okres?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy marzec/kwiecień 2021

Przewidziano przedłużenie możliwości wnioskowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na okres zamknięcia placówek opiekuńczo-wychowawczych. O dodatkowy zasiłek mogą starać się rodzice dzieci do 8 roku życia. Aktualne rozporządzenie pozwala na korzystania z zasiłku do 28 marca. W najbliższym czasie należy więc spodziewać się kolejnego rozporządzenia Rady Ministrów przedłużającego zasiłek na kolejne 2 tygodnie, a więc do 11 kwietnia 2021 r.

Wielkanoc 2021 - obostrzenia

W kwestii Wielkanocy Premier i Minister Zdrowia apelują o rozsądek, przestrzeganie reżimu sanitarnego i spędzenie świąt w gronie najbliższych. W dalszym ciągu obowiązuje limit zgromadzeń do 5 osób spoza gospodarstwa domowego. Limit ten nie dotyczy osób zaszczepionych.

Praca zdalna

Na koniec zaapelowano do pracodawców o kierowanie pracowników na pracę zdalną wszędzie tam, gdzie tylko to jest możliwe. Rekomendacja ta dotyczy w jednakowym stopniu firm prywatnych jak i sektora publicznego (wszelkie ministerstwa, urzędy, inspektoraty). Każda mobilność zwiększa ryzyko zakażenia COVID-19.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  12 maja 2021
  Zakres dat:

  Bezpłatne leki dla kobiet w połogu?

  Bezpłatne leki mają przysługiwać również kobietom w połogu. Obecnie z takiego uprawnienia mogą korzystać kobiety w ciąży.

  Alimenty natychmiastowe. Ministerstwo Sprawiedliwości o reformie

  Alimenty natychmiastowe zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości mają poprawić sytuację dzieci. Ile będą wynosiły takie alimenty?

  Od kiedy bez maseczek na powietrzu?

  Od kiedy bez maseczek na powietrzu? To pytanie pojawia się często w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia dotyczącego obostrzeń.

  Jak radzić sobie z komornikiem?

  Jak radzić sobie z komornikiem? Co w chwili, kiedy dłużnik stał się kompletnie niewypłacalny?

  Bon turystyczny - czy termin ważności zostanie wydłużony?

  Bon turystyczny z dłuższym terminem ważności? Analizy dotyczące wprowadzenia takiego rozwiązania prowadzi resort rozwoju.

  Fundusz kompensacyjny - co z projektem ustawy?

  Co z ustawą, która wprowadza fundusz kompensacyjny? Kiedy projekt trafi do Sejmu? Kto będzie mógł uzyskać rekompensatę?

  Ile może zająć komornik z emerytury w 2021 r.?

  Ile może zająć komornik z emerytury w 2021 r.? Jakie są aktualne kwoty świadczeń wolnych od egzekucji i potrąceń?

  Dzieciobójstwo w polskim prawie karnym

  Dzieciobójstwo w praktyce stanowi uprzywilejowany typ zabójstwa. Kto może być sprawcą dzieciobójstwa i co za nie grozi?

  Świadek koronny, czyli jaki?

  „Świadek koronny” jest pojęciem dość znanym. Zazwyczaj ludziom kojarzy się, że przysługują mu „jakieś korzyści”.

  Kiedy Boże Ciało w 2021 r.?

  Kiedy wypada Boże Ciało w 2021 r.? Czy jest to dzień wolny od pracy? Co z długim weekendem i zakupami?

  W pandemii konsumenci częściej zgłaszają problemy

  W pandemii konsumenci częściej zgłaszają się o pomoc w rozwiązywaniu transgranicznych problemów. Czego dotychczas dotyczyły skargi?

  ETPCz o wyborze polskiego TK

  Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) uznał, iż wybór polskiego Trybunału Konstytucyjnego był nieprawidłowy, co spowodowało niezgodność z prawem składu orzekającego.

  Bon turystyczny. Czym jest Certyfikat Dobrych Praktyk?

  Podmiot realizujący bon turystyczny może otrzymać Certyfikat Dobrych Praktyk. Co to oznacza dla turysty?

  Maseczki na świeżym powietrzu? Zmiany od 15 maja 2021 r.

  Maseczki na świeżym powietrzu nie będą obowiązkowe od 15 maja 2021 r. pod warunkiem zachowania odpowiedniego dystansu.

  Emerytury stażowe. Prezydent powołał Radę ds. Społecznych

  Wypracowanie propozycji tzw. emerytury stażowej ma być jednym z zadań Rady ds. Społecznych, którą powołał prezydent.

  Czy biuro podróży może wymagać od turysty szczepienia?

  Szczepień przeciw COVID-19 może wymagać organizujące wyjazd biuro podróży, przyjmujący turystę hotel czy przewoźnik. Czy jest to zgodne z prawem?

  Internet popularny w komunikacji z administracją publiczną

  Internet na Mazowszu ma coraz większe znaczenie jako kanał komunikacji z administracją publiczną. Jakie są statystyki?

  Rzecznik TSUE o polskim systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

  Według opinii rzecznika generalnego TSUE trybunał powinien orzec, iż polskie prawo w sprawie systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem unijnym.

  Bezpieczne hasło - czyli jakie?

  Bezpieczne hasło jest pierwszą linią obrony przed cyberprzestępcami. Jak skutecznie tworzyć hasło i nie dać się hakerom?

  Szczepienia w zakładach karnych - projekt

  Szczepienia w zakładach karnych zakłada projekt rozporządzenia, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia. To nie jedyne miejsce, o które zostanie rozszerzony katalog miejsc, w których będą wykonywane szczepienia.

  SMS-y z pytaniem o alimenty nękaniem? SN uchylił wyrok

  SMS-y z pytaniem o alimenty zostały przez męża uznane za nękanie. Zdaniem Sądu Najwyższego nie można bez wątpliwości uznać, iż doszło do popełnienia występku.

  Zadłużeni emeryci. Co mogą zrobić w ciężkiej sytuacji finansowej?

  Emeryci znajdują się w coraz gorszych sytuacjach finansowych. Według danych Krajowego Rejestru Długów, zadłużonych w tej grupie przybywa.

  Po roku większa liczba bezrobotnych – porównanie [TABELA]

  Liczba bezrobotnych w Polsce w 2021 r. wzrosła w porównaniu do roku ubiegłego. Jak wygląda porównanie w poszczególnych województwach?

  Z jakich wydatków zrezygnują konsumenci w II kwartale 2021 r.?

  Wydatki zakupowe planuje ograniczyć 40% Polaków. Z deklaracji konsumentów wynika, że głównym powodem ograniczeń są rosnące ceny.

  Rejestracja na szczepienie COVID - 4 sposoby

  Rejestracja na szczepienie COVID może odbyć się na 4 sposoby - infolinia, online, SMS i kontakt z konkretnym punktem szczepień. Jak zapisać się na szczepienie?