Kategorie

Dobry start - ZUS przelał prawie 240 mln zł na wyprawki

Dobry start - ZUS przelał prawie 240 mln zł na wyprawki/Fot. Shutterstock
Dobry start - ZUS przelał prawie 240 mln zł na wyprawki/Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
ZUS przelał prawie 240 mln zł na konta w ramach programu "Dobry start". Świadczenie przyznawane jest bez względu na dochód.

Wnioski o świadczenie tylko elektronicznie

Blisko 240 mln zł trafiło na konta rodziców i opiekunów w ramach programu "Dobry start". Pieniądze te obejmą kilkaset tysięcy dzieci – poinformowała PAP prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Od 1 lipca tego roku można składać wnioski o 300 plus z programu "Dobry start". W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o to świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Jak przekazał ZUS, od 1 lipca, czyli od uruchomienia naboru wniosków o świadczenie "Dobry start", rodzice i opiekunowie uczących się dzieci złożyli 1,7 mln wniosków.

"To doskonały wynik, który pokazuje, że Polacy dobrze radzą sobie z załatwianiem różnych spraw online" – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i dodaje, że pieniądze z programu na bieżąco trafiają do rodzin, bo ZUS sprawnie realizuje wypłatę świadczeń.

"Dobry start" bez względu na dochód

Z kolei szefowa ZUS podkreśla, że program "Dobry start" to inwestycja w edukację polskich dzieci. "To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód" – zaznacza prof. Uścińska.

W ramach programu ZUS wypłaca świadczenie w wysokości 300 zł – raz w roku – na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Prof. Uścińska poinformowała, że Zakład przelał już prawie 240 mln zł w ramach programu "Dobry start".

"Przy realizacji programu +Dobry start+ również stawiamy na elektronizację oraz automatyzację. Pozwala to m.in. na odciążenie pracowników ZUS i na sprawną obsługę wniosków i wypłatę pieniędzy" – wskazuje prezes ZUS.

Status obsługi wniosku na PUE ZUS

Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu).

Na portalu PUE ZUS znajdzie się też cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia czy decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec
kkr/ joz/

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(18)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Anula
  2021-07-30 07:19:45
  Ja złożyłam wniosek 1 lipca przez profil zusu. I mój wniosek też jest w trakcie weryfikacji do tej pory. A najlepsze jest to że nie dostałam potwierdzenia na maila, że wniosek został złożony. Tak jak to miało miejsce w poprzednim roku. Natomiast jak składałam wniosek 2 lipca przez bankowość elektroniczną potwierdzenie na mejla dotarło. I teraz oba wnioski są w trakcie weryfikacji. Gdzie chociaż jeden wniosek powinien być anulowany w tak długim okresie weryfikacji.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Emma
  2021-07-30 08:43:11
  Zgadzam się ja również złożyłam wniosek 1 lipca i cały czas w weryfikacji dzwoniąc na infolinię czakasz 30 min nawet nie proszą o żadne twój dane żeby sprawdzić tylko mówią że do 30 wrześnie pieniądze otrzymam , znam osoby które składały po 10 lipca i już pieniążki mają na koncie....
  0
 • Aga
  2021-07-30 08:25:26
  Tak ciekawe kto dostał te pieniądze, mój wniosek złożyłam 2 lipca i nadal status,, w trakcie weryfikacji '' Dobrze by było sprawdzić pierw wiarygodność wywiadu.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Zizu
  2021-07-30 06:59:02
  Pani Ucinska twierdzi ze wyslano 240 mln zlotych ,ze obsluga idzie sprawnie klamstwa komu dali te pieniadze ja zlozylam wniosek 5 lipca i nawet nierozpatrzony jeszcze zreszta niejestem sama dobry start to nie w naszym przypadku zanim napiszecie to sprawccie wiarygodnosc wywiadu,nawet na maile nieodpisuja
  1
 • Asia
  2021-07-30 10:59:55
  Ja złożyłam 6 lipca, wniosek (przyznane) 24 lipca, a pieniędzy i tak nie ma
  0
 • Asia
  2021-07-30 11:03:21
  Dokładnie nie wiem komu wypłacili ale do nas nie docierają te pieniądze,
  0
 • Mieszkaniec
  2021-07-30 09:28:07
  Ja składałam na początku lipca na dwójke dzieci i do tej port na jedno dziecko pokazuje ze wniosek jest w trakcie weryfikacji a na drugie przyszedł przelew....
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ola
  2021-07-30 18:24:19
  Ja złożyłam 1 lipca i do dzisiaj nie ma odpowiedzi ani pieniędzy totalna porażka
  0
 • Beti
  2021-07-30 12:55:33
  Ja złożyłam 9.07.otrzymałam decyzję na meil 19.07 pozytywną a pieniędzy nadal brak ba koncie
  0
 • Marzena
  2021-07-30 13:34:46
  Marzena ja złożyłam 7lipca na dwoje dzieci dotej pory nie mam żadnej odpowiedzi ani piedzy na kocie tak sobie robiom żarty że przelewajom pieniądze na kotach a nie mam.
  0
 • Mmmm
  2021-07-30 13:56:23
  Ja złożyłam 1 lipca i nawet jest nie rozpatrzony!!!
  0
 • Ewela
  2021-08-02 11:45:35
  wydaje mi sie ze mgops-y potrafily to robic sprawniej a tym bardziej udzielali jakiejkolwiek informacji i terminy wyplat byly, a tu tylko info linia na ktorej znaja tylko 1 formułke odpowiedzi.
  0
 • Ewa.M
  2021-09-02 10:41:27
  Teściowa złożyła tydzień wszesniej i miała w tamtym tygodniu ja tydzień później od teściowej czyli 2 sierpnia i nadal w weryfikacji szkandal .w gminie jak składałam po 2 tygodniach już miałam masakra
  0
 • Doris
  2021-07-30 10:15:49
  Ja składałam 6 lipca, decyzję dostałam ale przelewu brak..
  1
 • Kiki
  2021-08-03 11:26:48
  Ja złożyłam 16 lipca decyzja jest a kasy nima. To w końcu komu płacą jak każdy mówi że nie ma. Tak będzie z 500 plus od przyszłego roku będziemy czekać bo konkretnej daty nie bedzie
  0
QR Code
Prawo
1 sty 2000
24 wrz 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

1000 plus – dla kogo?

1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

Punkty spisowe w placówkach ZUS

Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

Przepisy antylichwiarskie na stałe?

Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

Nowelizacja KPA a odszkodowania

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

Czas pracy - od kiedy?

Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

"Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .