REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego
MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.

Woś: będą zmiany w ustawie dotyczącej samorządu kuratorskiego

REKLAMA

Ministerstwo sprawiedliwości zapowiada zmiany w ustawie dotyczącej samorządu kuratorskiego. Przepisy zostaną wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania. Zmiany zapowiedziano podczas konferencji podsumowującej 20 lat samorządu kuratorskiego.

REKLAMA

"Dziękuję Państwu za ciężką pracę, codzienny trud i wysiłek wkładany w realizację zadań. Kuratorzy pełnią istotną rolę w wymiarze sprawiedliwości. Dostarczają sądowi ważnych informacji o swoich podopiecznych, pozwalając podjąć odpowiednie decyzje oraz przywracają człowieka społeczeństwu. W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad nowelizacją ustawy o kuratorach sądowych. Mam nadzieje, że wkrótce sfinalizujemy nowelizację przepisów" – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podczas konferencji "Nowoczesne państwo – nowoczesna kuratela. 20 lat ustawy o kuratorach sądowych", która rozpoczęła się w środę w Auli Centrali NFZ w Warszawie.

Minister Michał Woś odwołał się przy tym do bogatej, ponad 100-letniej historii kurateli sądowej, która rozpoczęła się tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego z 7 lutego 1919 r. utworzono sądy dla nieletnich i powołano przy nich urząd stałych opiekunów sądowych.

"Każdy jubileusz jest dobrą okazją do refleksji, podzielenia się przemyśleniami i wyciągnięcia wniosków, aby pracować jeszcze skuteczniej niż dotychczas. Kuratorom sądowym życzę satysfakcji ze służby" - podkreślił Woś. Podziękował też Krajowej Radzie Kuratorów za współpracę i wzajemny dialog, który przynosi efekty.

Zmiany w funkcjonowaniu kuratorów sądowych

REKLAMA

Będą też zmiany w funkcjonowaniu kuratorów sądowych, które zostaną wprowadzone w ramach dialogu ze środowiskiem zawodowym. "Dwadzieścia lat funkcjonowania ustawy pokazuje, że jest ona skutecznym narzędziem realizacji polityki państwa. Są jednak rzeczy, które wymagają uzupełnienia. Zrobi to przygotowywana przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacja ustawy o kuratorach sądowych" - zapewnił Woś. Przepisy zostaną wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów Grzegorz Kozera ocenił, że kuratorzy spotykają się z dużą przychylnością ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Podziękował też za dobre słowa i dialog, który jest realizowany i uwzględnia postulaty środowiska.

MS przypomniało jednocześnie, że od 2015 r., od kiedy ministrem sprawiedliwości jest Zbigniew Ziobro, wzmocniono pozycję kuratorów sądowych. Podwyżki płac dla kuratorów mają najwyższy wymiar w historii. "bycie kuratorem to trudna służba". "Ludzie, którzy ją pełnią, muszą mieć w sobie dużo empatii, potrzebna jest też siła. Trzeba mieć odpowiednie predyspozycje, żeby być kuratorem" – ocenił minister - członek Rady Ministrów Michał Wójcik. Dodał, że przepisy regulujące pracę kuratorów muszą być bardziej szczegółowe.

W uroczystościach wzięli udział m.in. minister - członek Rady Ministrów Michał Wójcik, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Anna Dalkowska, zastępca dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Adam Czerwiński, przewodniczący Komisji Budżetu Krajowej Rady Sądownictwa Joanna Kołodziej-Michałowicz, delegaci i eksperci Krajowej Rady Kuratorów.

Uroczysta konferencja rozpoczęła VIII Posiedzenie Krajowej Rady Kuratorów V Kadencji, które w dniach 8-10 września odbywa się w Auli Centrali NFZ w Warszawie. Krajowa Rada Kuratorów jest ustawowym reprezentantem kuratorów sądowych. Podczas posiedzenia Rada zajmie się m.in. omówieniem bieżących spraw związanych z jej działalnością.(PAP)

autorka: Natalia Kamińska
nmk/ mark/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA