Kategorie

MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego
MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego
Shutterstock
Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.

Woś: będą zmiany w ustawie dotyczącej samorządu kuratorskiego

Ministerstwo sprawiedliwości zapowiada zmiany w ustawie dotyczącej samorządu kuratorskiego. Przepisy zostaną wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania. Zmiany zapowiedziano podczas konferencji podsumowującej 20 lat samorządu kuratorskiego.

"Dziękuję Państwu za ciężką pracę, codzienny trud i wysiłek wkładany w realizację zadań. Kuratorzy pełnią istotną rolę w wymiarze sprawiedliwości. Dostarczają sądowi ważnych informacji o swoich podopiecznych, pozwalając podjąć odpowiednie decyzje oraz przywracają człowieka społeczeństwu. W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad nowelizacją ustawy o kuratorach sądowych. Mam nadzieje, że wkrótce sfinalizujemy nowelizację przepisów" – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podczas konferencji "Nowoczesne państwo – nowoczesna kuratela. 20 lat ustawy o kuratorach sądowych", która rozpoczęła się w środę w Auli Centrali NFZ w Warszawie.

Minister Michał Woś odwołał się przy tym do bogatej, ponad 100-letniej historii kurateli sądowej, która rozpoczęła się tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego z 7 lutego 1919 r. utworzono sądy dla nieletnich i powołano przy nich urząd stałych opiekunów sądowych.

"Każdy jubileusz jest dobrą okazją do refleksji, podzielenia się przemyśleniami i wyciągnięcia wniosków, aby pracować jeszcze skuteczniej niż dotychczas. Kuratorom sądowym życzę satysfakcji ze służby" - podkreślił Woś. Podziękował też Krajowej Radzie Kuratorów za współpracę i wzajemny dialog, który przynosi efekty.

Zmiany w funkcjonowaniu kuratorów sądowych

Będą też zmiany w funkcjonowaniu kuratorów sądowych, które zostaną wprowadzone w ramach dialogu ze środowiskiem zawodowym. "Dwadzieścia lat funkcjonowania ustawy pokazuje, że jest ona skutecznym narzędziem realizacji polityki państwa. Są jednak rzeczy, które wymagają uzupełnienia. Zrobi to przygotowywana przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacja ustawy o kuratorach sądowych" - zapewnił Woś. Przepisy zostaną wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.

Z kolei przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów Grzegorz Kozera ocenił, że kuratorzy spotykają się z dużą przychylnością ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Podziękował też za dobre słowa i dialog, który jest realizowany i uwzględnia postulaty środowiska.

MS przypomniało jednocześnie, że od 2015 r., od kiedy ministrem sprawiedliwości jest Zbigniew Ziobro, wzmocniono pozycję kuratorów sądowych. Podwyżki płac dla kuratorów mają najwyższy wymiar w historii. "bycie kuratorem to trudna służba". "Ludzie, którzy ją pełnią, muszą mieć w sobie dużo empatii, potrzebna jest też siła. Trzeba mieć odpowiednie predyspozycje, żeby być kuratorem" – ocenił minister - członek Rady Ministrów Michał Wójcik. Dodał, że przepisy regulujące pracę kuratorów muszą być bardziej szczegółowe.

W uroczystościach wzięli udział m.in. minister - członek Rady Ministrów Michał Wójcik, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Anna Dalkowska, zastępca dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Adam Czerwiński, przewodniczący Komisji Budżetu Krajowej Rady Sądownictwa Joanna Kołodziej-Michałowicz, delegaci i eksperci Krajowej Rady Kuratorów.

Uroczysta konferencja rozpoczęła VIII Posiedzenie Krajowej Rady Kuratorów V Kadencji, które w dniach 8-10 września odbywa się w Auli Centrali NFZ w Warszawie. Krajowa Rada Kuratorów jest ustawowym reprezentantem kuratorów sądowych. Podczas posiedzenia Rada zajmie się m.in. omówieniem bieżących spraw związanych z jej działalnością.(PAP)

autorka: Natalia Kamińska
nmk/ mark/

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  23 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .