REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie domu – jakie mam obowiązki jako ubezpieczony?

  • Artykuł sponsorowany
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie umowy ubezpieczenia domu to rozsądne rozwiązanie. Dzięki takiej ochronie zabezpieczamy się na wypadek wystąpienia wielu ryzyk, takich jak choćby zalanie, pożar czy kradzież z włamaniem.

Korzystając z niej, w razie gdyby doszło do takich zdarzeń, odpowiedzialność finansową za nie może ponieść towarzystwo ubezpieczeniowe. Nie należy jednak zapominać, że ubezpieczenie domu wiąże się również z pewnymi obowiązkami dla klienta. Jakimi?

REKLAMA

Ubezpieczenie domu – zakres

REKLAMA

Ochronę ubezpieczeniową należy wybierać, mając na uwadze przede wszystkim jej zakres. Im jest szersza, tym lepiej. Bardzo ważna jest suma ubezpieczenia, gdyż to od tej kwoty wyliczana jest wysokość odszkodowania w zależności od tego, do jakiego zdarzenia dojdzie. Powinna być ona na tyle wysoka, aby w razie wystąpienia szkody całkowitej środki te wystarczyły na przywrócenie nieruchomości do poprzedniego stanu.

Ubezpieczenie na dom może mieć inny zakres w każdym towarzystwie. Najczęściej dostępny jest podstawowy wariant ochrony, który obejmuje wyłącznie elementy stałe, mury i piwnice. Istnieje również możliwość wyboru umów dodatkowych, które dotyczą ochrony ruchomości w lokalu, stłuczenia elementów szklanych, OC w życiu prywatnym a także gwarantują odszkodowanie z tytułu kradzieży z włamaniem. Zasada jest taka, że im szerszy zakres ochrony, tym lepiej, ale musimy również zwracać uwagę na to, czy polisa obejmuje takie ryzyka, które nas interesują. Jeśli mieszkamy w centralnej Polsce na 8. piętrze, to nie zagraża nam ryzyko lawiny, ale już zalania – jak najbardziej.

To nie wszystko, co jest istotne przy wybieraniu ubezpieczenia domu. Powinniśmy być również świadomi obowiązków, które wiążą się z korzystaniem z tej ochrony.

Obowiązki ubezpieczonego

Towarzystwo ubezpieczeniowe obejmuje ochroną naszą nieruchomość, ale jednocześnie oczekuje od nas respektowania ustalonych w umowie zasad. Poprzez pewne działania możemy doprowadzić do spowodowania szkód, dlatego nie należy ich podejmować. Ubezpieczenie domu wymaga od nas, abyśmy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Utrzymywali obiekt w należytym stanie technicznym, przeprowadzali wymagane przeglądy, dbali o bieżącą konserwację mienia.
  • Przestrzegali prawa – budowlanego, ochrony przeciwpożarowej, o eksploatacji i konserwacji budynków i budowli, o budowie i eksploatacji urządzeń technicznych.
  • Stosowali odpowiednie środki w celu zabezpieczenia instalacji wodnych i centralnego ogrzewania przed mrozem. Należy również utrzymywać w pomieszczeniach właściwą temperaturę.
  • Ograniczali straty – powinniśmy w miarę możliwości i zachowując środki bezpieczeństwa ograniczać szkody, które wynikają z danego zdarzenia. Np. w przypadku zalania powinniśmy w miarę możliwości zatrzymać wodę poprzez zakręcenie odpowiedniego zaworu.

W przypadku niedotrzymania warunków umowy możliwe, że towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania lub uwzględni wpływ zaniechań właściciela nieruchomości i obniży wysokość świadczenia.

Przydatne dokumenty

REKLAMA

Poza wspomnianymi obowiązkami właściciel nieruchomości powinien również pamiętać o  posiadaniu dokumentów, które mogą być wymagane przez ubezpieczyciela. Zalicza się do nich m.in. pozwolenie na budowę, potwierdzenie zrealizowanych przeglądów technicznych, protokoły budowlane, protokoły odbioru częściowego i końcowego. Kolejnym ważnym dokumentem jest ewentualny protokół, który mogliśmy uzyskać od służb po szkodzie, np. od straży pożarnej.

Niewywiązanie się z tych powinności może nas pozbawić odszkodowania. Warto pamiętać, że przeprowadzanie poszczególnych przeglądów w nieruchomościach nie wynika wyłącznie z oczekiwań towarzystw ubezpieczeniowych – takie obowiązki nakłada na nas prawo. Np. przewody kominowe powinny być sprawdzane raz na 12 miesięcy. W przypadku gdy szkoda będzie się wiązać z naszym zaniechaniem, dla ubezpieczyciela może to być podstawa do niewypłacenia odszkodowania. Starajmy się jednak traktować te czynności nie jako zbędny obowiązek, tylko konieczność w celu zapewnienia naszym najbliższym i majątkowi bezpieczeństwa.

Co obejmuje ubezpieczenie domu, możemy sprawdzić na stronie towarzystwa Aviva: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/. Znajdziemy na niej również kalkulator, który umożliwi nam wyliczenie składki za ochronę. Ile wyniesie cena ubezpieczenia domu? Należy obliczyć ją indywidualnie dla danej nieruchomości – zajmie to dosłownie kilka minut.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zbyt duży wzrost płacy minimalnej. Jest pilna potrzeba zmian

Wzrost płacy minimalnej w 2025 roku o 7,6% jest konsekwencją uwzględnienia przez rząd obowiązujących jeszcze mechanizmów ustawy. Zdaniem przedsiębiorców, jest pilna potrzeba wdrożenia przepisów dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach, które zwiążą wysokość minimalnego wynagrodzenia z połową przeciętnej płacy lub 60% mediany wynagrodzeń.

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

Jaka ochrona przysługuje sygnaliście

Okazuje się, że ochrona sygnalistów jest bardzo szeroka, wręcz niedookreślona, ponieważ przepis zawiera katalog otwarty. W szczególności sygnaliście przysługuje ochrona stosunku pracy, ochrona przed mobbingiem, dyskryminacją, zmianą warunków pracy i płacy.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

REKLAMA

ZUS: Nowe możliwości dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób może skorzystać z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

REKLAMA

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

REKLAMA