REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyprawka szkolna 2022/2023 - ile rodzice na nią wydali? [Badanie]

Koszt wyprawki szkolnej na rok 2022/2023
Koszt wyprawki szkolnej na rok 2022/2023
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na początku roku szkolnego 2022/2023 na zaspokojenie potrzeb dzieci rodziny wydały średnio 1536 zł, czyli przeciętnie o 303 zł więcej niż rok temu - wynika z badania CBOS. Chodzi m.in. o zakup podręczników, obowiązkowe opłaty czy przybory szkolne.

Koszt wyprawki szkolnej na rok szkolny 2022/2023

Według badania przeprowadzonego przez CBOS wzrosła także wartość mediany deklarowanych wydatków, w porównaniu z poprzednim rokiem o 200 zł, czyli 20 proc. kwoty ubiegłorocznej, która w tym roku wynosi 1200 zł.

REKLAMA

REKLAMA

Porównując rok do roku wskazane przez rodziców kwoty w przedziałach, można zauważyć, iż obecnie wyraźnie przybyło deklarujących wydatki przekraczające 1500 zł i jest to wzrost o 10 pkt proc. Z drugiej strony najbardziej zmniejszyła się grupa badanych deklarujących wydatki mieszczące się w przedziale od 301 zł do 500 zł. Najczęściej na potrzeby dzieci związane z rozpoczęciem roku szkolnego 2022/2023 wydawano łącznie 1000 zł i jest to wartość modalna, którą wymienił co piąty badany.

"Tak jak w poprzednich badaniach wysokość ogólnych kwot przeznaczanych przez rodziców na potrzeby edukacyjne dzieci w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego zależy przede wszystkim od liczby uczniów w rodzinie, a im jest ona większa, tym istotnie statystycznie wyższa jest średnia deklarowanych kwot" - wyjaśniono w badaniu.

REKLAMA

W przypadku rodzin z jednym dzieckiem łączne wydatki na wyprawkę szkolną wyniosły średnio 1139 zł, łącznie dla dwojga uczniów było to średnio 1789 zł, natomiast w rodzinach z co najmniej trojgiem dzieci średnio wydano 2383 zł. Różnice widoczne są także w wysokości median wydatków szkolnych poniesionych przez poszczególne typy rodzin (odpowiednio wynoszą one: 1000 zł, 1600 zł i 2000 zł).

Jak wynika z badania, deklarowane wydatki w przeliczeniu na jednego ucznia w rodzinie również wzrosły stosunku do tych ubiegłorocznych. Na początku tego roku szkolnego rodzice wydali przeciętnie – w przeliczeniu na jedno dziecko – 991 zł (średnia), czyli o 151 zł więcej niż przed rokiem. Jeszcze bardziej, bo o 250 zł zwiększyła się w porównaniu z poprzednim rokiem mediana wydatków szkolnych per capita, która wyniosła w tym roku 1000 zł. Najbardziej wzrosły wydatki per capita w rodzinach z dwójką dzieci w wieku szkolnym, a następnie – w niewiele mniejszym stopniu – wydatki rodzin, w których jest tylko jeden uczeń. Znacznie mniejszy wzrost deklarowanych wydatków w przeliczeniu na jedno dziecko odnotowano natomiast w rodzinach, które mają co najmniej trójkę dzieci w wieku szkolnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszt zajęć dodatkowych dla dzieci w 2022 roku

W badaniu sprawdzono także wydatki rodziców na dodatkowe zajęcia pozaszkolne dzieci. Na początku bieżącego roku szkolnego odnotowano znaczący wzrost odsetka rodziców deklarujących posyłanie lub zamiar posyłania dzieci na dodatkowe płatne zajęcia. Taką chęć zadeklarowało 65 proc. rodziców, czyli jest to wzrost o 9 pkt proc. względem ubiegłego roku. Jak tłumaczy CBOS, może to oznaczać powrót do poziomu notowanego po wprowadzeniu programu 500+, a przed pandemią COVID-19.

"Przeprowadzane w ostatnich latach wielozmiennowe analizy statystyczne od lat wykazują, iż na decyzję o posłaniu dzieci na płatne zajęcia pozalekcyjne wpływa przede wszystkim poziom wykształcenia rodziców, a im jest on wyższy, tym szanse dzieci na korzystanie z takich zajęć są większe" - wskazano. 85 proc. rodziców z wyższym wykształceniem zadeklarowało finansowanie swoim dzieciom zajęć dodatkowych. Na finansowanie pozalekcyjnych zajęć decyduje się w tym roku także 62 proc. rodziców ze średnim wykształceniem i 48 proc. z zasadniczym zawodowym lub niższym.

Jak podkreślono, znacznie większe prawdopodobieństwo uczęszczania na płatne zajęcia edukacyjne czy ogólnorozwojowe mają dzieci mieszkające w miastach niż dzieci wiejskie.

Wśród najpopularniejszych rodzajów płatnych zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym znalazły się:

  • nauka języków obcych (39 proc.),
  • zajęcia sportowe (36 proc.),
  • korepetycje i kursy przygotowawcze (26 proc.) 
  • zajęcia artystyczne (17 proc.).

Łączne deklarowane kwoty, jakie rodzice przeznaczają miesięcznie na finansowanie dodatkowych zajęć dla wszystkich swoich dzieci w wieku szkolnym, charakteryzują się dużą rozpiętością - od 50 zł do 10 000 zł miesięcznie. Średnia tegorocznych deklarowanych miesięcznych wydatków wynosi 699 zł i jest ona wyższa od ubiegłorocznej o 114 zł. W porównaniu z rokiem ubiegłym jeszcze bardziej wzrosły średnie miesięczne wydatki na dodatkowe zajęcia edukacyjne lub ogólnorozwojowe w przeliczeniu na jedno dziecko i obecnie wynoszą one 571 zł.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode od 3 do 13 października 2022 na reprezentatywnej imiennej próbie liczącej 1041 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. Min. M. Kierwiński zrealizował deklaracje [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów.

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

REKLAMA

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

REKLAMA