REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finlandia oficjalnie przyjęta do NATO od 4 kwietnia 2023 r.

NATO
Finlandia członkiem NATO
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Finlandia zostanie oficjalnie przyjęta do NATO we wtorek - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Tego dnia w kwaterze głównej odbędzie się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych Sojuszu.

Finlandia członkiem NATO

Finlandia zostanie 31. członkiem NATO. We wtorek 4 kwietnia 2023 roku po raz pierwszy przed kwaterą główną zostanie wciągnięta flaga tego kraju - zapowiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w przeddzień spotkania szefów dyplomacji Sojuszu Północnoatlantyckiego.

REKLAMA

Turcji ratyfikowała wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO

W ubiegły czwartek 30 marca 2023 roku parlament Turcji ratyfikował wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO. Był to ostatni kraj Sojuszu, który zgodził się na przyjęcie Finlandii do Sojuszu. Turcja, podobnie jak Węgry, wciąż jednak nie ratyfikowała wniosku Szwecji.

Ceremonia przyjęcia Finlandii do NATO

Prezydent Sauli Niinisto, szef MSZ Pekka Haavisto oraz MON Antti Kaikkonen będą uczestniczyć we wtorek w Brukseli w ceremonii przyjęcia Finlandii do NATO – podała kancelaria prezydenta.

To historyczny dzień nie tylko dla Finlandii, ale i dla NATO – pisze fińska prasa, wskazując, że formalnie Finowie staną się sojusznikiem w 74. rocznicę podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego.

Traktat został zawarty 4 kwietnia 1949 r. przez 12 państw założycielskich – USA, Kanadę i kraje Europy Zachodniej. Obecnie NATO liczy – po przyjęciu Finlandii – 31 członków.

W przypadku Finlandii proces akcesyjny zajął 273 dni – wyliczył "Helsingin Sanomat". To był "sprint" - napisał. Wyjątkowo dokumenty ratyfikacyjne zostaną przekazane stronie amerykańskiej w Brukseli. Zwyczajowo akty te były składane przez władze przyjmowanych krajów w USA.

Fińskie MSZ poinformowało, że kiedy Finlandia oficjalnie stanie się członkiem NATO, minister Haavisto przekaże również akt ratyfikacyjny Szwecji. Finlandia i Szwecja – dotychczas neutralne – zaczęły wspólnie ubiegać się o członkostwo w NATO wiosną ubiegłego roku, w odpowiedzi na rosyjski atak na Ukrainę. Członkostwa Szwecji nie ratyfikowały jednak dotąd Turcja i Węgry.

NATO po przystąpieniu Finlandii

Putin chciał osłabić NATO, a w rzeczywistości wzmocnił ten sojusz - czytamy na portalu niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung". Putin "popełnił strategiczną głupotę"; wraz z przystąpieniem Finlandii długość granicy między Rosją a Sojuszem podwoi się - zaznaczono.

"Wojna Władimira Putina z Ukrainą to zbrodnia. Dziesiątki tysięcy zabitych, setki tysięcy rannych, miliony uchodźców. Ale rosyjski prezydent popełnił też strategiczną głupotę, dokonując inwazji na sąsiedni kraj. Gdyby chcieć wyrazić jej wielkość liczbą, można by użyć tej - 1340" - czytamy w komentarzu "SZ". W kilometrach to mniej więcej długość granicy między Finlandią a Rosją.

Do tej pory granice lądowe z Rosją miało pięć państw NATO: Polska, Estonia, Łotwa, Litwa i Norwegia - i razem wynoszą one około 1300 kilometrów - przypomina niemiecki dziennik. "Kiedy więc w tym tygodniu przed siedzibą NATO w Brukseli zostanie podniesiona flaga Finlandii i kraj ten oficjalnie stanie się 31. państwem członkowskim Sojuszu, długość granicy między Rosją a Sojuszem podwoi się" - podkreśla "SZ".

Postulowany przez Putina cel wojny, czyli powstrzymanie rzekomego okrążenia przez NATO, a nawet zredukowanie Sojuszu do tych państw, które należały do niego na początku lat 90. można więc uznać za porażkę - zauważa gazeta. "Władimir Putin chciał osłabić Sojusz. W rzeczywistości go wzmocnił" - konkluduje "SZ".

Z Berlina Berenika Lemańczyk

pmo/ mms/

asc/ tebe/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA