REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy składać wniosek o „rodzinne” w 2023 r.?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Kiedy składać wniosek o „rodzinne” w 2023 r.?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niebawem rodzice będą mogli składać wnioski zasiłek rodzinny i dodatki na okres 2023/2024. Jakie są terminy i o jakich formalnościach należy pamiętać?

Okres zasiłkowy

Niektóre ze świadczeń rodzinnych są przyznawane na okres zasiłkowy. Trwa on od 1 listopada do 31 października następnego roku kalendarzowego. Zasada ta dotyczy m.in. zasiłku rodzinnego. 

REKLAMA

Komu przysługuje zasiłek rodzinny?

REKLAMA

Zasiłek rodzinny jest świadczeniem, które ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Prawo do zasiłku rodzinnego przysługuje rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka. Do katalogu osób uprawnionych należy też opiekun faktyczny dziecka i osoba ucząca się.

Zasiłek przysługuje do co zasady do ukończenia przez dziecko 18 lat lub 21 lat (w przypadku nauki w szkole). W przypadku dziecka niepełnosprawnego zasiłek rodzinny przysługuje do ukończenia przez nie 24 lat jeżeli kontynuuje ono naukę w szkole lub w szkole wyższej. Zasiłek rodzinny przysługuje osobie uczącej się w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia.

Kryterium dochodowe do „rodzinnego” w 2023 r.

Jednym z istotnych warunków otrzymania świadczenia jest spełnianie kryterium dochodowego, które obecnie wynosi 674 zł miesięcznie na osobę w rodzinie (764 zł, gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne. W przypadku przekroczenia progu dochodowego stosuje się zasadę złotówka za złotówkę”.

Wysokość otrzymywanego zasiłku zależy od wieku dziecka. Na dziecko do ukończenia 5. roku życia zasiłek rodzinny wynosi 95 zł miesięcznie. 124 zł przewidziano na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia do ukończenia 18 roku życia. W przypadku dziecka w wieku powyżej 18. roku życia do ukończenia 24 roku życia zasiłek przysługuje w wysokości 135 zł miesięcznie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do zasiłku rodzinnego przysługują dodatki np. z tytułu samotnego wychowywania dziecka czy rozpoczęcia roku szkolnego.

Wniosek o zasiłek rodzinny 2023/2024

Wnioski o zasiłek rodzinny na nowy okres 2023/2024 będzie można składać od:

  • 1 lipca 2023 r. (drogą elektroniczną);
  • 1 sierpnia 2023 r. (w formie papierowej).

Wniosek o zasiłek rodzinny można złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. W praktyce tego typu sprawami często zajmują się ośrodki pomocy społecznej. Wniosek w formie elektronicznej składa się za pośrednictwem portalu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Emp@tia.

Aktualne wzory wniosków można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/rodzina/zasilek-rodzinny-oraz-dodatki---wzor-wniosku-do-stosowania-na-nowy-okres-20212022.

REKLAMA

Od terminu złożenia wniosku zależy wypłata świadczenia. Otóż, gdy wniosek z wymaganymi dokumentami zostanie złożony do 31 sierpnia, to ustalenie prawa do świadczeń i ich wypłata powinna nastąpić do 30 listopada. Wypłata zasiłku do końca 2023 r. będzie zaś miała miejsce, gdy o świadczenie zawnioskujemy od 1 września do 31 października. Jeżeli wniosek zostanie złożony do końca 223 r., to wypłatę zasiłku otrzymamy do końca lutego 2024 r.

Wniosek o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka składa się do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Z kolei wniosek o wypłatę dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego składa się do dnia zakończenia okresu zasiłkowego, w którym rozpoczęto rok szkolny albo roczne przygotowanie przedszkolne.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2023 r., poz. 390; ost. zm. Dz. U. z 2023 r., poz. 658)

Polecamy: „Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy”

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a grunty trafią pod inwestycje

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a samorządy zyskają dostęp do gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości. Czy to wpłynie na obniżenie cen mieszkań?

Abonament RTV do likwidacji. Jakie pomysły ma rząd?

Rząd chce zlikwidować abonament RTV, który teraz opłaca każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Co nowego w zamian? Zaproponowano, by finansować media publiczne z budżetu państwa - chodzi o co najmniej 0,09 procent PKB rocznie. Resort kultury prowadzi już konsultacje w tej sprawie, z których raport ma się ukazać w październiku.

Utopił psa, bo ten bał się burzy

44-latek spod Ełku zabił swojego psa, bo zwierzę denerwowało się nadciągającą burzą. Mężczyzna usłyszał zarzuty. 

Kiedy pracodawca musi skonsultować procedury zgłoszeń, by przyjąć je do 25 września 2024 r.? Sygnalista w pytaniach i odpowiedziach

Ustawa o ochronie sygnalistów wchodzi w życie w dniu 25 września 2024 r., ale pracodawca musi podjąć działania dużo wcześniej, by przyjąć procedury zgłoszeń w terminie. Kiedy pracodawca musi skonsultować i ogłosić procedury? Na te i inne pytania dotyczące sygnalistów odpowiada ekspert Paweł Bronisław Ludwiczak.

REKLAMA

300 zł dla emeryta co miesiąc. Bez względu na dochody. Najbliżsi przejmą świadczenie po śmierci. Kiedy złożyć wniosek na okres 2024/2025?

300 zł dla emerytów co miesiąc. Bez względu na dochody. Najbliżsi przejmą świadczenie po śmierci. Kiedy złożyć wniosek na okres 2024/2025, by uzyskać dodatkową pomoc finansową od ręki? Sprawdź, co załączyć do wniosku.

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Przepisy prawa przewidują takie sytuacje, że możemy częścią zgromadzonego majątku rozrządzić w inny sposób aniżeli przez testament. Ta część majątku nie wejdzie wówczas do spadku. Przykładem takiej regulacji jest dyspozycja wkładem na wypadek śmierci, a zasady korzystania z tej instytucji znajdują przede wszystkim w ustawie Prawo bankowe. 

Niegodność dziedziczenia. Kto może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia?

Kto, przez kogo i z jakich przyczyn może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia? Jakie są skutki uznania za niegodnego dziedziczenia? O tym wszystkim w poniższym artykule. 

Nawet ponad 1000 zł miesięcznie dopłaty do wynajmu mieszkania. Dla kogo? Mieszkanie na Start nadal działa

W ostatnich miesiącach dość głośno o zapowiadanym przez rząd programie dopłat kredytowych „Kredyt na Start”. A mało osób pamięta o programie mieszkaniowym, który ma podobną nazwę. Chodzi o program Mieszkanie na Start przewidujący całkiem wysokie dopłaty do najmu dla wybranych lokatorów. Program Mieszkanie na Start działa i będzie funkcjonował w najbliższych latach, bo państwo obiecało najemcom długoterminowe wsparcie. Kiedy najemcom przysługują dopłaty do najmu?

REKLAMA

PIP zdecyduje, czy prowadzisz działalność, czy jesteś pracownikiem. Toczą się prace nad przyznaniem nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

REKLAMA