Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie świadczenia po urodzeniu dziecka w 2023 r.?

Jakie świadczenia po urodzeniu dziecka w 2023 r.?
Jakie świadczenia po urodzeniu dziecka w 2023 r.?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urodzenie dziecka w 2023 r. uprawnia do uzyskania określonych świadczeń. O jakie wsparcie można się ubiegać i ile ono wynosi?

Urodzenie dziecka w 2023 r. a becikowe

Świadczenie to przyznaje się z tytułu urodzenia się żywego dziecka. Becikowe wypłacane jest jednorazowo w wysokości 1000 zł na dziecko. Mogą się o nie ubiegać: matka lub ojciec dziecka, opiekun prawny albo opiekun faktyczny dziecka, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1922 zł. Kolejnym warunkiem określonym w ustawie o świadczeniach rodzinnych jest pozostawanie przez kobietę pod opieką medyczną pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.

REKLAMA

Ustawa określa też kilka przypadków, gdy jednorazowa zapomoga nie przysługuje. Ma to miejsce w sytuacji, gdy

1) członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej;

2) osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało ustalone, na rzecz danego dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, chyba że:

 • rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,
 • ojciec dziecka jest nieznany,
 • powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,
 • sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka,
 • dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach.

Urodzenie dziecka w 2023 r. a kosiniakowe

Z myślą o osobach bezrobotnych, studentach czy rolnikach powstało świadczenie rodzicielskie, potocznie nazywane „kosiniakowym”. Mogą z niego korzystać w szczególności osoby które nie pobierają zasiłku macierzyńskiego. W przeciwieństwie do „becikowego” „kosiniakowe” nie jest świadczeniem jednorazowym. Przysługuje ono przez okres:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 52 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, przysposobienia jednego dziecka lub objęcia opieką jednego dziecka;
 • 65 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia dwojga dzieci lub objęcia opieką dwojga dzieci;
 • 67 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia trojga dzieci lub objęcia opieką trojga dzieci;
 • 69 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia czworga dzieci lub objęcia opieką czworga dzieci;
 • 71 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia pięciorga i więcej dzieci lub objęcia opieką pięciorga i więcej dzieci.

Świadczenie rodzicielskie przysługuje matce dziecka, a w określonych przypadkach – ojcu. Ustawa o świadczeniach rodzinnych określa wiek dziecka, który uprawnia do otrzymania świadczenia przez opiekuna faktycznego, rodzinę zastępczą lub osobę, która przysposobiła dziecko.

„Kosiniakowe” przyznaje się w wysokości 1000 zł miesięcznie.

Urodzenie dziecka w 203 r. a zasiłek rodzinny i dodatki

Jednym ze świadczeń rodzinnych jest zasiłek rodzinny oraz dodatki do tego zasiłku. Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka.

Prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku przysługuje:

 • rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka;
 • opiekunowi faktycznemu dziecka;
 • osobie uczącej się.

Warunkiem uzyskania zasiłku rodzinnego jest kryterium dochodowe. Co do zasady dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć 674 zł, a gdy członkiem rodziny jest niepełnosprawne dziecko – 764 zł. Stosuje się tu jednak zasadę „złotówka za złotówkę”.

Na dziecko w wieku do 5. roku życia zasiłek rodzinny wynosi 95 zł miesięcznie.

O wsparcie należy ubiegać się we właściwym urzędzie gminy lub miasta.

Warto pamiętać, iż do zasiłku rodzinnego przysługują dodatki, takie jak m.in. dodatek z tytułu urodzenia dziecka, z tytułu samotnego wychowywania dziecka czy z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej.

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje jednorazowo w wysokości 1000 zł.

Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka to kwota 193 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej niż 386 zł na wszystkie dzieci. W przypadku dzieci niepełnosprawnych kwota dodatku zostaje zwiększona o 80 zł, nie więcej niż o 160 zł na wszystkie dzieci,

Dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej wynosi 95 zł miesięcznie.

Urodzenie dziecka w 2023 r. a 500 plus

Aktualnie świadczenie wychowawcze przyznawane jest bez względu na dochód i wynosi 500 zł miesięcznie na dziecko.

Prawo do świadczenia wychowawczego co do zasady ustalane jest na okres od dnia 1 czerwca do dnia 31 maja roku następnego.

Jeżeli rodzic złoży wniosek o świadczenie w terminie 3 miesięcy od dnia urodzenia się dziecka, to prawo do świadczenia zostanie ustalone od miesiąca urodzenia się dziecka. Ile wyniesie świadczenie za niepełny miesiąc? Otóż kwota świadczenia zostanie podzielona przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu, a otrzymaną wartość mnoży się przez liczbę dni kalendarzowych, za które to świadczenie przysługuje. Następnie zaokrągla się ją do 10 groszy w górę.

Obecnie wniosek o tzw. 500 plus można złożyć tylko drogą elektroniczną przez:

 • Platformę PUE ZUS (również przez aplikację mZUS);
 • portal informacyjno-usługowy Emp@tia
 • bankowość elektroniczną.

Obsługą świadczeń zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2022 r., poz. 615; ost. zm. Dz. U. z 2022 r., poz. 1265);

Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (j. t. Dz. U. z 2022 r., poz. 1577).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Greedflation

  Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

  Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

  Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

  Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

  REKLAMA

  Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

  W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

  Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

  Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

  Uchwała SN: Osoba prawna (np. spółka) może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie – wynika uchwały Sądu Najwyższego podjętej 3 października 2023 r.

  Jakie szczepienia są obowiązkowe. Nowe rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie

  Obowiązkowe szczepienia zostały uregulowane w nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Określa ono wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych. Kogo dotyczy obowiązek poddawania się szczepieniom? Jakie choroby będą objęte obowiązkiem szczepień? Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko, o czym powinien wiedzieć student

  Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia.

  Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie?

  Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie? Pracodawco sprawdź o czym musisz pamiętać. 

  REKLAMA