REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
wakacje urlop wypoczynkowy planowanie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Gdzie Polacy spędzą wakacje w 2023 r.? Ilu Polaków wyjeżdża na wakacje za granicę? Jakie są ulubione kierunki w 2023 r.? 

Ilu Polaków wyjedzie na wakacje 2023 r.

Na wakacje planuje wyjechać ok. 60 proc. Polaków - wskazują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Turyści wypoczywający w kraju najchętniej wybierają wybrzeże Bałtyku, a wyjeżdżający za granicę - wypoczynek w Chorwacji.

REKLAMA

W 2023 r., w zależności od źródła badań, na wakacje trwające co najmniej dwa dni zamierza wyjechać od 55 proc. do 65 proc. badanych Polaków - wskazali analitycy PIE w zestawieniu opublikowanym w ostatnim wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE". Planów wyjazdowych nie ma od 14 proc. do 28 proc. Polaków.

Ilu Polaków na urlopie w kraju

REKLAMA

Podobnie jak w poprzednich latach, większość z nas planuje urlop w kraju – deklaruje tak od 54 proc. (CBOS) do 64 proc. - wskazał Instytut, powołując się na Polską Organizację Turystyczną (POT). Wśród osób wypoczywających w kraju od lat najbardziej obleganym kierunkiem jest Bałtyk (27-37 proc.), nieco mniej osób decyduje się na urlop w górach (15-22 proc.) i na Mazurach (8-19 proc.). Osoby wyjeżdżające na zagraniczne wakacje najczęściej planują wypoczynek w Chorwacji (18 proc.), Grecji (14 proc.), Hiszpanii (12 proc.), we Włoszech (11 proc.) i w Turcji (9 proc.) - wynika z przedstawionych danych.

"Wyjazdy krajowe najczęściej planowane są na lipiec i sierpień, a zagraniczne – na wrzesień" - zwrócili uwagę analitycy. Przypomnieli, że według GUS liczba turystów krajowych korzystających z noclegów w Polsce wzrosła w pierwszych czterech miesiącach 2023 r. o 12 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku.

Wakacyjne finanse Polaków

REKLAMA

Główną barierą powstrzymującą Polaków przed wyjazdami wakacyjnymi jest brak wystarczających środków finansowych. Według różnych badań taki powód podaje od 41 proc. do ok. 50 proc. Polaków, którzy nie jadą na wakacje. Część badanych zamierza przeznaczyć pieniądze na inny cel niż wakacje (18 proc.), niektórzy borykają się z problemami zdrowotnymi (15 proc.) uniemożliwiającymi wyjazd. Polacy w większości nie planują długich wyjazdów. Według POT maksymalnie na tydzień wyjedzie 65 proc. osób, które zamierzają spędzić wakacje w Polsce i 64 proc. wypoczywających za granicą - dodano w zestawieniu PIE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na tegoroczne wakacje Polacy przeznaczą więcej pieniędzy niż w 2022 r. Według badań, na wyjazd wydadzą średnio 3 tys. 200 zł, czyli o 474 zł więcej niż rok wcześniej. Planowana kwota na osobę - jak wynika z innych badań - różni się w zależności od tego, czy turyści chcą wypoczywać w kraju (2 tys. 256 zł), czy za granicą (3 tys. 971 zł).

Ile wydamy na wakacje w 2023 r.

W badaniach POT najwięcej osób zadeklarowało wydatki do 1,5 tys. zł na osobę (42 proc.), prawie co trzeci planuje wydać od 1 tys. 501 zł do 3 tys. zł, a 15 proc. powyżej 3 tys. zł. Środki na wakacje pochodzą głównie z oszczędności (49 proc.); 85 proc. badanych nie planuje wzięcia na ten cel kredytu.

"Deklaracje Polaków dotyczące tegorocznych wyjazdów wakacyjnych wracają do poziomu utrwalonego przed pandemią. Rośnie liczba osób wyjeżdżających na wakacje. Polacy chętniej jeżdżą też za granicę" - zauważyli analitycy PIE. Nadal jednak utrzymuje się podwyższony poziom niepewności, "wyrażający się wysokim odsetkiem (ok. 20 proc.) odpowiedzi +jeszcze nie wiem+ w przypadku pytania o zamiary wyjazdu na wakacje" - podsumowali. 

 

autorka: Magdalena Jarco

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA