REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej fundacji rodzinnych w Polsce

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
fundacje rodzinne
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce blisko 830 tys. firm to firmy rodzinne, spośród których 57 proc. planuje sukcesję w ciągu najbliższych pięciu lat. Czy założenie fundacji rodzinnej jest opłacalne?

W procesie tworzenia i rozpoczynania działalności w Polsce jest kilkaset fundacji rodzinnych - poinformował PAP Mateusz Kamiński z Fundacji Firmy Rodzinne. Przedsiębiorców przekonuje do tego rozwiązania m.in. możliwość pełniejszego niż dotąd zabezpieczenia rozwoju firmy w planowanej sukcesji - dodał.

REKLAMA

Ustawa o fundacji rodzinnej, która obowiązuje od 22 maja br., ma pozwolić firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właściciela lub po jego przejściu na emeryturę.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie

Doradca podatkowy z Fundacji Firmy Rodzinne Mateusz Kamiński zwrócił uwagę, że polska fundacja rodzinna to rozwiązanie, które od strony prawnej daje dotychczas niedostępne możliwości polskim przedsiębiorcom rodzinnym.

REKLAMA

"Już teraz kilkaset takich fundacji jest w procesie tworzenia i rozpoczynania działalności, a należy spodziewać się, że powstanie ich znacznie więcej" - wskazał. Dodał, że obowiązujące od dwóch miesięcy przepisy pozwalają tworzyć w naszym kraju "instrumenty prawne ochrony majątku rodzinnego, inspirowane rozwiązaniami znanymi w zachodniej Europie i za Atlantykiem".

"Polska fundacja rodzinna umożliwia całkowite oddzielenie wniesionego do niej majątku od członków rodziny, przy jednoczesnym zagwarantowaniu im i zabezpieczeniu udziału w korzyściach z tego majątku" - stwierdził. Podkreślił, że takim wnoszonym do fundacji majątkiem może być działająca firma - zasadniczo, w formie spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskazał na daleko idącą elastyczność statutu tworzonej fundacji, umożliwiający jej założycielowi, jako fundatorowi, "bardzo daleko idące ustalenie dalszego rozwoju firmy, także na czas po swojej śmierci". "Uzupełniają to przemyślane i korzystne zasady opodatkowania samej fundacji, jak i wyznaczonego kręgu jej beneficjentów" - zaznaczył.

Zainteresowanie fundacją rodzinną

REKLAMA

Ekspert zastrzegł, że jest jeszcze za wcześnie, by wyciągać "daleko idące lub zero-jedynkowe oceny tej nowej formy prawnej". Przyznał, że nie sposób jednak nie zauważyć reakcji samych przedsiębiorców, "którzy z zainteresowaniem odnoszą się do jej możliwości i celu jej tworzenia". "Pośród kilku najczęściej pojawiających się argumentów, które przekonują ich do pogłębionego zainteresowania tym tematem, zdecydowanie na pierwszy plan wybija się możliwość zupełnie innego niż dotychczas, pełniejszego i swobodniejszego zaplanowania i zabezpieczenia rozwoju firmy w planowanej sukcesji" - stwierdził.

Kamiński zauważył, że zainteresowanie fundacją rodzinną jest powszechne - "nie można powiedzieć, że tworzone są w sposób szczególny w niektórych branżach lub regionach Polski".

Jak zaznaczył, do sukcesji przymierza się coraz więcej polskich firm rodzinnych, zwłaszcza tych tworzonych w latach dziewięćdziesiątych. "Dotychczas brakowało instrumentu prawnego zabezpieczającego wypracowywane w rodzinie zasady takiej sukcesji" - podkreślił. Chodzi, jak wskazał, m.in. o podział obowiązków i zysków, wolę twórcy firmy co do jej trwania i rozwoju, czy udział profesjonalnych doradców. "Fundacja daje taką możliwość" - podkreślił.

Ekspert przypomniał, że nie mamy w naszej krótkiej historii wolnej przedsiębiorczości doświadczeń z tego typu rozwiązaniami prawnymi. "Dlatego niezwykle ważne jest umiejętne czerpanie z wiedzy i doświadczeń zagranicznych, zwłaszcza z konkretnych przykładów rodzin przedsiębiorców, którym analogiczne rozwiązania pozwoliły i pozwalają uzyskiwać wymierne korzyści, np. status światowych liderów swoich branż" - stwierdził.

Funkcjonowanie fundacji rodzinnych z Polsce

W jego ocenie "kluczowym dla prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania tej instytucji prawnej będą rozsądek i rozwaga zarówno samych przedsiębiorców, jak i wspierających ich podmiotów, co do tego kto i dlaczego powinien taką fundację założyć".

Zgodnie ustawą, fundatorem może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych, która przekaże fundacji rodzinnej określone aktywa. Fundacja rodzinna może być założona przez więcej niż jedną osobę, w tym także przez osoby niespokrewnione. Może być też ustanawiana w akcie założycielskim lub w testamencie, sporządzanych w formie aktu notarialnego. Fundacja ustanawiana na podstawie testamentu może mieć tylko jednego fundatora.

Fundacja rodzinna ma obowiązek spełniać świadczenia na rzecz beneficjenta, czyli przenosić na niego składniki majątkowe, w tym środki pieniężne, rzeczy lub prawa, albo oddać je beneficjentowi do korzystania zgodnie z wolą fundatora. Beneficjent może także otrzymać składniki mienia fundacji po jej rozwiązaniu. Majątek fundacji rodzinnej powstały na skutek wyposażenia jej przez fundatora będzie stanowić fundusz założycielski, którego wartość nie może być niższa niż 100 tys. zł. Fundusz ten będzie musiał być wniesiony w całości przed zarejestrowaniem fundacji w rejestrze fundacji rodzinnych, z wyjątkiem fundacji ustanowionych w testamencie.

W Polsce blisko 830 tys. firm to firmy rodzinne, spośród których 57 proc. planuje sukcesję w ciągu najbliższych pięciu lat - wynika z danych Instytutu Biznesu Rodzinnego. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

REKLAMA

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

REKLAMA

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Debata Trzaskowski – Nawrocki [RELACJA NA ŻYWO]

Debata między kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. Relacja na żywo.

REKLAMA