REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundacja rodzinna: nowe perspektywy dla sukcesji firmowych

Fundacja rodzinna: nowe perspektywy dla sukcesji firmowych
Fundacja rodzinna: nowe perspektywy dla sukcesji firmowych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy coraz częściej zastanawiają się nad tym, czy fundacja rodzinna to dobry czy zły pomysł dla ich firm. Przed odpowiedzią na to pytanie, warto zastanowić się nad kontekstem, w którym funkcjonują polskie przedsiębiorstwa rodzinne. Według danych Instytutu Biznesu Rodzinnego, tylko 30% takich firm jest w stanie przetrwać i przekazać swoje działania z pierwszego pokolenia na kolejne. To niepokojące statystyki, które wskazują na potrzebę wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych, wspierających sukcesję międzypokoleniową.

W tym kontekście ustawa o fundacji rodzinnej, która weszła w życie pod koniec maja, ma na celu poprawę otoczenia prawnego dotyczącego sukcesji firmowych. Jednym z głównych założeń jest zapewnienie, że majątek założyciela przedsiębiorstwa pozostaje w rękach rodziny. Ta inicjatywa ma nie tylko zagwarantować rodzinie środki finansowe, ale również umożliwić realizację wizji fundatora i przekazywanie wartości, które przyjął on w biznesie.

REKLAMA

Fundacja rodzinna. Jak to wygląda w praktyce? 

W praktyce, fundacja rodzinna ma pełnić szereg istotnych zadań. Po pierwsze, będzie gromadzić i zarządzać majątkiem przekazanym przez fundatora oraz inne osoby. Po drugie, będzie zapewniać środki dla beneficjentów, w szczególności osób bliskich. Jest to ważne z punktu widzenia długoterminowej kontynuacji działalności firmy oraz zabezpieczenia interesów rodziny.

Jednakże, jak podkreślam, temat fundacji rodzinnej jest stosunkowo świeży w Polsce. Choć pojęcie fundacji rodzinnej jest znane za granicą od lat, nie wszystkie zagraniczne rozwiązania można bezpośrednio przenieść na nasze podwórko. Kultura i podatki są tylko dwoma z wielu czynników, które trzeba uwzględnić przy tworzeniu odpowiednich ram prawnych i organizacyjnych dla fundacji rodzinnych.

Do tematu trzeba podejść z należytą starannością 

Dlatego też, ważne jest, aby przedsiębiorcy podeszli do tematu z należytą starannością i konsultowali się z profesjonalistami, którzy posiadają doświadczenie w obszarze fundacji rodzinnych. Przy zakładaniu i prowadzeniu fundacji rodzinnej niezbędne jest podejście przyszłościowe, z myślą nie tylko o najbliższych 5 czy 10 latach, ale także o perspektywie 15 lat i więcej. Fundacja rodzinna ma bowiem działać przez długie lata, w przeciwieństwie do spółki, którą można sprzedać lub zlikwidować.

Podczas zakładania fundacji rodzinnej, istotne jest ustalenie warunków dotyczących sytuacji, w której fundator zmarłby. Konieczne jest również precyzyjne określenie praw beneficjentów. Dlatego też, fundacja rodzinna to nie tylko kwestia korzyści podatkowych, ale przede wszystkim wymaga przewidzenia i odpowiedniego rozwiązania wielu zagadnień.

Fundacja rodzinna to jednostka, która posiada zarząd, a w niektórych przypadkach również radę nadzorczą. Ma również beneficjentów, których dobro jest priorytetem. Ważne jest, aby opracować statut fundacji i aby zarządzający fundacją posiadali odpowiednią wiedzę na temat płatności podatkowych związanych z działalnością fundacji.

Na polskim rynku obecnie można zaobserwować rosnące zainteresowanie przekształceniem spółek w fundacje rodzinne. Jednak warto pamiętać, że takie przekształcenie wymaga doświadczenia i wiedzy, które posiadają firmy specjalizujące się w obszarze fundacji rodzinnych. Fundacja rodzinna to zupełnie inna jednostka niż duże korporacje, dlatego też kompleksowe podejście do obsługi fundacji jest kluczowe.

Fundacja rodzinna a estoński CIT. Co wybrać? 

Estoński CIT to forma opodatkowania przewidziana dla podmiotów prowadzących aktywną działalność gospodarczą. Daje zapewnienie możliwości reinwestowania zysków przed opodatkowaniem, a także umożliwienie wzrostu biznesu dzięki niższemu opodatkowaniu. Korzyści z „estońskiego” CIT to odroczenie opodatkowania, odroczenie opodatkowania spółki do momentu: wypłaty dywidendy, utraty prawa do stosowania “estońskiego” CIT, dystrybucji zysku lub wystąpienia kilku innych (specyficznych) zdarzeń wymienionych w Ustawie o CIT. Dopóki w/w zdarzenia nie wystąpią, spółka nie płaci podatku CIT.

Podsumowując, ustawa o fundacji rodzinnej, która weszła w życie niedawno, otwiera nowe perspektywy dla sukcesji firmowych w Polsce. Zarówno ta forma, jak i estoński CIT są atrakcyjne dla polskich przedsiębiorców. Wiele zależy jednak od ich planów i oczekiwań. Fundacja rodzinna jest skierowana głównie do osób, które chcą gromadzić majątek i prowadzić działalność wraz z członkami rodziny. Zaś estoński CIT to rozwiązanie dla osób, które chcą prowadzić działalność operacyjną z osobami poza rodziny. Najlepiej skontaktować się z doświadczonym ekspertem, by sprawdzić plusy i minusy obu tych rozwiązań. 

Michał Pasternak, CEO AccroWell

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

REKLAMA

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo nie będzie zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

REKLAMA