REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z czym kojarzy się Ukraińcom Polska? Co drugi obywatel Ukrainy wskazuje na przyjazne nastawienie Polaków. Badanie EWL i UW

EWL Group
Zmieniamy europejski rynek pracy dla Ciebie
Z czym kojarzy się Ukraińcom Polska? Co drugi obywatel Ukrainy wskazuje na przyjazne nastawienie Polaków. Badanie EWL i UW
Z czym kojarzy się Ukraińcom Polska? Co drugi obywatel Ukrainy wskazuje na przyjazne nastawienie Polaków. Badanie EWL i UW
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

53% obywateli Ukrainy przed przyjazdem do naszego kraju wiedziało o tym, że Polacy są do nich przyjaźnie nastawieni – wynika z badania „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. 

Co drugi obywatel Ukrainy wskazuje na przyjazne nastawienie Polaków

Badanie pokazało, że jednym z głównych skojarzeń z Polską, zarówno wśród migrantów zarobkowych, jak i uchodźców wojennych, jest pozytywny stosunek Polaków do Ukraińców (53%). W przypadku samych migrantów przedwojennych odsetek ten wyniósł aż 57%. Blisko co czwarty respondent (24%) przed przyjazdem do naszego kraju uważał, że Polska jest krajem atrakcyjnym do prowadzenia działalności gospodarczej. 

REKLAMA

Ukraińcy w Polsce - wykres 18

 

 

Źródło zewnętrzne

Ponadto wśród trzech grup respondentów w podobnym stopniu funkcjonowała opinia odnośnie do tego, że Polska jest krajem emigracyjnym, głównie dla pracowników niewykwalifikowanych (44%).

Czy pobyt w Polsce potwierdził wcześniejszą wiedzę Ukraińców

Przekonanie, że Polacy są przyjaźnie nastawieni wobec obywateli Ukrainy, potwierdziło się u ponad 2/3 respondentów (68%), podobnie jak teza o tym, że Polska jest atrakcyjnym krajem do zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej (67%). Z kolei przekonanie, że Polska jest krajem emigracyjnym, głównie dla pracowników niewykwalifikowanych znalazło potwierdzenie u 53% obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

Ukraińcy w Polsce - wykres 17

 

 

Źródło zewnętrzne

Powody pozostania w Polsce

REKLAMA

Z badania wynika również, że wśród głównych powodów do pozostania w Polsce obywatele Ukrainy wskazują właśnie czynniki społeczne. Posiadanie przyjaciół i znajomych w naszym kraju (40%) oraz przyjazne nastawienie Polaków (37%) to najczęściej wymieniane powody, dla których ukraińscy obywatele chcieliby zatrzymać się w Polsce na dłużej.

Przyjaźń Polaków i Ukraińców to także efekt wieloletniej migracji ekonomicznej ukraińskich obywateli do naszego kraju, która rozpoczęła się na długo przed 2022 rokiem. A polska solidarność i braterska pomoc podczas rosyjskiej agresji pokazała Ukraińcom, że Polacy to ich najbliżsi sojusznicy. W tym zasługa całego polskiego społeczeństwa. To właśnie tego rodzaju oddolne inicjatywy, zacieśnienie więzi między obywatelami, tworzą trwałe i wartościowe relacje polsko-ukraińskie. Ich znaczenie dla przyszłości naszych narodów jest nieocenione, budując fundamenty wspólnego rozwoju i partnerstwa – komentuje wyniki badań Mariya Kuzenko, dyrektorka operacyjna Fundacji EWL. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ukraińcy w Polsce - wykres 18

 

 

Źródło zewnętrzne

Badanie z obywatelami Ukrainy przebywającymi w Polsce zostało przeprowadzone w dniach 4–13 marca 2023 roku za pomocą wywiadów bezpośrednich F2F w kilkunastu miejscowościach Polski na próbie liczącej łącznie N=500 dorosłych obywateli Ukrainy, zarówno migrantów przedwojennych, jak i uchodźców wojennych z Ukrainy. Kwestionariusz badania został opracowany przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej UW z wykorzystaniem części pytań zgłoszonych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Urząd do Spraw Cudzoziemców i Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r.

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

REKLAMA

Sygnaliści i ich ochrona - przepisy. Wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy już wkrótce. Czy jeszcze w 2024 roku?

Polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy, na wdrożenie Unijnej dyrektywy dotyczącej sygnalistów czekają już od prawie 3 lat, gdyż to do 17 grudnia 2021 roku Polska, tak jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, była zobowiązana do implementacji unijnych przepisów do naszego krajowego systemu prawnego. Z czego wynika tak duże opóźnienie? Na wdrożenie jakich regulacji muszą być przygotowani pracodawcy?

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

REKLAMA

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA