REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory 2023: Senatorzy z PiS - Seweryński, Łuczak i Błaszczyk - ubiegają się o reelekcję w łódzkim

wybory 2023
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Senatorzy z woj. łódzkiego - prof. Michał Seweryński, Maciej Łuczak i Przemysław Błaszczyk - ponownie będą ubiegać się o mandaty w najbliższych wyborach jako kandydaci Prawa i Sprawiedliwości.

"Wraz z senatorami Łuczakiem i Błaszczykiem od kilku kadencji jesteśmy związani z ziemią sieradzką; liczymy na poparcie w działalności na rzecz dobra naszej ojczyzny - tej lokalnej i ogólnej" - podkreślił senator Michał Seweryński podczas prezentacji kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu i Senatu, która odbyła się w sobotę w Sieradzu.

REKLAMA

Okręg 11.

Jak przypomniał marszałek woj. łódzkiego i szef regionalnych struktur PiS Grzegorz Schreiber, w obrębie okręgu 11. sieradzkiego do Sejmu znajdują się trzy okręgi wyborcze do senatu. Prof. Michał Seweryński ubiega się o mandat senatora z okręgu nr 27 obejmującego obszar powiatów: pajęczańskiego, sieradzkiego, wieluńskiego, wieruszowskiego i zduńskowolskiego; Maciej Łuczak jest kandydatem PiS w okręgu nr 26, czyli na terenie powiatów: łaskiego, pabianickiego i zgierskiego, a Przemysław Błaszczyk - w okręgu nr 25, czyli w powiatach: kutnowskim, łęczyckim, łowickim i poddębickim.

Kandydaci

REKLAMA

Prof. Seweryński jest z wykształcenia prawnikiem, od roku 1990 zatrudnionym jako profesor zwyczajny na Uniwersytecie Łódzkim (w latach 1990-1996 był rektorem tej uczelni), a od 1997 do 2018 roku także na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Prowadził działalność naukową i dydaktyczną w dziedzinie polskiego i europejskiego prawa pracy. Jako visiting professor wykładał na uniwersytetach we Francji, Kanadzie, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwajcarii i Japonii. Jest autorem ponad 190 publikacji naukowych (w tym kilkudziesięciu w językach obcych). Był senatorem VIII, IX i X kadencji, w IX kadencji także wicemarszałkiem Senatu.

Z kolei Maciej Łuczak jest z wykształcenia inżynierem geodetą, prowadzi też gospodarstwo rolne o profilu roślinnym. W 2014 roku był radnym Rady Powiatu Pabianickiego, a w 2015 r. został wiceprezydentem Pabianic. Jest senatorem od dwóch kadencji.

"Jestem w Senacie czwartą kadencję, a obecnie będę ubiegał się o piątą. Z wykształcenia i zamiłowania jestem związany z rolnictwem, w ostatnich dwóch kadencjach byłem wiceprzewodniczącym komisji rolnictwa. Nadal chciałbym reprezentować tę grupę zawodową" - zaznaczył Przemysław Błaszczyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W każdym z okręgów senackich wybierany jest jeden senator na zasadzie większości względnej.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ maak/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie może uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

REKLAMA

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności 400 tys. osób kończy się 30 września. Będą przedłużone do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

REKLAMA