REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja IPN jest wbrew polskiej racji stanu - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki. Dlaczego opozycja chce likwidacji IPN?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dlaczego opozycja chce likwidacji IPN?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Likwidacja IPN jest formą szkodzenia państwu polskiemu. To działanie wbrew polskiej racji stanu, aby likwidować instytucję z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, która wykonała taki ogrom pracy – powiedział w środę na antenie TVP Info prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Prezes IPN odniósł się do wypowiedzi przywódcy Lewicy Włodzimierza Czarzastego, który w TVN 24 powiedział, że „jeżeli chodzi o CBA, jeżeli chodzi o IPN, uważam, że te instytucje powinny być zlikwidowane”. „Trzeba się przyjrzeć temu od środka – ja bym likwidował” – dodał. Czarzasty przypomniał, że Lewica nie głosowała za powołaniem CBA i IPN. Podkreślił jednocześnie, że jest „daleki od likwidowania wszystkich po kolei instytucji, które robiły świństwa”. Dr Nawrocki zauważył, że opinia Czarzastego jest charakterystyczna dla środowisk postkomunistycznych i działaczy z korzeniami komunistycznymi. „Nie można odmówić konsekwencji panu przewodniczącemu oraz temu środowisku. Każdy głos w systemie demokracji należy szanować, ale jest to głos siedmiu procent wyborców, którzy oddali głos na ugrupowanie postkomunistyczne” – podkreślił.

REKLAMA

Dlaczego Lewica i PO chcą likwidacji IPN?

REKLAMA

„Motywy stojące za postulatami likwidacji IPN są dwojakiego rodzaju. Jednym z nich jest osobiste zaangażowanie w system totalitarny przez 1989 rokiem. Słyszeliśmy jak pan przewodniczący Czarzasty negował istnienie systemu totalitarnego w Polsce przed 1989 rokiem. To wypowiedź całkowicie ahistoryczna. Drugim powodem jest brak wiedzy o działalności Instytutu Pamięci Narodowej, ignorancja w zakresie jego pracy” – podkreślił.

Prezes IPN wyraził zdziwienie wypowiedziami działaczy PO, który także postulują likwidację Instytutu. Zauważył, że również w wypadku tego ugrupowania w grę mogą wchodzić pobudki osobiste, między innymi współpracowników SB, którzy z list tego ugrupowania kandydowali do Sejmu. „Niezrozumiałe są jednak takie wypowiedzi ze strony osób zaangażowanych w działalność opozycji antykomunistycznej w latach osiemdziesiątych” – dodał, odnosząc się do wypowiedzi byłego przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny, który wysuwał postulat likwidacji IPN. „Likwidacja IPN jest formą szkodzenia państwu polskiemu. To działanie wbrew polskiej racji stanu, aby likwidować instytucję z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, która wykonała taki ogrom pracy” – podkreślił.

Instytut Pamięci Narodowej to już ponad dwadzieścia lat działalności

REKLAMA

Zapewnił, że jest gotowy przedstawić wszystkim politykom dorobek IPN, między innymi w sferze edukacji, badań naukowych, poszukiwań ofiar zbrodni komunistycznych i niemieckich oraz upamiętnienia bohaterów walki o niepodległość. Zauważył, że gdyby nie działalność IPN w Polsce wciąż stałyby sowieckie obiekty propagandowe. „Instytut Pamięci Narodowej w czasie ponad dwudziestu lat działalności sprawia, że jesteśmy w coraz większym stopniu społeczeństwem obywatelskim, społeczeństwem odpowiedzialnym za losy Rzeczypospolitej” – powiedział prezes IPN.

Nawrocki był pytany również o wypowiedzi Donalda Tuska, który w 2009 i 2023 nazwał żołnierzy sowieckich wyzwolicielami spod okupacji niemieckiej. „Tak nie powinien mówić człowiek, który jest historykiem i powinien służyć Polsce” – podkreślił. Nawrocki dodał, że w IPN powstały dziesiątki opracowań dokumentujących początki okupacji sowieckiej w Polsce w 1945 r. „Z takimi wypowiedziami będziemy walczyć w sposób naukowy i merytoryczny” – zaznaczył. W jego opinii, ważnym elementem działalności merytorycznej są również działania lustracyjne, stojące w sprzeczności z wysuwanymi przez obecną opozycję pomysłami przywrócenia wysokich emerytur funkcjonariuszom bezpieki. „W Polsce powinniśmy zajmować się ofiarami zbrodni komunistycznych i dokończyć w końcu proces transformacji ustrojowej. Przywracanie wysokich świadczeń funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa jest świadectwem braku odpowiedzialności za zbrodnie komunistyczne i psuciem jakości życia w państwie demokratycznym, bo za współpracę ze złym systemem powinna przychodzić kara, a nie nagroda” – wyjaśnił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: Michał Szukała

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Empatia zamiast strachu? Apel w sprawie małoletnich pasażerów

Kontrolerzy powinni być świadomi emocji dzieci i podchodzić do nich z empatią stosowną do ich wieku - podkreśla Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak. Do biura RPD wpływa wiele zgłoszeń dotyczących łamania praw dziecka w środkach transportu publicznego.

Czym jest świadczenie urlopowe, ile wynosi w 2025 roku i czym różni się od tzw. wczasów pod gruszą. Podatki i składki ZUS

W sezonie wakacyjnym wielu pracowników zadaje sobie pytanie: czy oprócz wynagrodzenia za urlop przysługuje mi jakieś dodatkowe świadczenie? Odpowiedź brzmi: tak, jeśli spełnione są odpowiednie warunki — możesz otrzymać tzw. świadczenie urlopowe lub „wczasy pod gruszą”. Co to dokładnie oznacza? Wyjaśniamy!

Upoważnienie do opieki nad dzieckiem: do pobrania na wyjazd w wakacje [WZÓR]

Wakacje to okres częstych wyjazdów dzieci, czasami również z innymi osobami niż rodzice. Dzieci, które wyjeżdżają z babcią, dziadkiem, ciocią, wujkiem czy innymi osobami, muszą mieć ze sobą upoważnienie. Rodzice przygotowują takie pismo i najlepiej, aby podpisali je wspólnie.

Więcej i lepiej dla Ukraińców? Jest projekt zmian ustawy [dot. pobytu, 800 plus, świadczeń, zakwaterowania, pracy]

Więcej i lepiej dla Ukraińców? Jest projekt zmian ustawy w zakresie pobytu, świadczeń, zakwaterowania i pracy Ukraińców na terytorium Polski. Najważniejszym uprawnieniem jest przedłużenie tymczasowej ochrony i związanych z nią uprawnień dla uchodźców do 4 marca 2026 roku. Jednocześnie planowane są zmiany w procedurach pobytowych, rejestracji PESEL, a także w funkcjonowaniu ośrodków zbiorowego zakwaterowania.

REKLAMA

Jednorazowo 7000 zł z ZUS: łatwiej, szybciej, bez decyzji

Jednorazowo 7000 zł z ZUS: łatwiej, szybciej, bez decyzji. A wszystko to za sprawą rozporządzenia, które ma się zmienić, aby ułatwić świadczeniobiorcom sprawne uzyskanie pieniędzy i uniknięcie zbędnych procedur i biurokracji. Co zatem się zmieni?

Wygrana bez rekompensaty: Firma pokonała ZUS na całej linii, ale kosztów nie odzyskała

Firma pokonała ZUS, ale nie uzyskała rekompensaty. „Ponad 871 decyzji ZUS, 150 tys. stron dokumentacji, tysiące godzin pracy. Wszystkie sprawy wygrane przez przedsiębiorcę przed sądami w I i II instancji. W teorii - spektakularny sukces. W praktyce ekonomiczna porażka" - pisze dzisiejszy „Dziennik Gazeta Prawna".

Alarmujący raport NIK o sytuacji niepełnosprawnych. Jest źle, potrzebne są zmiany

Alarmujący raport NIK o sytuacji niepełnosprawnych. Jest źle, potrzebne są zmiany. Co to są warsztaty terapii zajęciowej (WTZ)? Kto organizuje i po co są warsztaty terapii zajęciowej (WTZ)? Co się dzieje z pieniędzmi z PFRON i jakie nadużycie wykryto - wszystko to wynika z najnowszego raportu NIK.

Abonament RTV: drożej w 2026 roku. Jakie zniżki za zapłatę z góry? Jakie kary za niepłacenie abonamentu i brak rejestracji odbiornika?

W 2026 roku obowiązywać będą wyższe stawki abonamentu RTV niż w 2025 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 27 czerwca 2025 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2026 r. 

REKLAMA

22 lipca 2025 r.: rekonstrukcja rządu

Rekonstrukcja rządu odbędzie się we wtorek 22 lipca 2025 roku. Została opóźniona o tydzień na wniosek marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Czym zostało podyktowane opóźnienie zmian w rządzie?

Co daje niepełnosprawność sprzężona?

Co daje niepełnosprawność sprzężona? Chociaż większość osób, które cierpi na różnego rodzaju zaburzenia powiedziałoby raczej: co odbiera niepełnosprawność sprzężona? (sic!). Odbiera zdrowie i jakość życia, a czasami nawet samo życie. W artykule skupimy się omówieniu podstawowych pojęć i uprawnień, szczególnie dla dzieci, związanych z niepełnosprawnością sprzężoną. Zatem: co to jest niepełnosprawność sprzężona? Jakie to są niepełnosprawności sprzężone? Czy autyzm to niepełnosprawność sprzężoną? Kto orzeka o niepełnosprawności sprzężonej?

REKLAMA