REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja IPN jest wbrew polskiej racji stanu - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki. Dlaczego opozycja chce likwidacji IPN?

Dlaczego opozycja chce likwidacji IPN?
Dlaczego opozycja chce likwidacji IPN?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Likwidacja IPN jest formą szkodzenia państwu polskiemu. To działanie wbrew polskiej racji stanu, aby likwidować instytucję z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, która wykonała taki ogrom pracy – powiedział w środę na antenie TVP Info prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Prezes IPN odniósł się do wypowiedzi przywódcy Lewicy Włodzimierza Czarzastego, który w TVN 24 powiedział, że „jeżeli chodzi o CBA, jeżeli chodzi o IPN, uważam, że te instytucje powinny być zlikwidowane”. „Trzeba się przyjrzeć temu od środka – ja bym likwidował” – dodał. Czarzasty przypomniał, że Lewica nie głosowała za powołaniem CBA i IPN. Podkreślił jednocześnie, że jest „daleki od likwidowania wszystkich po kolei instytucji, które robiły świństwa”. Dr Nawrocki zauważył, że opinia Czarzastego jest charakterystyczna dla środowisk postkomunistycznych i działaczy z korzeniami komunistycznymi. „Nie można odmówić konsekwencji panu przewodniczącemu oraz temu środowisku. Każdy głos w systemie demokracji należy szanować, ale jest to głos siedmiu procent wyborców, którzy oddali głos na ugrupowanie postkomunistyczne” – podkreślił.

REKLAMA

Dlaczego Lewica i PO chcą likwidacji IPN?

REKLAMA

„Motywy stojące za postulatami likwidacji IPN są dwojakiego rodzaju. Jednym z nich jest osobiste zaangażowanie w system totalitarny przez 1989 rokiem. Słyszeliśmy jak pan przewodniczący Czarzasty negował istnienie systemu totalitarnego w Polsce przed 1989 rokiem. To wypowiedź całkowicie ahistoryczna. Drugim powodem jest brak wiedzy o działalności Instytutu Pamięci Narodowej, ignorancja w zakresie jego pracy” – podkreślił.

Prezes IPN wyraził zdziwienie wypowiedziami działaczy PO, który także postulują likwidację Instytutu. Zauważył, że również w wypadku tego ugrupowania w grę mogą wchodzić pobudki osobiste, między innymi współpracowników SB, którzy z list tego ugrupowania kandydowali do Sejmu. „Niezrozumiałe są jednak takie wypowiedzi ze strony osób zaangażowanych w działalność opozycji antykomunistycznej w latach osiemdziesiątych” – dodał, odnosząc się do wypowiedzi byłego przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny, który wysuwał postulat likwidacji IPN. „Likwidacja IPN jest formą szkodzenia państwu polskiemu. To działanie wbrew polskiej racji stanu, aby likwidować instytucję z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, która wykonała taki ogrom pracy” – podkreślił.

Instytut Pamięci Narodowej to już ponad dwadzieścia lat działalności

REKLAMA

Zapewnił, że jest gotowy przedstawić wszystkim politykom dorobek IPN, między innymi w sferze edukacji, badań naukowych, poszukiwań ofiar zbrodni komunistycznych i niemieckich oraz upamiętnienia bohaterów walki o niepodległość. Zauważył, że gdyby nie działalność IPN w Polsce wciąż stałyby sowieckie obiekty propagandowe. „Instytut Pamięci Narodowej w czasie ponad dwudziestu lat działalności sprawia, że jesteśmy w coraz większym stopniu społeczeństwem obywatelskim, społeczeństwem odpowiedzialnym za losy Rzeczypospolitej” – powiedział prezes IPN.

Nawrocki był pytany również o wypowiedzi Donalda Tuska, który w 2009 i 2023 nazwał żołnierzy sowieckich wyzwolicielami spod okupacji niemieckiej. „Tak nie powinien mówić człowiek, który jest historykiem i powinien służyć Polsce” – podkreślił. Nawrocki dodał, że w IPN powstały dziesiątki opracowań dokumentujących początki okupacji sowieckiej w Polsce w 1945 r. „Z takimi wypowiedziami będziemy walczyć w sposób naukowy i merytoryczny” – zaznaczył. W jego opinii, ważnym elementem działalności merytorycznej są również działania lustracyjne, stojące w sprzeczności z wysuwanymi przez obecną opozycję pomysłami przywrócenia wysokich emerytur funkcjonariuszom bezpieki. „W Polsce powinniśmy zajmować się ofiarami zbrodni komunistycznych i dokończyć w końcu proces transformacji ustrojowej. Przywracanie wysokich świadczeń funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa jest świadectwem braku odpowiedzialności za zbrodnie komunistyczne i psuciem jakości życia w państwie demokratycznym, bo za współpracę ze złym systemem powinna przychodzić kara, a nie nagroda” – wyjaśnił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: Michał Szukała

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • extrem
    2023-11-16 01:29:13
    Pan Czarzasty, były działacz pzpr, organizacji przestępczej, na którego zagłosowały 4 bloki i 2 altany, będzie likwidował instytucję, której rolą jest znakowanie dokładnie takich elementów. chichot historii.
    0
  • nauczyciel333
    2023-11-03 10:42:32
    To straszne że komuniści będą decydować do likwidacji IPN, czaszasty zdobył 8% głosów i myśli że będzie o wszystkim decydował , niedoczekanie . Skandaliczna jest wypowiedź TUSKA jako historyka , to się w głowie nie mieści, że ten człowiek jest za likwidacją IPN insytytucji powołanej za rządow BUZKA. Pewnie lepiej zlikwidować IPN który sławi Polskę na całym świecie, a przywrócić SB-kom ich przywileje . Wstyd i hańba p TUSK. likwidacja tej instytucji na pewno nie przysporzy panu wyborców i zwolenników a wręcz przeciwnie . Bardzo żałuję że na was głosowałam
    1
  • ewcia
    2023-11-03 10:32:39
    xyz
    0
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Donald Tusk wybrany prezesem Rady Ministrów. Większość rządowa liczy 248 posłów

Sejm w poniedziałek 11 grudnia 2023 r. wybrał Donalda Tuska na prezesa Rady Ministrów. Za głosowało 248 posłów, przeciw – 201. 

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Sprawdź czy masz szansę na wolne na ostatnią chwilę.

Pracownicy, który nie zadbali o to, by zapewnić sobie wolne na święta, mogą być zaskoczeni tym, że urlop na żądnie nie rozwiąże ich problemu. Wbrew jego nazwie, aby z niego skorzystać, trzeba uzyskać zgodę pracodawcy.

Ministrowie w rządzie Tuska

Donald Tusk przedstawi skład Rady Ministrów na posiedzeniu Sejmu we wtorek 12 grudnia; kandydaci na ministrów są przygotowani do rozpoczęcia pracy kwadrans po otrzymaniu powołania - powiedział rzecznik PO Jan Grabiec.

Rząd Morawieckiego nie otrzymał wotum zaufania. Za byli posłowie PiS i Kukiz15; przeciw – KO, PSL–TD, Polski2050–TD, Lewicy i Konfederacji

Sejm w poniedziałek 11 grudnia 2023 r. nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Gabinet poparło w głosowaniu 187 posłów PiS i trzech posłów Kukiz’15; przeciw byli wszyscy posłowie KO, PSL–TD, Polski 2050 –TD, Lewicy i Konfederacji.

REKLAMA

Wadliwe lub nietrafione prezenty świąteczne. Co można z tym zrobić zgodnie z prawem? Reklamacje, gwarancja, zwrot

Grudzień to czas wzmożonego ruchu w galeriach handlowych i większej aktywności klientów na stronach sklepów internetowych. Święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją do obdarowywania najbliższych upominkami. Jednak co zrobić z prezentem uszkodzonym lub nietrafionym? W tym kontekście warto przypomnieć nowe zasady reklamacji konsumenckiej po blisko roku od ich wejścia w życie.

Po ponad pół roku znowu rośnie liczba ukraińskich uchodźców w Polsce

Po raz pierwszy od marca 2023 roku odnotowano wzrost liczby ukraińskich uchodźców objętych ochroną tymczasową w Polsce. Na koniec października tego roku liczba ta osiągnęła ponad 957 tys. osób, co sygnalizuje zmianę dotychczasowej tendencji spadkowej – informuje 11 grudnia 2023 r. Platforma Migracyjna EWL, powołując się na najnowsze dane Eurostat.

Ochrona danych osobowych pacjentów. Prezes UODO zatwierdził Kodeks postępowania dla sektora ochrony zdrowia

Dokument ma być narzędziem dla administratorów i podmiotów przetwarzających dane osobowe z branży ochrony zdrowia. To pierwszy w Europie kodeks obejmujący podmioty publiczne i prywatne z sektora medycznego.

28 grudnia 2023 r. mija termin wykonania zaległych szkoleń bhp i badań lekarskich pracowników. Należy też sprawdzić ważność orzeczeń lekarskich!

28 grudnia 2023 r. kończy się okres przejściowy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią COVID-19. Pracodawcy muszą zadbać o wykonanie zaległych badań profilaktycznych pracowników i szkoleń bhp. Jeżeli pracodawca nie spełni tego obowiązku, grozi mu kara grzywny do 30000 zł.

REKLAMA

Dodatek osłonowy 2024: nie pomniejszy go ani urząd skarbowy, ani komornik. Można zyskać od 228,80 zł do 822,25 zł

Od 1 stycznia 2024 r. Polacy po raz kolejny otrzymają wsparcie w postaci dodatku osłonowego. Wnioski będą składać pomiędzy 1 a 30 kwietnia, a wypłaty będą zrealizowanego do 30 czerwca 2024 r. Jednak niektórzy już dziś się martwią, czy otrzymają deklarowane kwoty w całości. Czy trzeba będzie od nich zapłacić podatek oraz czy będą podlegały egzekucji komorniczej.

Potrącenie w postępowaniu cywilnym po zmianach w 2023 roku. Warunki, zasady, przepisy i wątpliwości

Skuteczne złożenie zarzutu potrącenia w trakcie postępowania cywilnego, pomimo uregulowania tej kwestii przez ustawodawcę w kodeksie postępowania cywilnego nadal rodzi kontrowersje i rozbieżne rozstrzygnięcia sądu. Nowelizacja art. 203(1) kodeksu postępowania cywilnego wprowadzona od 1 lipca 2023 r. ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, zamiast powstałe rozbieżności usunąć, zrodziła nowe. 

REKLAMA