REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są koszty i prowizje na platformach crowfundingowych?

Jaka jest prowizja od internetowej zbiórki?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są prowizje i opłaty na platformach crowfundingowych w Polsce i na świecie? Generalnie trzeba płacić, nawet 15% od zebranych kwot. Gdzie najbardziej opłata się założyć zbiórkę? 

Na świecie  działa blisko cztery tysiące platform finansowania społecznościowego. Czy istnieją darmowe portale finansowani społecznościowego? Krótka odpowiedź brzmi: praktycznie nie, choć bardziej precyzyjna odpowiedź powinna brzmieć – nie, z nielicznym wyjątkami. Chociaż wiele z platform finansowania społecznościowego twierdzi, że są bezpłatne, to zazwyczaj oznacza to tylko tyle, że bezpłatna jest rejestracja. Natomiast dalsze korzystanie z nich oraz wypłacanie zgromadzonych środków jest już obarczone kosztami, czasami bardzo wysokimi sięgającymi 15% zebranych pieniędzy. Wynika to z faktu, że serwisy crowdfundingowe potrzebują sposobu na zarabianie pieniędzy i robią to poprzez wprowadzenie różnego rodzaju opłat, prowizji i kosztów. 

REKLAMA

Opłaty - jak to wygląda na świecie 

REKLAMA

Ile platform, tyle różnych wydatków. Opłata abonamentowa lub opłata za rejestrację to jednorazowa, miesięczna lub roczna opłata, którą platforma crowdfundingowa pobiera za korzystanie z jej usług. Na przykład MightyCause, działająca za granicą, oferuje dwa plany subskrypcji zaczynające się od 59 USD miesięcznie, które są rozliczane miesięcznie lub rocznie. Warto jednak zauważyć, że większość serwisów crowdfundingowych nie pobiera opłat abonamentowych, gdyż zarabiają one raczej na opłatach za korzystanie z platformy.

Opłata dla platformowy lub tzw. opłata fundraisera to procent od każdej darowizny, którą portal finansowania społecznościowego pobiera od każdej płatności na rzecz zbiórki. Większość serwisów crowdfundingowych pobiera tę opłatę w wysokości 5%. Patreon, na przykład, jest darmowy, ale pobiera inną opłatę za korzystanie z platformy. Najtańszy plan Patreon kosztuje 5% miesięcznej wartości zebranych środków, a najdroższy 12%.

REKLAMA

Występują na rynku także opłaty od darczyńców, a nie od organizatorów zbiórek, tzw. fundraiserów. Opłata ta jest alternatywą w stosunku do opłaty za korzystanie z platformy. Crowdfunderzy zazwyczaj wymieniają ją jako dobrowolny "napiwek", który darczyńca może przekazać, aby pomóc w pokryciu wydatków platformy. Na przykład, DonateKindly sugeruje 4,9% napiwek podczas procesu darowizny.

Opłata transakcyjna, znana również jako opłata za przetwarzanie przez stronę trzecią, tj. operatora płatności, to procent od każdej darowizny, którą np. wydawca karty debetowej lub kredytowej pobiera za obsługę transakcji. Większość opłat transakcyjnych to standard branżowy w wysokości 2,9% plus 0,30 USD za darowiznę. Bonfire jest przykładem jednego z portali finansowania społecznościowego, który pobiera wysoką opłatę manipulacyjną w wysokości aż 8%. Choć należy dodać, że w przypadku zweryfikowanych organizacji non-profit opłata ta jest obniżona do 3,5%, co nadal jest wyższą wartością niż w przypadku większości z nich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy pamiętać, że niektóre platformy crowdfundingowe pobierają także inne opłaty. Na przykład SeedInvest, platforma finansowania społecznościowego w modelu kapitałowym (equity), która łączy startupy z inwestorami, pobiera opłatę w wysokości 7,5%. A do tego dochodzi opłata kapitałowa w wysokości 5% od kwoty pozyskanego kapitału. 

Opłaty - jak to wygląda w Polsce

W naszym kraju działa kilkadziesiąt platform finansowanie społecznościowego i zdecydowana większość z nich pobiera różnego typu opłaty. Głównymi kosztami są opłaty od każdej wpłaty lub przekazanej darowizny, tak jak to ma miejsce w przypadku portalu Siepomaga, gdzie te koszty wynoszą 6%, a także prowizja operatorów płatności kształtująca się na poziomie 2,5% od zgromadzonych środków.

- Zarówno za granicą, jak i w Polsce, zazwyczaj platformy pobierają opłaty. Zwykle od 2,9% do nawet 15 %, a dodatkowo organizatorzy zbiórek mogą czekać nawet 2 tygodnie na wypłatę zgromadzonych pieniędzy z platformy finansowania społecznościowego. Wynika to m.in. z faktu, że praktycznie wszystkie te portale, o ile mi wiadomo, nie posiadają licencji instytucji płatniczej i do zarządzania wszystkimi kwestiami finansowymi korzystają ze wsparcia zewnętrznych dostawców usług płatniczych lub instytucji finansowych. - mówi Krzysztof Ilnicki, CTO i wiceprezes zrzutka.pl. – To wpływa na wysokość poziomu opłat, jak i czas wypłaty. Stąd, ​​proces dostarczania wypłat do organizatorów zbiórek na tych platformach jest długi, kosztowny i nieefektywny czasowo. Jednym z wyjątków, od powyższej reguły, jest zrzutka.pl oraz 4fund.com, której operatorem jest zrzutka sp. z o.o., gdyż nasza firma posiada status PSP tj. instytucji płatniczej. Utrzymujemy się przede wszystkim dzięki darowiznom. – podsumowuje Ilnicki ze zrzutka.pl.

koszty-i-opłaty-porownanie-kluczowych-polskich-i-zagranicznych-platform-crowdfundingowych-X

Porównanie polskich i zagranicznych platform crowfundingowych

 

Źródło zewnętrzne

Jak wynika z badań, mniej niż połowa wszystkich kampanii crowdfundingowych osiąga swój cel. Dlatego, niektóre witryny stosują politykę "wszystko albo nic", co oznacza, że jeśli organizator nie osiągnie ustalonego celu, to nie otrzyma żadnych pieniędzy. Stąd, aby nie być zdziwionym poziomem opłat, warto zapoznać się z regulaminem każdego serwisu finansowania społecznościowego, jeszcze przed wyborem platformy i zorganizowaniem zbiórki w sieci.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia od 1 lipca 2025 r. Skromna. Najpierw wypłata 15% drugiego świadczenia przez półtora roku. Są konkrety i stanowisko Rady Ministrów korygujące projekt obywatelski

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk sejmowy nr 32), przedłożone przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Składka zdrowotna 2025 i kredyt naStart. D.Tusk: muszę teraz pilnować każdego projektu. Czy koalicja dojdzie do porozumienia?

Koalicja rządowa powinna przedstawić wspólne propozycje dotyczące preferencyjnego kredytu mieszkaniowego oraz składki zdrowotnej - wyraził nadzieję premier Donald Tusk na konferencji prasowej 23 lipca 2024 r. Zdaniem premiera uda się opracować dobre projekty, które zostaną przyjęte przez Sejm.

Zabezpieczenie dowodu to ważny środek w sądzie. Kto może z niego skorzystać i jak napisać wniosek?

Zabezpieczenie dowodu w postępowaniu cywilnym jest prewencyjnym środkiem prawnym, uregulowanym w art. 310 – 315 Kodeksu postępowania cywilnego, który ma na celu umożliwienie wykazania określonych faktów w przypadku zniszczenia lub utraty dowodu. Zasadniczo, zabezpieczenie dowodu pozwala na zachowanie materiału dowodowego na potrzeby przyszłego postępowania.

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Wypłacany jest w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Sprawdź, kto może z niego skorzystać, jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość, a także przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy. 

REKLAMA

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Co już wiadomo?

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Na razie wiadomo, że ok. 172 mln zł zostaną przeznaczone w ramach KPO na zakup komputerów przenośnych dla nauczycieli klas I-III.

Renta wdowia wejdzie w życie. Jest zielone światło od rządu

Jest poparcie rządu dla renty wdowiej. Rząd zdecydował dzisiaj, że poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do portalu PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w dostępie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiany w wynagrodzeniach dotyczące wszystkich pracujących! Kary dla pracodawców. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd określono na III/IV kwartał 2024 r.

Nieterminowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia będzie się wiązało z naliczaniem odsetek? Tak wynika z projektu przygotowanego przez resort pracy.

REKLAMA

Maksymalnie 500 zł miesięcznie, niezmiennie od 16 lat. Od 1 października 2024 r. możliwa podwyżka

Jeśli planowane zmiany weszłyby w życie, to od 1 października 2024 r. maksymalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosłaby do 1000 zł miesięcznie. Jak uzasadnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, proponowana zmiana jest zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez rodziny z dziećmi, będące w trudnej sytuacji finansowej w związku z nieskuteczną egzekucją zasądzonych od rodzica alimentów. Komu przysługują świadczenia i jak można się o nie ubiegać?

Kredyt naStart zagrożony. MFiPR krytykuje, Polska 2050 odmawia poparcia

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uważa, że kredyt mieszkaniowy naStart może doprowadzić w krótkim okresie do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Ponadto wg MFiPR ten program nie zwiększy dostępności mieszkań. W dniu 23 lipca 2024 r. Szymon Hołownia poinformował, że klub parlamentarny Polska 2050 nie poprze kredytu mieszkaniowego naStart. Jego zdaniem program w obecnej formie zapewni "prosty przepływ pieniędzy państwowych do deweloperów". Hołownia dodał, że jego urgupowanie poparłby "bardziej sprawiedliwe formy wsparcia".

REKLAMA