REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Rodzinny PIT" - kiedy zostanie wprowadzony? Ministerstwo Finansów wyjaśnia, choć to może się nie spodobać podatnikom

Rodzinny PIT - od kiedy? MF odpowiada
Rodzinny PIT - od kiedy? MF odpowiada
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Wszystko wskazuje na to, że „Rodzinny PIT” to pomysł, który na ten moment nie jest realizowany przez koalicję rządzącą. Kwestia ta zainteresowała posła Dariusza Mateckiego, który dopytuje w sprawie zapowiadanego wprowadzenia w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych „Rodzinnego PIT”. Jakie wyjaśnienia się pojawiają?

REKLAMA

„Rodzinny PIT” nie znalazł się na liście spraw do załatwienia w umowie koalicyjnej

REKLAMA

W oparciu o umowę koalicyjną z 10 listopada 2023 r. rząd tworzy Koalicja Obywatelska, Polska 2050 Szymona Hołowni z Polskim Stronnictwem Ludowym oraz Nowa Lewica. Umowa ta zawiera program najważniejszych zadań wraz listą priorytetowych zobowiązań rządu. „Rodzinny PIT” nie znajduje się na tej liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej - wyjaśnia Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, w odpowiedzi na interpelację poselską nr 2292.

Nie wykluczamy jednak, że w przyszłości postulat ten zostanie poddany analizie - dodaje Neneman. Przypominając jednocześnie, że w ustawie PIT istnieje już szereg rozwiązań adresowanych do rodzin. Są to m. in.:

  • wspólne opodatkowanie dochodów małżonków,
  • preferencyjne opodatkowanie dochodów osób samotnie wychowujących dzieci,
  • zwolnienia przedmiotowe dla świadczeń rodzinnych (w tym dla 800+),
  • podatkowa ulga na dzieci, czy
  •  PIT-0 dla rodzin 4+.

Wprowadzenie "Rodzinnego PIT" wymaga przeprowadzenia szeregu analiz dotyczących najkorzystniejszych dla podatników rozwiązań

Przedstawiciel MF stwierdza, że realizacja postulatu wymaga zatem uprzedniego rozstrzygnięcia, czy wprowadzenie nowego rozwiązania, tj. tzw. "Rodzinnego PIT", ma zastąpić te rozwiązania, czy też je w pewien sposób uzupełniać. Wymaga to przeprowadzenia szeregu analiz dotyczących najkorzystniejszych dla podatników rozwiązań, z uwzględnieniem wpływu na finanse publiczne. Rozpoczęcie prac nad tego rodzaju rozwiązaniami wymaga ponadto, i to w pierwszej kolejności, przeprowadzenia symulacji obejmujących skutki propozycji (we wszelkich wariantach) dla podatników w odniesieniu do poszczególnych modeli rodzinnych.

W związku z powyższym, Jarosław Neneman uznał, że pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obietnica wprowadzenia "Rodzinnego PIT", gdzie podstawa opodatkowania będzie się zmniejszała wraz z większą liczbą dzieci

Przypomnijmy, że w dnu 9 września 2023 roku w Tarnowie odbyła się Konwencja Programowa Koalicji Obywatelskiej pod nazwą „100 Konkretów!”. Donald Tusk zapowiedział wówczas, że dzień po wygranych wyborach przystąpi do realizacji 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów.

Przed wyborami swój program zaprezentowała również Trzecia Droga, która współtworzy rząd. Jedna z obietnic przewidywała wprowadzenie "Rodzinnego PIT, pisano w ten sposób:

 „Rodzinny PIT – im większa rodzina, tym mniejsze podatki. Wprowadzenie tego prostego algorytmu, w którym podstawa opodatkowania będzie się zmniejszała wraz z większą liczbą dzieci, doprowadzi do tego, że pracujący rodzice w rodzinach, w których jest przynajmniej trójka dzieci, będą płacili symboliczny podatek dochodowy".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł,

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

REKLAMA

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

REKLAMA