REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawa zerowej akcyzy na cydr w Sejmie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sprawa zerowej akcyzy na cydr w Sejmie
Sprawa zerowej akcyzy na cydr w Sejmie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce, kraju będącym liderem w produkcji jabłek zerowa stawka akcyzy na cydr była obiecywana producentom nie raz, ale sprawy nigdy jeszcze nie zaszły tak daleko. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy dotyczącej wyzerowania akcyzy na cydry i perry o zawartości alkoholu do 5%. W czym i komu to może pomóc? 

Zerowa stawka akcyzy na cydr i perry - projekt poselski

Jak wskazują autorzy projektu, 47 posłów z klubu parlamentarnego PiS, zmiany, o które apelują, byłyby swoistym kołem ratunkowym rzuconym zarówno polskim sadownikom, jak i producentom z branży winiarskiej. 

REKLAMA

REKLAMA

- Projekt ustawy zakłada wprowadzenie rozwiązania umożliwiającego poprawę sytuacji finansowej producentów rolnych i zakładów przetwarzających płody rolne – czytamy w uzasadnieniu projektu. - Jej wprowadzenie jest uzasadnione potrzebą zwiększenia konkurencyjności polskich gospodarstw sadowniczych oraz zakładów przetwarzających jabłka i gruszki na cydry i perry, generując tym samym wartość dodaną dla producentów takich napojów.

Jak wskazują autorzy projektu, wprowadzenie zerowej stawki akcyzy na cydry i perry o zawartości alkoholu do 5%, przyczyniłyby się przede wszystkim do zagospodarowania nadwyżek jabłek w Polsce. Przypomnijmy - Polska jest największym w Europie i trzecim na świecie producentem tych owoców. 

- Zgodnie z informacjami Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego, zbiory jabłek w 2022 r. w Unii Europejskiej wyniosły 11,9 mln ton, z czego 4,2 mln ton wyprodukowano w Polsce, plasując nasz kraj na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej. Powierzchnia uprawy jabłek w 2022 r. wynosiła 151,9 tys. ha. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2021 r. produkcja cydru wynosiła 50,7 tys. hl (5 mln litrów).

Według szacunków produkcja cydru i perry mogłaby wzrosnąć do poziomu 50–70 mln litrów w skali roku, co pozwoliłoby na zagospodarowanie 70–90 tys. ton jabłek – wyliczają autorzy projektu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie 17 października br. Teraz projekt został skierowany do prac w Komisji Finansów Publicznych. 

Obecna stawka akcyzy

REKLAMA

O zmiany dla kategorii cydru od lat walczy Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa. Wprowadzenie zerowej stawki podatku akcyzowego jest, zdaniem przedsiębiorstw wytwarzających cydry, najskuteczniejszym sposobem wsparcia tego segmentu. Stawka akcyzy dla obu tych kategorii wynosi w tej chwili 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu.

- Uszczuplenie wpływów do Skarbu Państwa z tytułu akcyzy byłoby zatem symboliczne. Przy obecnej wielkości rynku cydru to poniżej 6 milionów złotych rocznie, natomiast spodziewany zysk gospodarczy będzie bardzo istotny – mówi Magdalena Zielińska, Prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.

Swoje wyliczenia mają też już producenci cydru. Jednym z największych w Polsce jest firma Bartex z Nowego Tomyśla. - Łącznie nasze krajowe zakłady mogą na cydr przerobić rocznie sok wytworzony z 90 tys. ton jabłek, są w nich ku temu odpowiednie warunki – mówi Grzegorz Bartol, Wiceprezes firmy Bartex. -  Przy takim wykorzystaniu jabłek  osiągnęlibyśmy w Polsce wielkość rynku cydru porównywalną do Niemiec, Francji czy Irlandii. A to przecież kraje, które nie produkują tyle jabłek co Polska.

I dodaje: - Koszt produkcji cydru jest trzykrotnie wyższy niż produkcji piwa, co w dużej mierze wynika z wysokiej zawartości soku jabłkowego. Wprowadzenie zerowej stawki akcyzy mogłoby przyczynić się nieco do obniżenia cen cydru na półkach sklepowych, a przede wszystkim umożliwiłoby uczciwszą konkurencję z zagranicznymi koncernami produkującymi piwa z dodatkiem soków owocowych – tłumaczy Grzegorz Bartol. 

Z kolei jak przypomina Jakub Nowak, Prezes firmy JNT z Dobronia, także mającej w swoim portfolio cydry, zerowa stawka akcyzy na alkohole, w których strategiczny składnik stanowi rodzimy surowiec, praktykowana jest w wielu krajach od lat.

- Na przykład już dawno na wina wprowadziło ją wiele europejskich Państw, dużych producentów winogron, jak Włochy, Francja, Hiszpania czy Niemcy. Dzięki temu państwa wspierają swoich rolników, a tym samym rozwój rynku krajowego, a to otwiera z kolei możliwości eksportu. Taką sytuację powinniśmy stworzyć również w Polsce i dążyć do tego, aby cydr stał się naszą silną kategorią eksportową. Nasz kraj jako jeden ze światowych liderów na rynku jabłek również powinien więc zadbać o swoje strategiczne zasoby i wykorzystać swą przewagę konkurencyjną, wprowadzając zerową stawkę akcyzy na cydr. W ten sposób wzrośnie podaż jabłek, co przyniesie same korzyści: rozwój rynku opartego na strategicznym surowcu, wsparcie dla rolników, tworzenie nowych miejsc pracy. Warto zwrócić uwagę, iż dochód z akcyzy na cydr, to zaledwie kilka milionów, a korzyści finansowe z tej decyzji w postaci wpływów z innych podatków, jak VAT czy CIT, będą dużo większe. Wszyscy na tym wygramy – uważa Jakub Nowak. 

Co istotne i warte podkreślenia to to, że - jak podkreśla Prezes ZP PRW - wprowadzenie zerowej stawki akcyzy nie sprawi, że polskie cydry staną się tanim źródłem alkoholu. - Ustawa o wyrobach winiarskich bardzo precyzyjnie reguluje zasady ich produkcji, nakłada wymagania jakościowe i określa wysokie udziały soku. W nastawie na cydr musi być minimum 60% soku jabłkowego. To oznacza, że cydr nie może być tani, nie stanie się tańszy niż piwo, chodzi tu o poprawę jego konkurencyjności –podkreśla Magdalena Zielińska. 

Warto też wspomnieć, że cydry doskonale wpisują się w aktualne trendy konsumenckie, które cechują się rosnącym zainteresowaniem lekkimi, niskoalkoholowymi napojami o owocowym charakterze. W bieżącym sezonie cydry są jedną z dwóch kategorii alkoholi o dodatniej dynamice sprzedaży. Analitycy przewidują, że zainteresowanie nimi będzie rosło.

Czym jest cydr

Według polskiej definicji, cydr to napój alkoholowy, o zawartości alkoholu 1,2-8,5%. Powstaje poprzez  prowadzoną przez drożdże fermentację alkoholową z nastawu, w którym podstawowym składnikiem jest sok jabłkowy. Wytwarzane są też tzw. cydry aromatyzowane o smakach innych owoców – je również produkuje się głównie z jabłek, ale dodatek stanowią rozmaite soki owocowe lub aromaty. 

Eksperci zrzeszeni w Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa od lat apelują, aby dokładnie czytać etykiety i na półkach sklepowych szukać oryginalnych cydrów, a nie piwa o cydrowym charakterze. Krajowy rynek jest bowiem dosłownie „zalany” produktami cydropodobnymi. Oryginalny cydr, w takich warunkach, jest praktycznie  bez szans.

***

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa –  największa organizacja w kraju, zrzeszająca podmioty branży winiarskiej. Wśród jej Członków znajdują się czołowi producenci, importerzy oraz dystrybutorzy win, miodów pitnych oraz napojów winiarskich, jak i inne przedsiębiorstwa związane z rynkiem wina w Polsce. Misją  PRW jest działanie na rzecz sukcesu gospodarczego i wzrostu znaczenia branży winiarskiej w Polsce oraz troska o konsumentów.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek pielęgnacyjny nadal dochodem w pomocy społecznej

Zgodnie z aktualnymi przepisami zasiłek pielęgnacyjny stanowi dochód, który MOPS uwzględnia przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie nie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Tak wynika z odpowiedzi na petycję, która w tym roku wpłynęła do resortu rodziny.

W 2025 r. ZUS też zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to złożenie wniosku do 20 maja 2025 r.

Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców – 20 maja 2025 r. to ostatni dzień na rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, musisz uwzględnić to rozliczenie w dokumentach za kwiecień.

Wybory papieża: 135 kardynałów wybierze następcę papieża Franciszka. Jak przebiega konklawe?

135 kardynałów wybierze nowego papieża. Tak jak w 2013 r. Jak przebiega konklawe? Opowiada kardynał Rainer Maria Woelki, który uczestniczył w wyborze papieża Franciszka.

Czy była żona dziedziczy po byłym mężu i na odwrót?

Jak rozwód wpływa na dziedziczenie po byłym małżonku? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym. Oto ważne przepisy!

REKLAMA

Tysiąclecie Korony Polskiej: Warszawa, program na niedzielę, 27 kwietnia 2025 r.

Obchody Tysiąclecia Korony Polskiej już w niedzielę, 27 kwietnia 2025 r. Warszawa stanie się centrum ogólnopolskich obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. W programie wyjątkowe wydarzenie o charakterze historyczno-kulturowym, na które wstęp będzie całkowicie bezpłatny. Czeka nas dzień pełen emocji, edukacji, zabawy i dumy narodowej. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

Dodatek do renty: Przecież niepełnosprawność to nie wybór. Nikt nie wybiera sobie wieku, w którym zachoruje czy ulegnie wypadkowi

Wciąż wpływają do rządu apele o szybkie wprowadzenie drugiego dodatku dla rencistów. Pierwszy otrzymują beneficjenci renty socjalnej. O podobny dodatek zabiegają renciści z tytułu niezdolności do pracy. W obu przypadkach nie chodzi o dodatek dla każdego rencisty. Musi on dodatkowo mieć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Ten wymóg powoduje, że pokrzywdzeni czują się często renciści nie dysponujący tym orzeczeniem – pokrzywdzenie wynika z tego, że nie mogą liczyć na istotne podwyżki renty zasadniczej (z wyjątkiem podwyżek okołoinflacyjnych).

Pogrzeb papieża Franciszka [Transmisja NA ŻYWO]

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek, 21 kwietnia 2025 r. o godz. 7:35. Miał 88 lat. Przyczynami śmierci był udar mózgu i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. Trumna z ciałem papieża Franciszka wystawiona jest w bazylice Św. Piotra. Wierni mogą oddać mu hołd. O godz. 20:00 rozpocznie się obrzęd zamknięcia trumny przed sobotnią ceremonią pogrzebową.

Dyskryminacja cudzoziemców w warszawskim urzędzie? RPO żąda wyjaśnień

Cudzoziemiec chciał zarejestrować auto, ale urząd odmówił przyjęcia go poza wyznaczonymi godzinami dla obcokrajowców. Rzecznik Praw Obywatelskich mówi wprost: to może być naruszenie zasad równego traktowania. RPO domaga się pilnych wyjaśnień i zmian w warszawskich urzędach.

REKLAMA

Kamery monitoringu w szpitalu, w gabinecie zabiegowym. Nagrania przechowywane 3 miesiące. Krytyka płynie od RPO, UODO i NIK. MZ: nie wpłynęły żadne skargi i wzrosło bezpieczeństwo pacjentów

Od prawie dwóch lat zmienione przepisy ustawy o działalności leczniczej pozwalają kierownikom podmiotów leczniczych na szersze stosowanie monitoringu wizyjnego (kamery) w pomieszczeniach, w których udzielane są świadczenia zdrowotne. Zdaniem obywateli, a także Rzecznika Praw Obywatelskich te przepisy nadmiernie ingerują w prawo do prywatności i ochronę danych osobowych pacjentów. RPO Marcin Wiącek kieruje w tej sprawie pisma do ministra zdrowia. A ten odpisał, że przepisy są dobre, bo zwiększają bezpieczeństwo pacjentów. W najnowszym piśmie RPO argumentuje, że określenie przesłanek monitoringu w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych powinno znaleźć się w przepisach rangi ustawowej. Rzecznik wskazuje też niepokojącą praktykę stosowania kamer w gabinetach lekarskich i zabiegowych, co zauważyły też inne instytucje państwowe: Najwyższa Izba Kontroli i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Krótszy tydzień pracy: 28 kwietnia 2025 r. MRPiPS przedstawi kolejny etap zmian. Pracodawcy: lepsze stopniowe zmniejszanie czasu pracy o 2-5 godzin w tygodniu

Zgodnie z zapowiedziami, jeszcze w kwietniu 2025 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma zaprezentować założenia programu ograniczającego tydzień pracy z pięciu do czterech dni przy jednoczesnym zachowaniu obecnej wysokości wynagrodzenia. Rozwiązania te są promowane przez Minister Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, a jednocześnie mocno sceptycznie przyjmowane przez przedsiębiorców. – To na pewno nie jest czas na takie zmiany. Taka dyskusja w tym momencie ma charakter teoretyczny, żeby nie powiedzieć, że nieco wirtualny – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

REKLAMA